Amerikai engedett az iraki alkotmányból

Vágólapra másolva!
Az USA engedményt tett az Iszlámmal kapcsolatban az iraki alkotmányban. Az alkotmányozó frakciók szerint jelentős előrelépés történt az iraki alaptörvény megalkotásában. Az amerikaiak eddig a demokratikus alapelveket akarták az iraki alkotmány középpontjába állítani. Ezzel szemben az iraki síita többség az iszlám köré szeretné felépíteni Irak alaptörvényét.
Vágólapra másolva!

Jelentős előrelépés történt az iraki alkotmány kidolgozásáról folyó tárgyalásokon - közölték szombat este Bagdadban a törvényjavaslat megszövegezésében részvevő frakciók vezetői. A síita, a szunnita, illetve a kurd frakciók képviselői szerint az előrelépést az tette lehetővé, hogy az Egyesült Államok engedményt tett az iszlám jövőbeni szerepével kapcsolatban. Ennek értelmében megegyezés jött létre arról, hogy az iszlám jog a jövőben nagyobb szerepet kap Irakban, mint eddig.

A szunnita frakció egyik magas rangú képviselője szerint a bagdadi parlament a jövőben egyetlen olyan törvényt sem fogadhat el, amely ellentétes lenne az iszlám alapelveivel. Hozzátette: "az amerikaiak beleegyezésüket adták ebbe azzal a feltétellel, hogy a demokrácia alapelvei nem sérülhetnek."

Bagdadi amerikai diplomaták elutasítottak mindenfajta állásfoglalást az elhangzottakkal kapcsolatban. Az alkotmányról szóló törvényjavaslat kidolgozását mindeddig nagymértékben akadályozta az az amerikai követelés, hogy az új iraki alkotmány középpontjában a demokratikus alapelveknek kell állniuk. Az iraki lakosság legnagyobb részét kitevő síiták képviselői ezzel szemben azt követelték, hogy az iszlámnak kell az iraki jog alapjául szolgálnia. Ez viszont a szunniták és a kurdok körében váltott ki olyan aggodalmakat, hogy a síiták Irakban is olyan egyházi államot akarnak létrehozni, mint amilyen a szomszédos Iránban jött létre.

A szombat este létrejött állítólagos megegyezés értesülések szerint jelentősen enyhítette a szunniták és a kurdok aggodalmait. A tárgyalások részvevőire mindennél nagyobb nyomást jelent az a tény, hogy az előzetes menetrendnek megfelelően hétfőig ki kell dolgozni a végleges törvényjavaslatot. Amennyiben ez nem történik meg, feloszlatják az iraki parlamentet, ami tovább fokozná a belpolitikai bizonytalanságot.