A béke utolsó esélye a csütörtöki albán-szláv tárgyalás a macedón kormányfő szerint <br/>

Vágólapra másolva!
A macedón kormány és a nemzetközi közösség kísérletet tesz arra, hogy megállítson egy konfliktust, amely már az ország létét fenyegeti. A nemzeti közösséget képviselő pártok ohridi tanácskozásán azonban a fegyveres albánoknak nem lesz képviselőjük.
Vágólapra másolva!


Tájkép, csatával
Fotó: Reuters

A tárgyalásoktól Macedóniában és külföldön egyaránt sokat várnak: csütötökön George Robertson, a NATO főtitkára is Szkopjéba utazik.


Menekültek
Fotó: Reuters
Trajkovszki elnök nagyra törő tervet készített

Az ohridi találkozón tárgyalnának a macedón alkotmány preambulumának megváltoztatásáról: ha ez megtörténne, a macedónok mellett az albánokat is államalkotó nemzetként említenék.

Trajkovszki tervének gyenge pontja azonnal kiszúrható: az UCK-val nem számol. Az albán fegyveresek csak passzív félként szerepelnek: letehetik a fegyvert, cserébe szabad elvonulást és - akiknek "kezeihez nem tapad vér" - amnesztiát kapnak. Az elnök terve azt várja az albán pártoktól, amire azok - a jelek szerint - nem képesek: a fegyveresek ellenőrzését.

A terv nem számol az UCK-val, mint realitással. Holott a helyzet az, hogy az UCK gerilláit nehéz lesz megkerülni: a macedón biztonsági erők eddig képtelenek voltak felszámolni az albán zendülést. Ennek beismerése volt az, hogy Trajkovszki kedden új vezérkari főnököt nevezett ki: Jovan Andrevszki tábornok helyébe Pande Petrovszki tábornok lép. A macedón hadsereg és rendőrség tehetetlenségének gyakorlati következményei aggasztóak: az UCK ismét jelentkezett azokban a körzetekben, ahol elméletileg már kiűzték őket. Legutóbb Tetovo környékén támadták meg a macedón erőket, holott Tetovo volt az a hely, ahol március végén "győzedelmes offenzívával" megsemmisítették a terrorista erőket.


Elhibázott taktika
Fotó: Reuters
kormányerők felfüggesztették támadásukat

A macedón kormány is felismerte a hiányosságokat, és nyugatról kért segítséget: Washingtonban azt akarták elérni, hogy a terrorista elleni harchoz az USA katonai segítséget küldjön. A NATO pedig szakértői csoportot küldött Szkopjéba, hogy segítsen a kormány terveinek kidolgozásában és végrehajtásában.

A mellőzött UCK tárgyalópartner akar lenni, a macedón kormány azonban nem tárgyal terroristákkal. Amikor az albánokat képviselő politikai pártok együttműködési megállapodást kötöttek a lázadókkal, a nemzeti egységkormány kis híján szétesett, csak Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főmegbízottjának intervenciója után maradt egyben a kabinet. Georgijevszki miniszterelnök szintén a Nyugat nyomásának engedve tett le tervéről, hogy hadiállapotot hirdet az országban.

Képviselet nélkül azonban nehéz elképzelni, hogy az albán fegyveresek bármit elfogadnának abból, amiben a politikai erők megállapodnak. Amennyiben az UCK nincs kontroll alatt, akkor nem lesz olyan tényező, amelyiken számon lehetne kérni a béketerv végrehajtását. Ha és amennyiben a két nemzeti közösség képviselői egyáltalán egyezségre jutnak.


Ivóvíz vételezése
Fotó: Reuters

A feszültség időnként robban, így több vidéki városban a szlávok megrohamozták az albán tulajdonában lévő üzleteket, de az általános lincshangulat még nem uralkodott el. Az UCK sem lehet maradéktalanul elégedett: az elképzelés, hogy az első lövés mozgósítja és az ügy számára megnyeri az albán közösséget, nem valósult meg.

Ez - a félelem egyensúlya - jelenti a kormány és a nemzetközi közösség számára az esélyt: a miniszterelnöknek valószínűleg igaza van, hogy az ohridi kudarcot háború követheti. A tárgyaló feleknek hónapok óta eszkalálódó válságot kellene megállítaniuk. Talán valamivel több esélyük van, mint a hegymászónak, aki puszta kézzel szeretné felfogni a kőgörgeteget.

[origo]