Ismét elhalasztották az albán kisebbségek vitáját Szkopjéban

Vágólapra másolva!
A macedón parlament szerdán ismét összeült, hogy megvitassa az albán kisebbség jogait érintő és az augusztusi békemegállapodásban meghatározott alkotmánymódosításokat, azonban az éles viták miatt az ülést csütörtökre napolták el.
Vágólapra másolva!

A parlament ülését délelőtt 10 órakor kellett volna megnyitni, azonban egy incidens miatt néhány órával elhalasztották a kezdést: egy albán képviselő, akit megfosztottak mandátumától, mert csatlakozott a Nemzeti Felszabadítási Hadsereghez (UCK), visszakövetelte képviselői székét.

A végre megkezdett ülésen azonban már az ügyrendi javaslatokon összekülönböztek a képviselők. Sztojan Andov házelnök azt javasolta, hogy a záró vitát és a szavazást két külön ülésen bonyolítsák le, de ez azonnal heves ellenzést váltott ki az albán kisebbség képviselői között. Az ülést végül berekesztették és csütörtökre halasztották, hogy időt adjanak a parlamenti frakcióknak az egyeztetésre. A ratifikálás előtti vita a szakértők szerint akár napokig eltarthat, mivel felek várhatóan élni fognak a módosítási javaslatok és felszólalások lehetőségével.

Az augusztusban megkötött békemegállapodás alapján az albán felkelők letették a fegyvert, nagy részüket átadták a NATO alakulatainak, míg a macedón kormány ígéretet tett az alkotmány módosítására, a kisebbségi jogok kiterjesztésére. A parlamentben azonban már az előterjesztések és a vita szintjén megrekedt a törvényhozási folyamat.

Október 9-én az alkotmánymódosítás vitájának végszavazása előtt az albán pártok nem fogadták el az ügyrendi javaslatokat, és távolmaradtak az üléstől. Azt követelték, hogy a 15 alkotmánymódosítási pontról - Borisz Trajkovszki elnök eredeti előterjesztésével szemben - a vita lezárása után egyszerre döntsön a ház.

Arben Xhaferi albán vezető október 18-án közölte: a macedóniai vezetők a Szkopjéban tartózkodó Lord Robertson NATO-főtitkárral és Javier Solanával, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével folytatott megbeszélésükön beleegyeztek abba, hogy a parlament a záró vita után mind a 15 módosításról egyszerre - mintegy törvénycsomagként - hoz majd döntést. Az albán kisebbségi parlamenti képviselők ígéretet tettek, hogy ezen feltételek mellett részt vesznek a parlamenti vitán és az azt követő szavazáson.