Nyomásgyakorlással vádolják az USA-t a CIA-börtönök kapcsán

Vágólapra másolva!
Újságírókra fejtett ki nyomást Washington, hogy ne írják meg a titkos börtönöknek helyet adó országok neveit. Ezt a börtönök ügyében vizsgálódó európai parlamenti bizottság jelentéstevője közölte. Claudio Fava nem tért ki a részletekre.
Vágólapra másolva!

Az Európai Parlament (EP) eseti bizottságának jelentéstevője csütörtökön azt közölte, hogy az Egyesült Államok nyomást gyakorolt újságírókra annak érdekében, hogy ne nevezzenek meg egyes európai országokat a titkos CIA-börtönökről szóló írásaikban. Az olasz Claudio Fava, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) lehetséges európai titkos börtönei ügyében vizsgálódó EP-bizottság jelentéstevője nem nevezte meg az érintett újságírókat.

"Úgy véljük, hogy a rendelkezésünkre álló részletes bizonyíték arról, hogy a Fehér Ház nyomást gyakorolt újságírókra, hogy ne nevezzenek meg egyes európai országokat, nagyon fontos a munkánk szempontjából" - mondta Fava. A képviselő nem közölte, miért gondolja, hogy a Fehér Ház nyomást így cselekedett, és a részletekre sem tért ki.

A The Washington Post tavaly novemberben robbantotta ki az ügyet, amikor megírta, hogy a CIA titkos börtönöket működtet Kelet-Európában, ahol az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat feltételezett tagjait tartják fogva. A Human Right Watch emberjogi szervezet később a CIA-gépek légtérhasználati adataiból következtetve Lengyelországot és Romániát nevezte meg a börtönök lehetséges befogadóiként. Mindkét ország tagadta ezt az állítást.

Az európai parlamenti küldöttség, amely pénteken fejezi be kéthetes washingtoni látogatását, arra is panaszkodott, hogy "falba ütközött", amikor amerikai illetékesektől próbáltak meg tájékozódni a titkos CIA-járatokról. Carlos Coelho, a küldöttség vezetője képviselők sajnálatát fejezte ki, amiért a kongresszusnak csak négy tagja fogadta el a velük való találkozóra szóló meghívást.

Fava szerint a washingtoni külügyminisztérium illetékesei, akikkel csütörtökön találkoztak, sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarták a titkos európai börtönökre vonatkozó értesüléseket. "Néha egy 'No comment' is érdekes információ lehet" - tette hozzá. John Bellinger, Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter jogi tanácsadója sajtótájékoztatóján tagadta, hogy az Egyesült Államok nyomást gyakorolt volna egyes kelet-európai országokra, hogy ne működjenek együtt a tényfeltárókkal.