Ötvenezer amerikai és brit katona állomásozik Afganisztán közelében

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia az elmúlt hetekben több mint 50 ezer katonát, több száz harci repülőgépet és több tucat hadihajót vont össze Afganisztán közelében. Ráadásul újabb erőket is a térségbe vezényeltek.
Vágólapra másolva!

Ráadásul jelenleg is két másik amerikai repülőgép-hordozó tart az Indiai-óceán felé: a Theodore Roosevelt, amely szeptember 19-én indult el az Egyesült Államokból, fedélzetén 80 harci géppel és kíséretében 14 másik hadihajóval, illetve a Kitty Hawk, amely október 1-jén futott ki Japánban lévő kikötőjéből. Ez utóbbin jelenleg nincsenek repülőgépek, hanem csapatszállításra használják. Másnap a Kitty Hawkot öt újabb amerikai hadihajó követte, közöttük a 40 ezer tonnás Essex partraszállító hajó, amely a japán lapok szerint az okinavai amerikai támaszponton tengerészgyalogosokat vett fel fedélzetére.

Emellett jelentős szárazföldi erőt is a térségbe vezényeltek. Az amerikai 10. hegyivadász hadosztály ezer katonája szombaton érkezett meg Üzbegisztán területére. Egyes hírek szerint e közép-ázsiai országban amerikai harci gépek (felderítő repülők, illetve helikopterek) is vannak, de a Pentagon nem volt hajlandó megerősíteni ezeket az információkat. Egyébként még szeptemberben mintegy száz amerikai harci gép hagyta el az Egyesült Államokat: ezeket - köztük B-52-es és B-1-es bombázókat, valamint légi üzemanyag-utántöltő gépeket és AWACS légtérellenőrző repülőgépeket - titokban tartott bázisokra telepítették. Akárcsak az 1991-es öbölháború idején, a bombázók valószínűleg most is az Indiai-óceán közepén található brit Diego Garcia szigetén állomásoznak: az Egyesült Államoknak ugyanis van itt egy támaszpontja.

Az elmúlt hetekben Afganisztán közelébe vezényelt erők mellett állandó erők is állomásoznak a térségben: az USA az öbölháború óta mintegy 20 ezer katonát és 175 harci repülőgépet állomásoztat a Perzsa-öböl körzetében. Szaúd-Arábiában, Kuvaitban és Bahreinben F-15-ös és F-16-os amerikai vadászgépek, valamint F-117-es lopakodó vadászgépek vannak. Emellett az Egyesült Államok általában mintegy 40 harci gépet állomásoztat a törökországi, incirliki légitámaszponton az észak-iraki repülési tilalmi övezet ellenőrzésére.

Az USA mellett Nagy-Britannia is jelentős haderőt telepített a térségbe. Egy repülőgép-hordozó, az Illustrious állomásozik a közelben, fedélzetén 15 Harrier vadászbombázóval. Ez a hajó szolgál majd a brit hadművelet irányítási központjaként. A térségben lévő brit flottában ezen kívül van még két partraszállító hajó, két fregatt, négy korvett, öt aknaszedő, valamint mintegy tucatnyi szállítóhajó, és ide tartozik három atom-tengeralattjáró is, melyek közül kettő fegyverzetében Tomahawk robotrepülőgépek is vannak.

A brit légierő az Illustriouson lévő Harriereken kívül a nyolc Tornado GR4 típusú vadászbombázót állomásoztat Kuvaitban, hat Tornado F3-as vadászgépet Szaúd-Arábiában és négy Jaguar típusú vadászbombázót Törökországban.

Emellett Omanba körülbelül 10 ezer főnyi elitcsapatot küldtek a britek, többek között Challenger 2 típusú nehéz harckocsikkal. Ezen túlmenően az SAS és az SBS brit kommandók katonáinak egy részét is a térségbe vezényelték, valamint mintegy 3 ezer tengerészgyalogost. Brit újságok által idézett katonai források szerint az SAS egyes tagjai már beszivárogtak Észak-Afganisztánba is, ahol együttműködnek a tálibok ellen küzdő Északi Szövetség katonáival. London emellett felhasználhatja két ciprusi katonai támaszpontját, ahol összesen 3300 katona és több helikopter állomásozik.