Az Egyesült Államok és európai szövetségesei hivatalosan az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) elé terjesztették a Koszovó státusát rendezni hivatott határozattervezet legújabb változatát, de az orosz ellenkezés miatt még nem döntöttek arról, hogy kérnek-e szavazást a dokumentumról. A tervezetet az ENSZ New York-i székházában, helyi idő szerint kedden este terjesztették a BT elé. A Biztonsági Tanács állandó tagjaként a testületben vétójoggal rendelkező - ennélfogva a döntésben megkerülhetetlen - Oroszország korábban jelezte: ellenez minden olyan lépést, amely elszakítaná Szerbiától albán többségű déli tartományát. Moszkva kizárta annak lehetőségét, hogy a BT el tudná fogadni a határozattervezetet.
A korábbi szövegváltozatokhoz képest csekély változáson átesett új tervezet bevezetőjében az áll, hogy a dokumentumról huszonnégy óra múlva szavazás kérhető, de ez nem szükségszerű. Az előterjesztők szerint a tervezet módosítható, vagy akár vissza is vonható.
Koszovó 1999 júniusa óta az ENSZ igazgatása alatt áll, miután a NATO jugoszláviai légi csapásaival a dél-szerbiai tartományból való távozásra kényszerítette a szakadár albán fegyveresek ellen keményen fellépő szerb fegyveres erőket. A rendre azóta NATO-vezetésű békefenntartók ügyelnek a tartományban. Az új tervezet értelmében a szerb kormány és a szakadár koszovói albánok képviselői további 120 napig tárgyalnának a tartomány státusáról, ezt követően pedig az ENSZ átadná az Európai Uniónak a tartomány igazgatását. A NATO-katonák maradnának Koszovóban.
Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet hétfőn viszont úgy vélekedett, hogy fenn kellene tartani az ENSZ-igazgatást, a tárgyalásokat pedig addig kellene folytatni a tartomány státusáról, amíg nem születik megállapodás. Csurkin abbéli gyanúját is megfogalmazta, hogy a tervezet a "hátsó ajtón keresztül" nyitná meg az utat Koszovó előtt a függetlenség felé.
A határozattervezet két előző szövegváltozata még magában foglalta Martti Ahtisaari ENSZ-különmegbízott tervének automatikus életbe léptetését, amely nemzetközileg ellenőrzött függetlenséggel ruházta volna fel a Szerbiától elszakadni kívánó déli tartományt.