Pentagon: Még mindig háború van Irakban

Vágólapra másolva!
Még mindig háború folyik Irakban - ezt a Pentagon egyik vezető tisztviselője nyilatkozta egy francia lapnak. Douglas Feith államtitkár elismerte, ha az USA-nak nem sikerül megnyernie az irakiak bizalmát, sokan a terroristákhoz csatlakoznak. Feith ugyanakkor elutasította azt a feltételezést, hogy a veszteségek miatt Washington a kivonulást fontolgatná.
Vágólapra másolva!

Irakban még mindig háború folyik - ismerte el a Le Parisiennek adott interjúban Douglas Feith, a Pentagon politikai ügyekben illetékes államtitkára. A washingtoni védelmi minisztérium rangban harmadik számú vezetője, az amerikai hadsereg helikopterét Irakban ért vasárnapi súlyos merénylet után nyilatkozott a párizsi lap amerikai tudósítójának.

Feith határozottan elhárította azt a feltételezést, hogy az egyre több áldozatot szedő terrorakciók nyomán Washington esetleg fontolóra veszi csapatainak visszavonását a közel-keleti országból. "Ez a lehetőség nyilvánvalóan nem merül fel" - jelentette ki az amerikai katonai illetékes. Közölte, az Egyesült Államoknak egyetlen célja van Irakban: a lehető legrövidebb időben belül olyan helyzetet teremteni, amelyben az irakiak képesek lesznek országuk irányítására. Ehhez új alkotmány szükséges, és meg kell szervezni a szabad választásokat - mondta.

Feith szerint Irakban jelenleg is háború folyik, amelyben Szaddám Huszein volt diktátor hívei, egykori katonák, terroristák és bűnözők állnak szemben az amerikaiakkal. Washingtonnak nem áll szándékában magára hagyni az irakiakat - jelentette ki, majd hozzátette, elsődleges feladatnak tekintik az iraki határok ellenőrzésének megszilárdítását, amely előfeltétele a közbiztonság helyreállításának. Az amerikai politika iránti bizalom kulcskérdéséről van szó. Ha ezt nem sikerül megteremteni, az iraki lakosságból sokan választhatják a terroristák támogatását - ismerte el Feith.

A sajtó negatív jelentéseit kifogásolva jelentős előrehaladásként említette, hogy az Irakban állomásozó amerikai szakértők hozzákezdtek a hadsereg, a rendőrség, a polgári védelem, a határőrség személyzetének, illetve az ipari és katonai létesítmények védelmét ellátó hivatásos őrszemélyzet kiképzéséhez.

Mint elmondta, az amerikaiak jelenleg 90 ezer irakival dolgoznak együtt. Ezek ismerik a nyelvet, az ország kultúráját, és hozzá tudnak jutni olyan hírszerzési információkhoz, amelyek nélkülözhetetlenek a közbiztonság helyreállításához. Washingtoni várakozások szerint más országok is segítséget fognak nyújtani az irakiak kiképzéséhez - tette hozzá.