Munkáspárti győzelmet várnak Nagy-Britanniában <br/>

Vágólapra másolva!
A Tony Blair miniszterelnök vezette Munkáspárt - az előrejelzések szerint - elsöprő győzelmet arathat a csütörtöki parlamenti és helyhatósági választásokon Nagy-Britanniában. A közvélemény-kutatások szerint a konzervatívok katasztrofális vereség előtt állnak, és akár még az eddiginél is kevesebb mandátumuk lehet a parlamentben.
Vágólapra másolva!


Tony Blair
Fotó: Reuters
már nem lehet az egyszerű munkáspártiEconomist Tony Blair mellett tette le voksát

A közvélemény-kutatások szerint a Labour (Munkáspárt) sokáig stabil ötven százalékon áll, míg legfőbb riválisa, a Konzervatív Párt alig harminc százalékon. A kampány utolsó napján közzétett közvélemény-kutatás szerint Blairék előnye némileg megcsappant és a Munkáspárt negyvenhárom százalékon áll, jelentette az MTI. Ez négy százalékkal kevesebb, mint egy héttel ezelőtt. A konzervatívok pedig ugyanennyivel erősödtek.

Bár Blair fogadkozik, hogy az utolsó pillanatig harcol majd minden szavazatért, kiszivárgott hírek szerint a miniszterelnök már a kabinet átalakításán dolgozik. Elképzelései szerint, állítólag, a kormányban és a kormányzati struktúrában is változások lesznek.

A jelentős munkáspárti előnytől magabiztos Blair az egyik legérzékenyebb belpolitikai kérdésről is szólt: kijelentette, ha megválasztják, meggyőzi a lakosságot a közös európai pénz, az euró előnyeiről. Merész célkitűzés: ma a britek harmada sem szavazna a font feladására.


A tory bosszúja
Fotó: Reuters


William Hague
Fotó: Reuters
bugyi-csatábangazdasági programjábanLiberális Demokrata Pártválasztási programot

Blair azonban nem csak a választóknál áll jól, de a megújult Munkáspárt az üzleti élet meghatározó szereplőit is maga mellé állította: nem lehet véletlen, hogy - sajtóértesülések szerint - miniszterelnök új, fő gazdasági tanácsadója a British Petroleum igazgatótanácsából érkezik majd.

A munkáspárti kormány korábban elképzelhetetlennek tűnő reformokat hajtott végre, például amikor lehetővé tette, hogy Wales és Skócia saját parlamentet hozzon létre és gyakorolják a részleges autonómiát. Nem kisebb tett volt a felsőház reformja: Lordok Háza kisebb lett, és tagjait ezentúl választják.

Blair miniszterelnöki jogával élt, amikor arra kérte II. Erzsébet királynőt, hogy oszlassa fel a parlamentet és írjon ki új választásokat. Az új parlamentet a helyhatóságokkal egy időben választják meg, lévén a helyhatósági választásokat - éppen a járvány miatt - egy hónappal elhalasztották (itt is munkáspárti győzelemről szólnak az előrejelzések).

Még a száj- és körömfájás járvány - pontosabban a járvány kezelésének sokat bírált és vitatott módja - sem fordította el a szavazókat a jelenlegi kabinettől. Blair kormánya így elfogadottságának tetőpontján újabb öt évre biztosíthatja be magát.

[origo]

Ajánló:

angolul