Medgyessy: most már konkrét válaszok kellenek

Vágólapra másolva!
A csatlakozási szerződés aláírása utáni legsürgetőbb tennivaló annak elérése, hogy az emberek most már konkrét válaszokat kapjanak az unióval kapcsolatos konkrét kérdéseikre - mondta az athéni EU-csúcs délelőtti ülése után a miniszterelnök. A Fidesz szerint az aláírástól a csatlakozásig tartó egy év az ünneplésre túl hosszú, a felkészülésre viszont túl rövid idő. Dávid Ibolya, az MDF elnöke szerint a csatlakozással változik a magyar politika stílusa is.
Vágólapra másolva!
Európa Athénban van/nagyvilag/20030416europa.html

Medgyessy Péter miniszterelnök szerint eddig a kérdés viszonylag egyszerűen merült fel - jobb-e az unión belül, mint az unión kívül? -, és erre a magyar nép meggyőző többséggel választ is adott. Most viszont az egyes társadalmi rétegek, szakmák képviselői pontosan is tudni akarják majd, milyen változásokat jelent számukra a csatlakozás.

Folytatni kell emellett a felkészülést a tényleges taggá válásra. Ennek jegyében kezdte meg például a kormány a mezőgazdasági adósságok csökkentését, igen jelentős részt vállalva át ezekből, mert "éveken át bűnös agrárpolitika folyt" az országban, és ennek következményeit enyhíteni kell - mondta újságíróknak a miniszterelnök.

Hozzátette, hogy ennek megfelelően a kormány támogatni kívánja a mezőgazdasági beruházásokat is, a parlament pedig hamarosan döntést hoz az unió által nyújtandó közvetlen mezőgazdasági jövedelemtámogatások nemzeti kiegészítéséről.

Ugyanebbe az irányba mutat a kormány vállalkozásfejlesztési politikája, amelynek keretében kedvezményes hitellel, tőkejuttatással, beruházási kedvezményekkel kíván gondoskodni arról, hogy Magyarország felkészült és hatékony gazdasággal kerüljön be az EU-ba - mondta a miniszterelnök.

Utalt arra, hogy folyik az oktatás-képzés rendszerének a fejlesztése is, például a kollégiumi férőhelyek számának növelésével.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy a csatlakozásig hátralévő időben tervez-e fontosabb kormányzati-intézményi változásokat, Medgyessy Péter kijelentette, hogy miután minden területen a párbeszéd híve, a jövőben is kész az előkészületekkel kapcsolatos dialógusra a szakszervezetekkel, civil szervezetekkel és más csoportokkal. Értékelni fogja a kormány munkáját is, és ennek ismeretében, valamint a feladatok szem előtt tartásával fog dönteni az esetlegesen szükségessé váló változásokról. Már most megállapítható azonban, hogy ezek között nem lesznek olyanok, amelyeket az indokolna, hogy valaki nem végezte jól a munkáját; a kormányban ugyanis mindenki jól teljesít. Szó lehet viszont olyan változásokról, amelyeket az uniós követelményekhez való jobb igazodás, a kormány tevékenységének dinamikusabbá tétele indokol - jelentette ki.

Kovács László külügyminiszter nem számít arra, hogy az EU-csatlakozási szerződés aláírása után bármilyen további akadály merülhet fel a jövőre csatlakozó tíz ország taggá válásának útján. Kovács az EU-tagállamok és a csatlakozó országok szerda délelőtti kötetlen csúcsértekezlete után közölte, hogy a szerződés ratifikálásához a tagállamokban már nem lesz szükség népszavazásokra, a parlamenti megerősítési eljárásokban pedig nem számít nehézségekre.

A csatlakozással kapcsolatos kommunikációs politikának azonban most lesz egy új iránya, amely a tagállamok kormányai és közvéleménye felé irányul, és annak bizonyítására szolgál, hogy Magyarország valóan érett és felkészült a csatlakozásra - tette hozzá a miniszter.

Kovács szerint noha Magyarország a legutóbbi időkben is közelebb került a csatlakozási feltételek teljesítéséhez, sok munka van még hátra, mert jó néhány területen a csatlakozás napja a határidő. Folytatni kell a közigazgatás, az intézményrendszer fejlesztését, a kommunikációs politikában pedig már nem arra kell helyezni a hangsúlyt, hogy milyen előnyökkel jár a csatlakozás, hanem arra, hogy hogyan lehet ezekhez hozzájutni - mondta Kovács László.