A támadás nemzetközi visszhangja

Vágólapra másolva!
A támadás megindítása után a világ legtöbb országa, többek között Oroszország, Németország, Franciaország, Törökország és Japán is támogatásáról biztosította az Egyesült Államokat. Kína azonban csak feltételesen támogatja az akciót. Izrael semmilyen formában nem vesz részt az akcióban, és a NATO erőit sem vonják be. Tádzsikisztán és Üzbegisztán viszont már készültségbe helyezte csapatait. Pakisztán átengedte a légterét az akcióhoz. Orbán Viktor közölte, hogy a határőrséget megerősítették az USA akciója miatt.
Vágólapra másolva!

Kína támogatja az Afganisztán elleni katonai csapásokat, de csak azzal a feltétellel, ha meghatározott célokra irányulnak, hogy el lehessen kerülni a polgári áldozatokat. A kínai külügyminisztérium közölte: elítéli a terrorizmust minden formájában és támogatja a leküzdésükre való intézkedésüket. A katonai csapásoknak azonban meghatározott célokra kell irányulniuk, hogy egyetlen ártatlan polgári lakosnak se essen bántódása. Kína abban reménykedik, hogy a békét hamarosan sikerül helyreállítani.

A tálib nagykövet

Kína feltételes támogatása mellett a többi nagyhatalom és az akció szempontjából földrajzi helyzete miatt kulcsfonotsságú ország az USA mellé állt.

George Bush amerikai elnök vasárnap este telefonon tájékoztatta Vlagyimir Putyin orosz államfőt az antiterrorista hadműveletek megkezdéséről, aki támogatásáról biztosította az Egyesült Államokat. Moszkvában attól tartanak, hogy a tálibok beváltják fenyegetésüket az Egyesült Államok hadműveleteire válaszul, és így a fegyveres konfliktus átterjedhet a Független Államok Közössége tagállamainak területére is.

Az orosz hadsereg ezért megerősítette a tadzsik-afgán határon állomásozó erőit. Az orosz kormány részéről azt közölték, hogy mind Mihail Kaszjanov miniszterelnök, mind a kabinet tagjai figyelemmel kísérik az eseményeket. Arra is felhívták a figyelmet, hogy Oroszország továbbra is folytatja a humanitárius segélyek eljuttatását az afgán polgári lakosság részére.

Oroszország mellett Németország is feltétel nélkül támogatja az afganisztáni terrorista célpontok elleni amerikai támadásokat - jelentette ki Gerhard Schröder német kancellár. A német vezető vasárnap esti nyilatkozata szerint George Bush amerikai elnök telefonon tájékoztatta őt a röviddel a légicsapások előtt a készülő akcióról.

Schröder megerősítette, hogy Németország "korlátlan szolidaritásáról" biztosította az Egyesült Államokat. Arról azonban nem tett említést, hogy Németország milyen módon venne részt az Afganisztán elleni akcióban.

Franciaország nem csupán támogatásáról biztosítota Washingtont, hanem katonai részvételét is bejelentette az akcióban. Az USA mellett így Nagy-Britannia, Kanada, Franciaország és Ausztrália is részt vesz a támadásban. Németország később jelenti be, mikor csatlakozik a katonai műveletekhez.

A nagyhatalmak támogatása mellett Pakisztán is segíti az Egyesült Államokat. Iszlámábád bejelentette, hogy légterét felhasználták az Afganisztán elleni légi hadművelethez - közölte vasárnap este egy hivatalos forrás Iszlámábádban.

Koidzumi Dzsunicsiro japán miniszterelnök szerint a szigetország "határozottan támogatja" az antiterrorista akciót. Törökország ugyancsak támogatásáról biztosította Washington lépéseit. A török államfő szerint az amerikai alelnök vasárnap este telefonon tájékoztatta az ankarai vezetést a készülő légicsapásokról. Azt egyelőre nem közölték, hogy az amerikai légierő igénybe vette-e már a felajánlott török légitámaszpontokat.

Emomali Rahmonov tádzsik elnök ugyancsak előzetes tájékoztatást kapott az amerikai csapásról, s mint a hadsereg főparancsoka, parancsot adott az ország fegyveres erőinek készültségbe helyezésére

Izrael nem vesz részt az Afganisztán elleni légi csapásokban - közölték vasárnap este izraeli katonai források. Simon Peresz izraeli külügyminiszter "bátor döntésnek" minősítette George Bush amerikai elnök lépését. Bejelentette azt is, hogy a támadás előtt egy órával George Bush elnöktől üzenetet kapott Ariel Saron izraeli kormányfő, amelyben a katonai akció részleteiről esett szó.

NATO-források szerint az észak-atlanti szövetség röviddel az akció előtt értesítést kapott Washingtontól, de a NATO-erőket nem vonták be a hadműveletbe. "Ez az akció az Egyesült Államoké"- nyilatkozta a szövetség.

Az iráni külügyminisztérium elfogadhatatlannak minősítette az afganisztáni célpontok elleni amerikai légitámadásokat, amelyek arra irányulnak, hogy az Egyesült Államok kiterjessze katonai jelenlétét a térségbe.

Szaddám Huszein iraki elnök az iraki televízióban "óálnok agressziónak nevezte az akciót.

Magyarország egész területén teljes a nyugalom - közölte Orbán Viktor miniszterelnök az afganisztáni célpontok elleni támadás kapcsán vasárnap este. A támadás megkezdésének szinte második pillanatában a belügyminiszterrel áttekintették az ország biztonsági helyzetét, és Pintér Sándor szerint a határőrségnél, a menekülttáboroknál, valamint a védett épületeknél a megerősített őrizet működik, rendzavarás, rendbontás, rendkívüli esemény sehol nem történt.

Orbán Viktor közölte, hogy a támadással kapcsolatban a hivatalos tájékoztatást hétfő délelőtt a Brüsszelben összeülő NATO-értekezleten kapják meg a szövetségesek.