Nyilvánosságra kerültek a megkínzott foglyok vallomásai

Vágólapra másolva!
A Washington Post pénteki számában nyilvánosságra hozta tizenhárom, az Abu Graib börtönben megkínzott iraki fogoly vallomását. A foglyok részletesen beszámoltak arról, hogy az őrök verték, szexuálisan zaklatták és megalázták őket. Az egyik rab leírja, hogy fogvatartói foszforlámpával erőszakolták meg. A vallomások között van annak a fogolynak a beszámolója is, akiről az azóta hírhedtté vált fotó készült, amelyen csuklyában egyensúlyoz egy doboz tetején. Vallomásaikban a foglyok azonosítják kínzóikat is. Az újabb részletek mellett a lap újabb fotókat is közölt a kínzásokról.
Vágólapra másolva!

Tizenhárom, a bagdadi Abu Graib börtönben megkínzott iraki fogoly eskü alatt tett vallomását hozta nyilvánosságra pénteki számában a Washington Post. A vallomásgyűjteményt a Pentagon a kongresszusnak belső használatra szánta, nem akarták nyilvánosságra hozni. A vallomásokban a foglyok részletesen leírják a kínzásokat, például azt az esetet, amikor egyiküket forszforlámpával erőszakolták meg az őrök, vagy azt az alkalmat, amikor a katonák meztelenül gúlába kényszerítették őket, hogy fényképet készíthessenek róluk.

A lap szerint a hatvanöt oldalas dokumentum a rabok kézzel írott, arab nyelvű vallomásait, illetve azok angol fordításait tartalmazza. A vallomásokat 2004. január 16. és 21. között íratták a foglyokkal katonai nyomozók, akik a Pentagon megbízásából titokban vizsgálták a korábban elkövetett kínzásokat. A foglyokat külön-külön kérdezték ki, a vallomások többsége ugyanazokat az eseményeket írja le, és a kínzásokban részt vevő őrök nevei és személyleírásai is megegyeznek.

A vallomást tevő tizenhárom irakit az Abu Graib börtön 1A szárnyában tartották fogva. Az 1A-t az egyik fogoly a "kemény hely"-ként említi. Itt tartották azokat, akiktől a katonai felderítés információkat remélt a felkelőkről, a tömegpusztító fegyverekről vagy Szaddám Huszeinről. Ugyanakkor voltak olyan foglyok is, akiket a börtön más szárnyaiból hoztak át ide, mert megsértették a fegyelmet.

A vallatások is itt folytak, 2003 októberétől kezdve. A kínzásokat vizsgáló Antonio Taguba vezérőrnagy kiderítette, hogy a hírszerzés emberei arra biztatták az őröket, hogy "készítsék elő a terepet" a vallatásokhoz. A 372. katonai rendész század a kínzásokkal kapcsolatban eljárás alá vont hét katonája is azt vallotta, hogy a hírszerzők biztatták őket a foglyok kínzására.

A rabok vallomásukban azonosítanak néhány őrt, azonban a vallomások arra is kitérnek, hogy a kínzásokban részt vevő őrök eltakarták az egyenruhájukon szereplő névcímkét, vagy csak pólót viseltek, amelyen nincsen címke. Ennek ellenére a tizenhárom vallomás közül nyolc említi név szerint Charles Grainer tizedest, a többiek pedig pontos személyleírást adnak róla. Grainer és hat társa ellen jelenleg eljárás folyik a foglyok kínzásáért. A 372. katonai rendész század egyik katonáját már egy év börtönre ítélték a kínzásokért.

Forrás: [origo]
A foglyok azonosították Grainert

A rabok nevükkel és nyilvántartási számukkal szerepelnek a cikkben. Elmondják, hogy az 1A szárnyba kerülésükkor az őrök levetkőztették, majd napokig ruha nélkül tartották vagy megalázó öltözet viselésére kényszerítették őket. Gyakori volt a verés és a szexuális zaklatás is. Kaszim Mehaddi Hillasz, a 151 108-as számú fogoly például leírja, hogy amikor a börtönbe került, az őrök egy rózsaszín bugyit adtak rá. "A legtöbb napon nem is viseltem mást" - írja a fogoly.

Hillasz ugyanakkor megemlíti, hogy szemtanúja volt annak, hogy egy katonai tolmács megerőszakol egy tizenöt és tizennyolc év közötti fogvatartottat. Az őrök pokrócokkal takarták le a cellát, de Hillasz mégis látta, hogy mi történik, és hallotta a sikoltozást "A gyerek nagyon szenvedett" - áll a vallomásban.

Musztafa Jaszim Musztafa, a 150 542-es számú fogoly elmondta, hogy szemtanúja volt a korábbi vallomásokban már nyilvánosságra hozott esetnek, amikor az őrök foszforlámpával erőszakoltak meg egy foglyot. "A fogoly segítségért kiabált, miközben Grainer egy másik katona segítségével megerőszakolta. Volt ott egy alacsony katonanő is. Ő fényképezett" - írja Musztafa. Egy másik fogoly vallomásában leírta, hogy ő volt a nemi erőszak áldozata.

A vallomásokból kiderült, hogy az őrök rendszeresen vízzel locsolták fel a cellákat, és arra kényszerítették a foglyokat, hogy napokat töltsenek a vízben hasalva. Grainer gyakran a WC-be dobta a rabok élelmiszeradagját, és arra kényszerítette őket, hogy onnan egyék meg az ételt. Az őrök gyakran kényszerítették a foglyokat, hogy négykézláb járjanak, és lovagoltak rajtuk.

Forrás: [origo]
Abu Husszein Szád Faleh, 18170-es számú fogoly

Abdu Husszein Szád Faleh, a börtön 18170-es számú foglya vallomásában leírta, hogy az azóta a kínzások emblémájává vált kép a dobozon egyensúlyozó csuklyás, bedrótozott rabról őt ábrázolja. "A harmadik napon, öt óra után Grainer bevitt a 37-es helyiségbe, ami a zuhanyzó. Aztán hozott egy ételes dobozt, és arra kényszerített, hogy álljak rá. A takarót kivéve meztelen voltam. Aztán egy magas fekete katona jött, aki elektromos drótokat tett az ujjaimra és a péniszemre. A fejemen csuklya volt."

A rabokat rendszeresen megalázták vallásukban is. Több fogoly számolt be arról, hogy az őrök erőszakkal az iszlám szabályai szerint tisztátalannak számító disznóhúst etettek és alkoholt itattak velük. Amikor arra kérték az őröket, hogy engedjék őket imádkozni, általában órákra megbilincselték őket.

Az egyik rab törött lábát addig ütötték, amíg köszönetet nem mondott Jézusnak, hogy életben van. Egy másik fogvatartott arról számolt be, hogy egy őr az ágyhoz bilincselte, majd megkérdezte, hogy miben hisz. Amikor a fogoly azt válaszolta, hogy Allahban hisz, az őr azt mondta neki: "Én a kínzásban hiszek, és meg foglak kínozni!"