Állítólagos kubai merénylőt vettek őrizetbe Miamiban

Vágólapra másolva!
A növekvő nemzetközi nyomás hatására és közvetlenül egy hatalmas havannai tömegtüntetés után az amerikai hatóságok őrizetbe vették kedden Luis Posada Carrilest, akit a venezuelai és a kubai hatóságok egyaránt azzal vádolnak, hogy részt vett egy Caracasból Havannába tartó kubai személyszállító repülőgép felrobbantásában, 1976-ban. Carriles korábban cáfolta, hogy részt vett volna a merényletben.
Vágólapra másolva!

A merénylet 73 ember halálát okozta. Venezuela a múlt héten hivatalosan kérte a Kubából évtizedekkel ezelőtt kivándorolt férfi kiadatását, amikor kiderült, hogy Carriles menedékjogot kért az Egyesült Államokban. A CNN hírtelevízió közlése szerint a közismerten Castro-ellenes és a kubai vezető ellen több merényletkísérlet tervezésével is gyanúsított Carrilest Miamiban a belbiztonsági minisztérium illetékesei vették őrizetbe, ezzel kapcsolatban azonban további részleteket nem közöltek.

Kubában néhány órával korábban hatalmas tömegtüntetésen követelték az Egyesült Államoktól Kubában kedden, hogy tartóztassák le egy kubai repülőgép felrobbantóját, aki menedékjogot kért az amerikai hatóságoktól. A többszázezres menetet Fidel Castro kubai államfő vezette el a havannai amerikai érdekképviselet épülete előtt. Castro rövid beszédében hangoztatta, a tüntetés nem az Egyesült Államok népe, hanem a terrorizmus ellen irányul.

Forrás: MTI
Luis Posada Carriles

Az amerikai hatóságok nyilvánosságra hozták, hogy a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) 1961-ben kiképezte őt a kubai forradalom elleni célokra, és azt is, hogy az amerikai nyomozók szerint részt vett a merényletben. 1985-ben Venezuelában letartóztatták, de az ítélet elől megszökött. 2000-ben Panamában bukkant fel, ahol állítólag Castro elnök ellen készített elő merényletet egy csúcsértekezlet alatt. A panamai államfő tavaly kegyelemben részesítette, az idén pedig illegálisan bejutott az Egyesült Államokba. Carriles Miami Heraldnak adott keddi interjúban cáfolta, hogy részese lett volna az 1976-os merényletnek.

Az amerikai hatóságok mindeddig azt állították, hogy nem ismerik Carriles hollétét. Ügyvédje később közölte, hogy Carriles elhagyja az Egyesült Államokat és a továbbiakban nem folyamodik a menedékjogért. Ezt az interjúban maga az érintett is megerősítette.