Fotókkal bolyongó emberek keresik hozzátartozóikat

Vágólapra másolva!
Több száz amerikai áll sorba a manhattani fegyverraktár előtt, ahol felveszik eltűnt ismerőseik, rokonaik adatait. Mindenki képet szorongat szeretteiről, amelyet villanypóznákra, autókra, falakra ragasztanak. Sokak fülében csengenek az eltűnt személyek utolsó szavai, mégis reménykednek, hátha valahogy kijutottak a World Trade Center pokoli tornyaiból. Az eltűntek listája jelenleg 4763 nevet tartalmaz, de folyamatosan bővül a lista. Az interneten is egyre több olyan oldal jelenik meg, ahová fel lehet írni a keresett személy adatait, illetve jelezn lehet, ha valaki él.
Vágólapra másolva!

A fegyverraktár előtt még mindenki reménykedik

Mindenki kisírt szemekkel áll a sorban, egymásnak mesélik, amit tudnak szeretteikről. Sokan telefonon beszéltek rokonaikkal, ismerőseikkel az utolsó percekben is, miközben összedőlt a 107 emeletes két égő torony.

Rudy Guliani New York-i polgármester szerdán úgy nyilatkozott: 4763 személyre nőtt az eltűntek listája. Az emberek levertek, nem tudják, imádkozzanak-e az elhunyt lelki üdvéért, vagy még van remény, és viszontlátják egymást. Mindenki saját készítésű plakátot tart a kezében, rajta szerette fotója, részletes leírás és a telefonszám, amire az értesítést várja. A plakátokat falakra, villanypóznákra, a tűzoltók barikádjaira, autókra ragasztják, hogy minél többen lássák, hátha valaki információval tud szolgálni.Végiglátogatják a kórházakat is, hátha bevisznek egy újabb sérültet, aki ismerős vagy tud valamit.

A fegyverraktárban ki kell tölteni egy közel hat oldalas nyomtatványt a keresett személyről. Le kell írni az illető szeme színét, haja színét, magasságát, súlyát, hogy milyen ruhákat, ékszereket hord, van-e jegygyűrűje, tetoválása és hogy néz ki, milyen színű és hosszúságú általában a körme. Minden olyan információra szükség van, amiből következtetni lehet egy személy kilétére. Sokszor ugyanis már csak egy-egy testrész kerül ki a romok alól.

A nyomtatvány kitöltése után megnézhetnek két listát. Az egyiken a kórházba szállítottak neve, a másikon az azonosított holtak neve található. "Mindenki reménykedik, de belül felkészül arra, hogy szembe kell nézni a tényekkel" - mondta egy sorban álló férfi.

Egy asszony a CNN-nek elmesélte, hogy barátja, Sadie Ette, a 106. emeleten volt az északi toronyban, ahová az első gép becsapódott. "Azt mondta a telefonba: 'Istenem, segíts!' Sikoltozott, hogy csapdába került és nem tud kijutni. Azt kiabálta: 'Nem tudom, mit tegyek, köhögök, egyre nagyobb a forróság. Vízre van szükségem, vizet akarok!' Utána már csak azt hallottam, hogy a padlón koppan a telefon" - mesélte.

Michael Rodriguez testvére, Liza a 89. emeleten volt a másodiknak kigyulladó toronyban. Hisztérikusan kiabált, amikor felhívta testvérét, és elmondta: ég a torony, megpróbál kijutni. "Nem tudjuk, sikerült-e a lépcsőkön vagy a liften lejutnia. Mikor az épület közelébe jutottam, épp leomlott az egész, el kellett rohannom a helyszínről" - mondta Rodriguez.

A történetek hasonlóak. Sokan ráadásul nem először élik át ezt a kínt, mivel szeretteik már az 1993-as robbantás idején is a World Trade Centerben dolgozott. Akkor túlélték, most ismét ebben reménykednek.

Internetes listákon keresik az eltűnteket

Az interneten több olyan lista is megjelent a napokban, ahol egy részt a halottak, másrészt az eltűnt személyek neve szerepel. A lista folyamatosan bővül. Több média ad lehetőséget, hogy megjelenteti a keresett személyek fotóját, személyleírását. Az alábbiakban néhány ilyen oldal url-je található.

A CNN információs oldala: itt találhatja az áldozatok listáját. A CNN arra is lehetőséget biztosít, hogy megjelenteti az eltűntek fotóját. Az első képek hamarosan megjelennek.

A Time.com információs oldala, sok hasznos telefonszámmal

Ezen az oldalon lehet jelezni, ha keresnek valakit, és azt is, hogy valaki biztonságban van-e

Cégnév, vezetéknév, keresztnév szerint is lehet itt keresni

Itt is fel lehet iratkozni, ha valaki üzenni akar, hogy él

Részleges listája az elhunytaknak és eltünteknek

Amerikai Vöröskereszt

[origo]