Megváltoztak az erőviszonyok az USA szenátusban <br/>

Vágólapra másolva!
Szerdán hivatalosan, a tisztújítás ünnepélyes lebonyolításával is megtörtént az amerikai szenátusban a többség demokrata párti átvétele, miután James Jeffords, Vermont állambeli republikánus szenátor május 24-én bejelentette, hogy távozik pártjából, és független szenátorként kíván tovább tevékenykedni. Ezzel a republikánusok elveszítették azt a hajszálnyi előnyt, amelyet eddig magukénak mondhattak a szenátusban.
Vágólapra másolva!

A republikánus és a demokrata párti szenátorok aránya eddig 50-50 volt, márpedig a szabályok értelmében szavazategyenlőség esetén a szenátusi elnök - az Egyesült Államok alelnöke, tehát most a republikánus Dick Cheney - szavazata dönt. Jeffords távozásával azonban a republikánus szenátorok száma 49-re csökkent. Igaz, a demokratáké nem növekedett 51-re, hiszen nem történt "átigazolás" a demokrata pártba, de a szenátusi munka megszervezésének gyakorlati megfontolásai miatt Jeffordsnak ügyrendi-szervezeti szempontból "tartoznia kell valahova", és ezentúl a demokratákhoz tartozik.

Az új pártarányokat tükröző szenátus ezen a héten, a pünkösdi törvényhozási szünet után ült össze először. Szerdán a demokrata párti szenátorok csoportjának a vezetője, Tom Daschle hivatalosan is átvette a "többségi frakcióvezetői" tisztséget a republikánus Trent Lott-tól.

A republikánusok, azzal, hogy elvesztették eddigi minimális többségüket, kénytelenek voltak feladni az eddig általuk betöltött szenátusi bizottsági elnöki tisztségeket is. Amilyen csekély volt eddig a republikánusok szenátusi többsége, ugyanolyan hajszálnyi most a demokrata többség. A képviselőházban néhány fős republikánus többség érvényesül.

Sok elemző felhívja a figyelmet arra, hogy az elnök, a republikánus George Bush - aki emlékezetesen szoros versenyben győzött a tavaly novemberi elnökválasztáson, sőt a sajátos, elektori rendszerű amerikai választási rendszerben úgy vált elnökké, hogy országosan történetesen a szavazók csekély többsége a demokrata Al Gore-ra adta voksát - ezentúl kénytelen lesz sokkal nagyobb kompromisszumkészséget mutatni a demokraták irányában, miként azt feltételezni lehetett nem sokkal ezelőtt, amikor még az volt az alapképlet, hogy a republikánusok mind a Fehér Házat, mind a kongresszus két házát ellenőrzik.

Daschle, "többségi frakcióvezetői szűzbeszédében", szerdán arról beszélt: tudatában van annak, mennyire igényli a jelenlegi erőviszony a kétpárti együttműködés keresését, a kompromisszumokra való törekvést. Ehhez a most "kisebbségi vezetővé" vált Trent Lott is minden közreműködést megígért.

Az amerikai politikai elit hosszú ideje nem került szembe ekkora kihívással, rég nem kellett ennyire törekedniük a politikusoknak a pártközi egyetértés keresésére, hiszen nemcsak az elnyert posztok számaránya, hanem a közvélemény-kutatási adatok sora is azt mutatja, hogy Amerika most szinte hajszálpontosan fele-fele arányban oszlik meg a republikánusok és a demokraták iránti pártrokonszenv tekintetében.

(MTI)

Ajánló:

honlapja

Korábban:

(2001. május 23.)