Nyugati gyógyszerek

Vágólapra másolva!
A fejlődő világban leginkább pusztító AIDS biztonságosan, könnyen és olcsón kezelhető lehetne a nyugati világ gyógyszeres kezeléseivel - derül ki a Lancet orvosi lap elemzéséből. A másik oldal szerint azonban a nyugaton bevált kezelést nem lenne szerencsés alkalmazni Afrikában.
Vágólapra másolva!

Hosszú időszakra visszatekintő vita folyik közgazdászok és orvosok részvételével a témáról, miszerint alkalmazandó e a nyugati kezelés metodikája Afrikában. Egyik oldalon a Lancet folyóirat által is képviselt álláspont, ami szerint a nyugati szerek olcsón, és biztonságosan használhatók a fertőzöttek kezelésére, életbentartására.

Az ellenvélemények felhívják a figyelmet, hogy az adott területek nem rendelkeznek sem a megfelelő felszereléssel, sem a szükséges gyakorlati tudással ahhoz, hogy megfelelően kezeljék a kapott szerekkel a betegeket. Ez hatalmas veszélyt hordoz magában, hiszen a rosszul, szakszerűtlenül alkalmazott szer rezisztenciát alakíthat ki a kórokozóban. A rezisztens egyed elterjedhet, és használhatatlanná teheti az eddig sikerrel alkalmazott gyógyszereket. Anthony Harries, a Malawi Nemzeti Tuberkolózis Program vezetője szerint máris szembe kell néznünk ezzel a problémával. Mint elmondta: „Az AIDS betegeket egyes területeken már ma is kaotikus rendszerben kezelik, így a biztonságos, szakszerű használat kérdése ma is aktuális”.

Az AIDS jelenleg a világ gyilkos kórjai között abszolút vezetésre tett szert, megelőzve a maláriát és a tuberkolózist. A betegek száma és a halálozások aránya egyre nő. A fertőzések mennyisége lassan, de évente jellemzően 6 millióval növekszik – tudható meg az ENSZ éves felméréséből. Három év alatt az AIDS-ben elhunytak száma évi 2.5 millióról, évi 3 millióra ugrott. Kétezerre tehát az eddig AIDS-ben elhunytak száma 19 millióra emelkedett.

A statisztikák adatai szerint tíz százalékkal növekszik évente a HIV fertőzöttek száma. Ez azt jelenti, hogy percenként 12 férfi, nő és gyerek kapja el a kórt. A betegek 96 százaléka a fejlődő országokban él. Mindent egybevetve az AIDS, megjelenése óta 54 millió embert fertőzött meg.

A fertőzöttek hetven százaléka és az elhalálozások 83 százaléka az afrikai kontinenshez köthető. A fenti adat nem is csoda, ha megvizsgáljuk Lesotho adatait a világhálón: a lakosság 60 (!) százaléka fertőzött. Átlagosnak tekinthető a Dél-Afrikai Köztársaság lakossága, melynek „csak” egyötöde kapta el a HIV vírust.

A vírus afrikai terjedése mögött több indok is áll. Egyrészt a mindenkori afrikai férfi irigylésre méltó potenciával rendelkezik, képes akár napi nyolc-tíz alkalommal is a szexre. Rémisztőbb ok egy Afrikában széles körben elterjedt és vallott tévhit. A hiedelem szerint, ha egy férfi megfertőződik a vírussal, az egyetlen lehetséges mód arra, hogy kikúrálja magát az, ha szeretkezik egy még szűz lánnyal. Ez öli meg a „rossz szellemet”. Ennek eredményeként a kór pestisként terjed a fekete bőrű lakosság körében.

Természetesen a politikai vezetés foganatosított bizonyos intézkedéseket a tévhit terjedésének megállítása érdekében, azonban az állami felvilágosítás nagy akadályokba ütközik. Afrika-szerte sok az olyan államszervezet, melyben korábban a fekete lakosság elnyomása volt meghatározó (lásd apartheid-rendszer). A feketék így nem múló rosszindulattal viseltetnek a mindenkori vezetés ellen. A felvilágosításokat és az óvszer használatát ezért a fehérek rejtett próbálkozásának tartják, aminek célja a fekete lakosság természetes szaporodásának megállítása. A sors iróniája, hogy éppen ezzel érik el azt, amivel meggyőződésük szerint a fehérek próbálkoznak.