Montenegróban a nagykoalícióról tárgyalnak<br/>

Vágólapra másolva!
Podgoricai jelentések szerint megszakadtak a kormányalakítási tárgyalások Milo Djukanovic elnök vezette párttömörülés és a liberálisok között. Helyi lapok arról cikkeznek, hogy nem kizárt a nagykoalíció sem, miután a választásokon győztes függetlenségi politikai tömb tárgyalni kezdett a Jugoszlávia-párti tömörüléssel.
Vágólapra másolva!

Lapjelentések szerint kudarcba fulladtak a választásokon győztes A győzelem Montenegróé nevű tömörülés és a Liberális Szövetség (LS) kormányalakítási tárgyalásai. A kudarc oka: a Szocialisták Demokratikus Pártja (DPS) és a szociáldemokraták (SDP) elfogadhatatlannak ítélték az LS feltételeit, és egy hónappal a rendkívüli választások után visszavonták koalíciós ajánlatukat.

Helyi lapok arról cikkeznek, hogy a DPS a nagykoalícióról kezdett tárgyalni a legnagyobb ellenzéki tömörüléssel, a választásokon az Együtt Jugoszláviáért néven szereplő szerb- és Jugoszlávia-párti koalícióval. Filip Vujanovic miniszterelnök még vasárnap este találkozott Pedrag Bulatovictyal, a legnagyobb szerbbarát párt, a Szocialista Néppárt (SNP) vezetőjével. Bulatovic felkínálta a nagykoalíciót a DSP vezetésének, de feltételül szabta, hogy a DSP hagyjon fel elszakadási törekvéseivel, és ne szervezzen népszavazást a jugoszláv föderációból való kiválásról.

Podgoricai lapok arról is cikkeznek, hogy az LS titkos tárgyalásokat folytatott a Jugoszlávia-párti blokkal. Az Együtt Jugoszláviáért már korábban felajánlotta az LS-nek a közös kormányzást - és a miniszterelnöki posztot -, ám azt a liberálisok hivatalosan elutasították.

Az április 22-én megtartott rendkívüli választások rácáfoltak az előrejelzésekre és a függetlenséget szorgalmazó blokk csupán orrhosszal előzte meg a föderáció-párti tömörülést. A harmadik helyen végzett LS ekkor értékelődött fel, mert nélkülük egyik oldal sem tud kormányt alakítani.

A választási eredmény kétségessé tette a Montenegró függetlenségéről tartandó népszavazást is: Djukanovicék elvileg megszerezhetnék a többséget, ám a függetlenséget deklaráló alkotmánymódosításhoz hiányozna a kétharmados parlamenti többség.

[origo]