Dúsított uránra bukkant a NAÜ Iránban

Vágólapra másolva!
Hadászati célokra is felhasználható uránra bukkantak Iránban a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) képviselői - közölték csütörtökön Bécsben diplomáciai forrásból.
Vágólapra másolva!

Nevük elhallgatását kérő diplomaták az AP amerikai hírügynökségnek elmondták: a NAÜ ellenőrei az iráni fővárosban található Kalaye nevű elektronikai társaságnál találtak rá a kis mennyiségű uránra. Teherán korábban azt állította: a létesítményben nem folytatnak nukleáris tevékenységet. Diplomaták ugyanakkor úgy vélték: a felfedezés azt is jelentheti, hogy Irán titokban ebben a létesítményben tesztelte az urándúsításhoz szükséges eszközöket.

Augusztusban Teherán engedélyezte, hogy az ügynökség képviselői meglátogassák a céget. Két hónappal korábban még megtagadták az ellenőröktől, hogy környezeti mintákat vegyenek. Nyugati diplomaták elmondták: úgy tűnt, mintha az irániak rejtegetnének valamit. A NAÜ szakemberei idén nyáron atomfegyverek előállításához használható urán nyomait fedezték fel az iráni fővárostól 160 kilométerre délkeletre fekvő Natanzban. Irán arra hivatkozott, hogy az uránizotópokat Oroszországból származó atomipari berendezésekkel szállíthatták az országba.

Az Egyesült Államok és szövetségesei viszont úgy vélik: a lelet bizonyíték arra, hogy Irán atomfegyvert próbál kifejleszteni. A NAÜ kormányzótanácsa e havi ülésén október 31-ig adott határidőt Teheránnak arra, hogy bebizonyítsa: nem dolgozik atomfegyverek előállításán. Iráni részről egyre azt bizonygatják: atomprogramjuk békés célokat szolgál.

Amennyiben a tanács novemberi ülésén azt állapítja meg, hogy Irán megsértette az atomsorompó-egyezményt, a Biztonsági Tanácshoz fordulhat. A BT pedig akár úgy is dönthet, hogy szankciókat vezet be az ázsiai országgal szemben.

A NAÜ részéről nem voltak hajlandók kommentálni az uránleletet.