Washington ellenzi a hadiállapot bevezetését Macedóniában <br/>

Vágólapra másolva!
Lubcso Georgievszki macedón miniszterelnök azzal a kéréssel fordul a parlamenthez, hogy az indítson hivatalosan háborút az albán lázadók ellen; az Egyesült Államok azonban máris jelezte, hogy ellenzi ezt, mivel az nem vezethet sem politikai megbékéléshez, sem a helyzet politikai megoldásához.
Vágólapra másolva!

A macedón kormányfő - mint szóvivője szerdán Szkopjéban közölte - azután döntött a hadiállapot kihirdetésének kezdeményezése mellett, hogy az albánok a legutóbbi összecsapásokban öt kormánykatonát megöltek és hetet megsebesítettek.

A macedóniai feszültség fokozódását mutatja, hogy szerdán este fegyveresek két lövést adtak le az elnöki hivatalra, de Borisz Trajkovszki államfő nem sebesült meg, a lövedékeket a golyóálló ablakok felfogták.

A kormányszóvivő már a miniszterelnök hivatalos parlamenti kérelme előtt a hadiállapot kihirdetését sürgette a törvényhozástól, mert - mint mondta - csak így lehet mobilizálni az országot és megfelelőképpen válaszolni a Macedónia biztonságát és szuverenitását érő fenyegetésekre.

A hadiállapot meghirdetése esetén a teljes mobilizáció bevezetése mellett Trajkovszki kormányfő rendeletekkel kormányozhatna és saját belátása szerint nevezhetné ki minisztereit. A határokat teljesen lezárhatnák, országos kijárási tilalmat lehetne bevezetni, és minden tüntetést be lehetne tiltani. Nyugati szakértők szerint ezek a szélsőséges intézkedések azonban radikalizálnák az ország lakosságának egyharmadát kitevő albán kisebbséget.

Az Egyesült Államok azt követelte Szkopjétől, hogy a legújabb albán támadások ellenére maradjon párbeszédben a lázadókkal. Richard Boucher külügyi szóvivő Washingtonban kijelentette: az Egyesült Államok nem támogatja a hadiállapot kihirdetését, mert az nem vezethet sem politikai megbékéléshez, sem a helyzet politikai megoldásához.

(MTI)

Korábban:

(2001. június 6.)