Az izraeli hatóságok őrizetbe vették Musztafa Bargúti palesztin elnökjelöltet pénteken, az elnökválasztási kampány utolsó napján. A szavazást most vasárnap tartják a palesztin hatóság fennhatósága alatt álló területeken. Bargúti Kelet-Jeruzsálemben kampányolt, és éppen pénteki imára igyekezett az al-Aksza mecsetbe.
Az izraeli hatóságok arra hivatkoztak a letartóztatáskor, hogy Bargúti megsértette korábbi ígéretét, amely szerint nem megy a Templom-hegyre. Bargúti ügyvédje a sajtót úgy tájékoztatta, hogy korábban semmi ilyen jellegű megállapodást nem kötött a jelölt az izraeli hatóságokkal.
A második legnépszerűbb elnökjelöltet már a múlt héten is őrizetbe vették, miután egy ciszjordániai ellenőrző ponton dulakodásba keveredett izraeli katonákkal. Akkor megtiltották neki, hogy Kelet-Jeruzsálemben kampányoljon. Az izraeli megszállás alatt álló városrészt nagyrészt palesztinok lakják, és azt remélik, hogy egy eljövendő palesztin állam fővárosává tehetik. Miközben Bargúti az izraeli hatóságokkal huzakodik, Mahmúd Abbász a legesélyesebb elnökjelölt Ciszjordánába tart, ahol az izraeli védőfal tövében tart kampánygyűlést.
A palesztin elnökválasztási kampány két éllovasa sok tekintetben hasonló célokat hangoztat. Felszólaltak a palesztin hatóságban dúló korrupció és a palesztin közösségben tapasztalható törvénytelenségek ellen, és mindketten kritizálták a fegyveres felkelést, az intifádát. A BBC tudósítója szerint mindketten egy szűk mezsgyén igyekeznek helytállni, ami a palesztin nacionalista törekvések támogatása és a nemzetközi közvélemény békepárti elvárásai között húzódik.
Abbász az esélyes
A választás várható győztese, akinek előnyét több közvélemény-kutatás is alátámasztotta, Mahmúd Abbász, a Jasszer Arafat néhai palesztin elnök alapította Fatah elnökjelöltje. Abbász már megörökölte a tavaly elhunyt Arafat vezetői posztját a Palesztin Felszabadítási Szervezetben. A politikus korábban a palesztin hatóság miniszterelnöke volt.
Abbász legerősebb ellenfele a reformpárti és erőszakellenes Musztafa Bargúti, akit ugyanakkor fegyveres szervezet - a Palesztin Felszabadítási Front - is támogat. A PFF korábban bojkottálta a palesztin választásokat, ez az első alkalom, amikor nyíltan támogatnak egy politikust. A fegyveres szervezet befolyása elegendőnek tűnik ahhoz, hogy Bargúti biztos befutó legyen a második helyre. Bargúti elsősorban az emberi jogok szószólójaként ismert a palesztin politikai életben.
Tajszer Kalid, a Palesztin Felszabadítási Liberális Front, illetve Basszám al-Szalhi, a kommunista irányultságú Palesztin Néppárt jelöltje mellett többen függetlenként indulnak a választáson. Ilyen az Iszlám Dzsihád egyik volt vezetője, Szajed Baraka, Abdul Karim Subajr gázai ügyvéd vagy az Egyesült Államokban házi őrizetbe lévő Abdul Halim Askar, akit azzal gyanúsítanak, hogy a Hamásznak igyekezett pénzforrásokat szerezni.
Több jelölt azonban már a kampány első felében kiesett, így Marvan Bargúti, sokak szerint az egyedüli, aki képes lett volna megszorítani Abbászt. Ő amúgy jelenleg ötszörös életfogytig tartó börtönbüntetését tölti egy izraeli börtönben.