Titkosszolgálati csaták a pápaválasztás körül

Vágólapra másolva!
Nemcsak az újságírók, hanem számos titkosszolgálat is próbál információkhoz jutni a vatikáni erősviszonyokról és a hétfőn kezdődő konklávén történtekről. Ennek érdekében minden eszközt bevetnek a kémrepülőgépektől a lézernyalábokig. Egy római detektív azt állítja, hogy ő képes lenne kémkedni a konklávén, míg az egyház szerint Vatikán sebezhetetlenebb mint valaha.
Vágólapra másolva!

A vatikáni biztonsági erőknek újra és újra át kell fésülniük a terepet poloskák és egyéb lehallgató-berendezések után kutatva, hogy a lehető legjobban megtisztítsák azokat a helyeket, ahol a pápaválasztó bíborosok mozognak a választási procedúra idején. Így természetesen többször is át kell vizsgálniuk a sixtusi kápolnát, ahol a bíborosok szavazni fognak és a szálláshelyüket is, amelyet még II. János Pál pápa építtetett 1995-ben.

Nem véletlenül ilyen óvatos az egyházi állam, hisz szinte teljes hírzárlat van és nem lehet sokat tudni a pápaválasztás valódi erőviszonyairól, az egyház legfeljebb néhány nagyon szűkszavú közleményt bocsátott ki. A leendő pápa személye és a konklávén elhangzottak pedig nem csak a médiát érdeklik, hanem a titkosszolgálatokat is.

"Biztos, hogy sok titkosszolgálat próbál beszivárogni a Vatikán falai mögé, akár kémrepülőgépeket is bevetve" - nyilatkozta a CNN-nek egy szakértő.
Egy római magándetektív szerint a James Bond filmekből ismert trükköket alkalmazhatják, az öngyújtónak látszó poloskától vagy kamerától, tollba rejtett mikrofonig. "Kétség sem férhet hozzá, hogy mi tudnánk kémkedni Vatikánban és a konklávén" - jelentette ki magabiztosan az olasz fővárosban praktizáló Miriam Tomponzi.

Fotó: MTI
Tanácskoznak a bíborosok

De Vatikán is évek óta készül a konklávé biztonságossá tételén. II. János Pál pápa ugyanis az elemzők szerint megértette, hogy tenni is kell annak érdekében, hogy a konklávén elhangzottak ne juthassanak illetéktelen fülekbe. Olyan utasításokat adott ki, amelyek a sikeres kémelhárítást szolgálják. Így például betiltatta a mobiltelefonokat, elektronikus eszközöket a konklávé idejére. A Vatikán más óvintézkedéseket is tett, például vastagabb ablakokat szereltek fel, lehallgatásbiztos szobákat alakítottak ki és poloskazavaró berendezések helyeztek el. A vatikáni megfigyelők szerint ezek az intézkedések annak is köszönhetőek, hogy a II. János Pál a saját bőrén is megtapasztalta, hogy milyen is az, ha megfigyelik az embert, őt ugyanis a lengyel kommunista rezsimben megfigyelés alatt tartotta a titkosszolgálat.

A Vatikán sokkal kevésbé sebezhető, mint korábban bármikor - vélik a szakértők, akik arra is figyelmeztetnek, hogy lehet, hogy a külső kémkedéstől védettebbekké váltak, de az nem jelenti azt, hogy az egyházi állam megszabadult a belső intrikák és a rivális bíborosok mesterkedéseit a hatalom megszerzéséért.