Második körben dőlhet el a lengyel elnökválasztás

Vágólapra másolva!
Egyik jelöltnek sem sikerült 50 százaléknál magasabb eredményt elérni a vasárnapi lengyelországi elnökválasztáson, így második fordulót tartanak a két legjobb eredményt elért jobboldali jelölt részvételével. Donald Tusk és Lech Kaczynski között ugyanakkor alig párszázalékos különbség volt, ami jelzi, hogy a jóval konzervatívabb Kaczynski jócskán behozta a felmérések szerint pár héttel ezelőtt még 10 százalékos különbséggel vezető liberálisabb ellenfelét.
Vágólapra másolva!

A választási bizottság - a szavazatok több mint 90 százalékának összeszámlálása után - hajnalban közzétett hivatalos közleménye szerint Donald Tusk, a konzervatív liberális Polgári Platform (PO) jelöltje a voksok 35,8 százalékát kapta, míg a második helyen a szeptember 25-i parlamenti választásokon győztes nemzeti konzervatív Törvény és Igazság pártjának (PiS) jelöltje, Lech Kaczynksi végzett a voksok 33,3 százalékával. Az elnökválasztás első fordulójának hivatalos végeredményét várhatóan hétfő este teszik közzé.

A vasárnap esti urnazárást követő első exit poll felmérések a PO jelöltjének - egyben a párt vezetőjének - még jóval nagyobb arányú győzelmét vetítették előre, ahogy a korábbi közvélemény-kutatások is. Az esti exit poll szerint Tusk 38,7 Kaczynksi 33,2 százalékot kapott. Hajnalra azonban Kaczynski jelentős mértékben megközelítette ugyancsak jobboldali, az övénél azonban liberálisabb nézeteket valló, az állam szerepét sokkal inkább visszaszorítani kívánó vetélytársát. Mivel egyik jelölt sem nyerte el a szavazatok abszolút többségét, két hét múlva, október 23-án az első két helyen végzett Donald Tusk és Lech Kaczynski részvételével újabb fordulóra kerül sor.

Az elnökválasztáson összesen tizenkét jelölt indult, közülük a harmadik helyen a szélsőbaloldali Andrzej Lepper a szavazatok 15,5 , míg negyedikként a szociáldemokrata Marek Borowski a voksok 10,2 százalékát kapta. A többi nyolc jelölt egyaránt 2 százalék alatt maradt.

Ennek nyomán immár bizonyos, hogy parlamenti választások eredményeként egymással koalícióra lépő, egyaránt a demokráciapárti Szolidaritás mozgalomból kinőtt, egyes gazdasági és társadalmi kérdésekben azonban jelentősen eltérő álláspontot képviselő két jobboldali párt, a Jog és Igazságosság (PiS) és a másodikként befutott Polgári Platform (PO) valamelyikének a jelöltje foglalhatja el az eddigi elnök, Aleksander Kwasniewski által két cikluson keresztül birtokolt köztársasági elnöki széket.

Maga Kwasniewski meglehetősen csalódottan nyilatkozott, amit megfigyelők mindenekelőtt a baloldal jelöltjének számító, szociáldemokrata Borowski lemaradásával magyaráznak. "A lengyelek élen jártak a demokráciáért vívott harcban, most azonban nem akarják kihasználni ezt" - hangoztatta a még hivatalban lévő elnök, aki arra intette a baloldali szavazókat, hogy a második elnökválasztási fordulóban arra a jelöltre adják le voksukat, aki jobban képviseli érdekeiket.

Nagyon alacson részvétel

A részvétel igen alacsony, mindössze 49,6 százalékos volt - a választópolgárok többsége nem ment el szavazni. Ez az arány ugyan magasabb, mint a két héttel ezelőtti parlamenti választásokon szavazók vevők aránya, azonban messze elmaradt a 2000-ben tartott elnökválasztás 62 százalékos részvételi arányától. Emiatt mélységes megdöbbenését hangoztatta a lengyel demokrácia nemzeti hősének, egyben a Szolidaritás mozgalom megalapítójának számító Lech Walesa korábbi elnök is, aki gdanski otthonából nyilatkozott a televíziónak. "Amikor a demokráciáért harcoltunk, azt hittem, hogy az emberek kihasználják ezt" - mondta Walesa.

Az elnökválasztást megelőző felmérések a PO jelöltje, a 48 esztendős Donald Tusk győzelmét vetítették előre, s a vasárnapi voksolás megerősítette ezeket a becsléseket. Erre utal az is, hogy maga Tusk a végső győzelem reményében nyilatkozott az exit poll felmérések ismeretében. "Már csak egy pár lépés van hátra" - momdta, de azt már óvatosabban tette hozzá, hogy a második fordulóban nehezebb dolga lesz, mert "nem tizenegy, hanem csupán egy riválissal kell megküzdenie." A második helyen végzett Lech Kaczynski, Varsó főpolgármestere nem adta fel a harcot. "Nem vagyok vereségre ítélve" - mondta, hozzátéve, hogy lát esélyt a győzelemre a második fordulóban.

A legelső értékelések szerint a PiS parlamenti választási győzelme hátrányt jelentett az 56 éves Lech Kaczynski számára. A Jog és Igazságosság párt "frontembere" ugyanis Jaroslaw Kaczynski, Lech ikertestvére, a lengyelek pedig nem kívánták a teljes hatalmat - a kormányzati megbízatás után az elnöki pozíciót is - egyazon család kezébe adni.

Jaroslaw Kaczynski ugyanakkor minden tőle telhetőt elkövet annak érdekében, hogy segítse testvére elnökválasztási győzelmét. Annak ellenére, hogy pártja, a PiS nyerte meg a két héttel ezelőtti parlamenti választásokat, ő maga lemondott a miniszterelnöki ambíciókról, amit most ismét megerősített.

Megfigyelők úgy értékelik, hogy a vasárnapi elnökválasztás eredménye aligha könnyítette meg a parlamenti választásokon győztes két jobboldali párt kormánykoalíciós tárgyalásait. A személyes rivalizálás és az elhúzódó elnökválasztási kampány nyomán Varsóban arra számítanak, hogy az új lengyel kormány megalakulása még hosszú időt vesz igénybe.