Hazafias dalok, csillagos-sávos gatyák, zászlók - Amerika készül a háborúra

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok készül a háborúra. Ez a mindennapi életen is látszik: a rádiók hazafias dalokat sugároznak, az autókon megjelentek az amerikai zászlók, az áruházak előszedték a raktárak mélyéről az összes csillagos-sávos terméket, az interneten pedig körözni kezdtek az első békefelhívások.
Vágólapra másolva!

Csillagos-sávos alsónadrágok, gyertyák és "Viseld a zászlót"-szöveggel árult, kisfiúknak szánt amerikai zászlós pólók fogadják az egyik legnagyobb amerikai áruházlánc egy New York állambeli üzletébe betérőket. De ha valaki esetleg hibernálásból ébredne, az is sejtené már a parkolóban, hogy valami nincs rendben: az autók többségén legalább egy, de inkább több amerikai zászló lobog a szeptemberi szélben.

Azonban az, hogy a bevásárlóközpontok zavartalanul üzemelnek, jól jelzi, hogy az élet New York államban is megy tovább. Sőt, a boltok igazából még keresnek is a hazafias felbuzduláson: ennyi gyertyát és csillagos-sávos terméket ritkán adhatnak el egyszerre. A kirakatba kerültek a rendőröket és a tűzoltókat dicsőitő kitűzők és táblácskák is.

Közben a tévé a Világkereskedelmi Központ tornyainak összedőléséből hazafias dalokra készített videóklipeket sugároz.. Az egyik nagy internetes híroldalon arról szavaztatják meg az olvasókat, hogy meg kell-e változtatni az amerikai törvényeket úgy, hogy jogilag szabályos legyen az ellenséges külföldi vezetők meggyilkolása. Az elsöprő többség igennel válaszol.

"Muszlim vagyok, arab vagyok, szomorú vagyok" - jelent meg a röpcédula az egyik New York állambeli főiskola falain. A szöveget az iskola egyik arab diákja írta: arra kéri iskolatársait, ne veszítsék el józan eszüket, ne tekintsék őt ellenségnek. Hamarosan újabb feliratok következtek: egy buddhista vers a békéről, egy felhívás a formálódó háborúellenes mozgalomról, egy tiltakozás az arab-amerikaiakat ért attrocitások ellen, a véradásról szóló felhívás visszavonása - a helyi kórházak már nem tudnak több véradót fogadni - , s mivel magyarok is tanulnak a főiskolán, Radnóti Miklós "Nem tudhatom..." című versének angol fordítása. Megjelentek az adományokat gyűjtő ládák is. De adakozni az interneten is lehet.

A világhálót a háborút ellenző emberek is használják. Körlevelek formájában már elindultak az első aláirásgyűjtő akciók a békéért, s számtalan híres vagy a tragédiában érintett ember véleménye kering az emailes levelezőlistákon. Egy afgán-amerikai arra hívja fel a figyelmet, hogy Afganisztán lebombázása, majd egy háború a Nyugat és az iszlám országok között pont az, amit Oszama bin Laden akar. Michael Moore alternatív tévéproducer emlékezteti olvasóit, hogy Oszama bin Ladent annak idején a CIA képezte ki. Noam Chomsky radikális politikai gondolkodó pedig azt meséli el, hogy az USA segítségével rengeteg ártatlan embert öltek már meg.

Az ország pedig gyászol. New York államban is sok helyen gyújtottak gyertyát az áldozatokért. Az egyik kisvárosban jobb híján a bevásárlóközpont parkolójában találkoztak sötétedéskor az emberek. A sötét parkolóban meggyújtott gyertyák apró lángját a pláza neonreklámjai ellenpontozták a háttérben.

Szakács Judit New York-ból

Online petíció a békéért