Az ausztrál sivatagot bombázza Amerika

Vágólapra másolva!
Az ausztrál sivatagban próbálják ki az Egyesült Államok új bombáit. Cserébe az amerikaiak fejlesztik és kiképzik az ausztrál hadsereget. A két országot összekötő ANZUS-katonai együttműködés az utóbbi évtizedben egyre szorosabbá vált. Ennek köszönhetően Ausztráliából a Csendes óceáni térség rendfenntartója válhat.
Vágólapra másolva!

Az ausztrál sivatagban próbálja ki új fegyvereit Amerika. Washington és Canberra a napokban folytat tárgyalásokat egy olyan védelmi megállapodásról, amely minden eddiginél szorosabbra fűzné az együttműködést Amerika és Ausztrália között.

A megállapodás értelmében az amerikaiak közös kiképzőbázist hoznának létre az ausztrál hadsereggel. Az együttműködés módot adna az amerikaiaknak, hogy Ausztráliában próbálják ki új fejlesztésű intelligens fegyvereiket, és legújabb kommunikációs technológiájukat. Ugyanakkor a két hadsereg a jövőben közös taktikai hadgyakorlatokat tartana.

Amerika közel ötven éve kötött megállapodást Ausztráliával és Új-Zélanddal, ez azonban egyre magasabb szintűvé vált az utóbbi évtizedben. Az együttműködés különösen John Howard konzervatív kormánya idején vált szorossá: az ausztrálok részt vettek az afganisztáni és az iraki hadműveletekben.

Az ausztrálok amerikai légierő új repülője, a Jount Strike Fighter fejlesztésében is részt vesznek - ez azt jelenti, hogy a két hadsereg a jövőben megegyező fegyverrendszerekkel szerelkezik fel - írja a CNN.

Az új ausztrál-amerikai közös kiképzőprogram igen erős üzenetet közvetít a térségbe. Az ausztrálok az utóbbi tíz évben regionális nagyhatalomként próbálták kezelni a térségben kirobbanó konfliktusokat: békefenntartókat küldtek Kelet-Timorra, és a Salamon-szigetekre. Az erős amerikai támogatással Ausztrália minden bizonnyal kiteljesíti ilyen jellegű tevékenységét és a Csendes óceáni térség rendfenntartójává nőheti ki magát.