Június elején Pozsonyban megnyílik a bősi akta <br/>

Vágólapra másolva!
Május végén vagy június elején kezdődhetnek újra a bősi rendezést célzó tárgyalások. A magyar fél elsőként a vízmegosztásról kíván egyeztetni.
Vágólapra másolva!

Szlovákia kész tárgyalni a bősi konfliktus feloldására kidolgozott magyar megállapodás-tervezetről - áll abban a levélben, amelyet Dominik Kocinger szlovák kormánybiztos hétfőn juttatott el magyar kollégájának, Székely Lászlónak. Kocinger egyúttal konkrét tárgyalási helyszínt (Pozsonyt) és időpontot (június 4.) is javasolt a magyar félnek.

Budapest arra számít, hogy már az első egyeztetésen napirendre kerül a vízmegosztás kérdése - mondta a Magyar Hírlapnak Bartus Gábor, a dunai kormánybiztosi titkárság helyettes vezetője.
Mint arról a lap már beszámolt, az április elején Szlovákiának eljuttatott magyar egyezményjavaslat kompromisszumos megoldást ajánl a bősi rendezésre. Magyarország elismeri a dunacsúnyi gát - azaz a Duna elterelésének - tényét, a bősi erőmű működését, de kizárja, hogy Magyarország alsó vízlépcsőt építsen. A folyó hajózhatóságát Budapest duzzasztás helyett hagyományos folyamszabályozási eszközökkel (kotrás, sarkantyúk) tartja teljesíthetőnek.

A tervezet másik döntő eleme, hogy Magyarország lemond az őt megillető áramhányadról, s helyette víztöbbletet kér Szlovákiától a régi Duna-mederbe. A magyar delegáció ennek mértékéről kíván elsőként megegyezni Pozsonnyal. Szlovákia eddig hivatalosan 14 százaléknyi magyar követelést ismert el jogosnak, a magyar fél ennél jóval nagyobb arányt tart reálisnak.

Mivel június 4-e, pünkösd, Magyarországon ünnep, elképzelhető, hogy a javasoltnál pár nappal korábban ülnek először le tárgyalni a felek. Információink szerint a magyar delegáció összetétele nem sokat módosul az utolsó 1999. májusi tárgyalási fordulóhoz képest.

Székely László kormánybiztos vezetése mellett változatlanul a bősi kérdésben érdekelt minisztériumok képviselői, a bősi peren dolgozó nemzetközi jogászok kapnak helyet a magyar küldöttségben. Bár Vargha János szakmai tanácsadóként jelenleg is közreműködik a magyar álláspont kidolgozásában, mivel időközben megvált a Miniszterelnöki Hivatalban betöltött főtanácsadói pozíciójától, nem lesz tagja a magyar delegációnak.

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(2001. január 15.)