Nyugodtan él Hamburgban egy életfogytiglanra ítélt náci háborús bűnös <br/>

Vágólapra másolva!
Az ARD német közszolgálati televízió értesülése szerint 1945 óta háborítatlanul él Hamburgban Genova egykori rendőrparancsnoka, akiről szemtanúk azt állítják, hogy a II. világháború vége felé több helyszínen is részt vett olasz túszok agyonlövésében.
Vágólapra másolva!

A hamburgi ügyészség megerősítette az ARD televízió Kontraste című műsorában elhangzott állítást, hozzáfűzve, hogy a hatóság 1998 óta vizsgálja Friedrich Engel múltját.

Az 1909. január 3-án született férfi 1944/45-ben tizenhét hónapon át az olasz kikötőváros, Genova rendőrfőnöke és SS-parancsnoka volt, Obersturmbannführer rendfokozattal. Az idős férfit 1999-ben egy olasz bíróság 246 rendbeli gyilkosság miatt életfogytiglani szabadságvesztésre ítélte. A bírák a szintén kivégzendő, ám a véletlen folytán életben maradt szemtanúk vallomás alapján bizonyítottnak látták, hogy Engel a kivégzőosztag parancsnokként vett részt legalább három olaszországi helyszínen védtelen polgári személyek agyonlövésében.

Az egykori Obersturmbannführer ennek dacára nyugodtan élt Hamburgban, mert a hatályos törvények értelmében német állampolgár nem adható ki egy másik országnak, még akkor sem, ha jogerős ítélet született egy ellene lefolytatott perben.

A háború után Engel visszatért Németországba, ahol ügyesen leplezte itáliai viselt dolgait. Német ügyészek hitelt adtak állításának, amely szerint Genovában fő feladata "a helyzet politikai eszközökkel történő megnyugtatása és a partizánok tevékenységének kordában tartása volt, beleértve a bandák elleni küzdelmet". Ezt olyan eredményesen tette, hogy - a koblenzi szövetségi levéltár dokumentumai szerint - 1945-ben a német háborús érdemkereszt kardokkal ékesített fokozatát kapta elismerésül.

Az ARD műsorában megszólaltatott idős tanúk csodával határos módon éltek túl három tömeges kivégzést Genova mellett, a Benedicta-kolostorban, illetve a Turchino-szorosban. Mindhárom esetben katonaszökevények és fegyvertelen olasz polgári személyek voltak az SS-osztagok áldozatai. A tanúk állítása szerint mind a három kivégzést Engel vezényelte.

A riport készítői megdöbbentőnek találták Wolfgang Kuhlmann hamburgi főügyész közlését, miszerint a 60-as években a német hatóság egyszer már vizsgálatot indított Engel ellen, ám azt 1969-ben beszüntette. Az aktán látott feljegyzés azt tanúsítja, hogy az eljárás alapját az olaszországi kivégzések képezték. Kuhlmann nem tudta megmondani, miért állították le 32 évvel ezelőtt az ügyészi vizsgálatot Friedrich Engellel szemben.

(MTI)