Berlinben felbomlott a nagykoalíció <br/>

Vágólapra másolva!
Alig két évvel a legutóbbi tartományi választás után újabb szavazásra készülhetnek a német főváros polgárai, miután csütörtökön gyakorlatilag felbomlott a városállamot tíz éve kormányzó nagykoalíció. A szövetséget a szociáldemokraták (SPD) mondták föl, arra hivatkozva, hogy a partner kereszténydemokraták (CDU) nem hajlandók azokra a fájdalmas intézkedésekre, amelyeket a Berlint szorongató pénzügyi válság megkövetel.
Vágólapra másolva!

A végső döntést a tartományi pártszervezet vasárnapra összehívott rendkívüli kongresszusa mondja ki, ám ez már csupán formaság kérdése. Mint Peter Strieder, a tartományi SPD-szervezet elnöke közölte, a párt három szenátora (minisztere) az új képviselőház megválasztásáig a helyén marad.

A szociáldemokraták szerint szeptember végén kerülhetne sor az előrehozott tartományi választásokra. (A legutóbb választás 1999. október 10-én volt, a következő rendes választás 2004 őszén lenne esedékes.) Az eddigi nagykoalíció erősebbik pártja, a CDU sem zárkózik el a választások előrehozásától. Mint Frank Steffel, a képviselőház CDU-frakciójának vezetője egy rádióállomásnak elmondta, az uniópárt lehetőséget kíván adni a berlinieknek arra, hogy véleményt nyilvánítsanak a reformkommunista PDS esetleges szenátusi (kormányzati) szerepvállalásáról. (Az SPD nem zárja ki a reformkommunistákkal való koalíció lehetőségét.)

Vádaskodó hangon nyilatkozott az utóbbi 24 óra fejleményeiről a CDU tartományi vezetőinek berlini kongresszusán a főváros kormányzó polgármestere. Eberhard Diepgen, aki két évi megszakítást leszámítva 14 éve áll Berlin élén, azt vetette szemére az SPD-nek, hogy hetek óta a koalíció aláásására törekedett. A liberális FDP-t pedig - amely két évvel ezelőtt nem került be a berlini képviselőházba - azzal vádolta, hogy az előrehozott választásokhoz ragaszkodva "egy követ fúj a PDS-szel, ami a liberális eszmeiség elárulásával ér fel".

Húsz évvel ezelőtt volt már példa a választások előrehozására Berlin akkor még önálló nyugati felében. Egy helyi népszavazás eredményeként 1981 májusában rendkívüli választásra került sor, amelynek eredményeként megbukott az addig hatalmon lévő SPD-FDP koalíció. Helyette a CDU alakíthatta meg az új (kisebbségi) szenátust, amely az FDP tűrésével irányította a városállamot.

Az új kormányzó polgármester - a szociáldemokrata Dietrich Stobbe utóda - Richard von Weizsäcker lett, aki három évig töltötte be ezt a tisztséget.

(MTI)

Ajánló: