Marslakók, japánok, lépfene - pánik Amerikában

Vágólapra másolva!
1938-ban az Egyesült Államok szinte teljes lakossága elhitte Orson Welles álhírét, miszerint a Földet elözönlötték a marslakók. A negyvenes években a japánok támadásáról szóló álhír miatt tört ki tömeghisztéria. A szeptember 11-i terrortámadások és a lépfenés fertőzések után minden eddiginél komolyabb pánikhangulat uralkodott el az Egyesült Államokban. Pszichológus szakértők szerint a vezetők megnyugtató üzenetei nélkül a helyzet csak rosszabbodni, a pánik nőni fog.
Vágólapra másolva!

"Elözönlenek minket a japánok! Küszöbönáll a japán invázió!" Ezt a hírt pedig a Pearl Harbor-i támadás után mondta be a rádió. A kaliforniaiak azonnal repülőgépeket véltek látni és hallani a nyugati part fölött. A járókelők és boltokban vásárlók pedig a rádióban hallott mondatokat ismételgették. A híreket újra és újra megerősítették a rádióban. Nemsokára kötelességtudó amerikaiak jelentkeztek önként a japánok elleni harcra. A riasztó híreket később visszavonták.

A lépfene, illetve más lehetséges fertőzések kiváltotta pánikhangulatot, ami jelenleg az Egyesült Államokban és sok más országban uralkodik, a szakértők az eddigi legintenzívebbnek tartják. Előzménye az az 1962-ben történt eset volt, amikor Észak-Karolina állam egy textilüzemében az egyik megbetegedett munkás arról számolt be, hogy előzőleg mérgezett rovar csípte meg. Napokon belül 62 munkatársa is rosszullétről panaszkodott, és vörös foltokat észlelt a bőrén. A rejtélyes rovar sosem került elő.

A The Washington Post című lap "amerikai pánikkörképében" Gloria Leon egyetemi pszichológus azt mondja, hogy véleménye szerint az amerikai népen hetek óta a pánik jelei mutatkoznak. A tömeghisztériák jellemzője, hogy a kiváltó okot mindenki elviselhetetlennek tartja, amíg teljesen el nem tűnik a föld színéről. Akkor válhatnak veszélyessé az ilyen jelenségek, ha a rettegők esetleg egy népcsoportot tartanak felelősnek - folytatta a pszichológusnő. Hozzátette, hogy a pánik erősítésében a sajtó is közreműködhet. Sokkal károsabbak az emberi fantázia szüleményei, amint az 1918-ban lezajlott, több százezer áldozatot követelő amerikai influenzajárvány idején történtek bizonyítják. Akkoriban az a hír kapott szárnyra, hogy a terhes nők és a nőtlen férfiak könnyebben megkapják a betegséget. Az emberek pedig akkor is, akárcsak ma, gázálarcokért szaladgáltak a boltokba, amivel pedig az influenzát nem lehet kivédeni.

A szeptember 11-i terrortámadások után a Bush-kabinet annyit mondott a lakosságnak, hogy legyen éber, mert újabb terrortámadások várhatók. Nem pontosította azonban, hogy mit kell tenniük az embereknek vagy mit kell elkerülniük. Emiatt az amerikai kormányt sok kritika érte. Nem ez a magyarázata azonban az olyan eseteknek, mint amit egy pittsburghi nő csinált. Az asszony 911 alkalommal hívta fel az FBI irodáját, mert a napokban különféle gyanús csomagokat látott embereknél. Mások attól rettegnek, hogy az ő városuk, sőt falujuk lesz a terroristák következő célpontja. A pszichológus szakértők szerint az állami vezetők megnyugtató üzenetei nélkül a helyzet csak rosszabbodni, a pánik nőni fog.

[origo]