Az agrártárca szerint nem a magyar pulyka fertőzött

Vágólapra másolva!
A januári magyarországi madárinfluenzás esetek helyszínének közeléből importált pulykahúst az a brit cég, amelynek kelet-angliai telepén ugyancsak felütötte a fejét a fertőzés - írja a brit Sunday Times. A lap szerint a helyzettel az illetékes brit minisztérium is tisztában volt. A budapesti földművelésügyi tárca szerint Magyarországról nem volt - a fertőzést terjeszteni képes - élő állat vagy tenyésztojás-kivitel Angliába.
Vágólapra másolva!

A "madárinfluenzától sújtott magyarországi térségből" importált pulykahúst a brit kormány tudtával a hasonló kórtól érintett brit baromfifeldolgozó cég - írja Sunday Times. A brit lap szerint a magyarországi érdekeltséggel is bíró Bernard Matthews, amelynek kelet-angliai telepén a múlt hétvégén 159 ezer pulykát kellett leölni madárinfluenza-fertőzés miatt, kedden 20 tonna pulykát hozott be egy kecskeméti vágóhídról, amely alig mint 50 kilométerre van attól a helytől, ahol madárinfluenza-eseteket észleltek az év elején.

A brit cég aznap összesen 40 tonna pulykahús behozataláról értesítette a brit állatorvosokat; a szállítmány fele a Bernard Matthews északnyugat-magyarországi telepéről érkezett, a másik fele azonban "a madárinfluenza sújtotta délkeleti országrészben lévő vágóhídról". A magyar pulykahúst két teherautó szállította a cég kelet-angliai feldolgozó üzemébe, amely alig pár száz méterre van a attól a pulykanevelő teleptől, ahol a múlt héten kimutatták a madárinfluenza jelenlétét - állítja a Sunday Times.

Az angliai madárinfluenza nem származhat a magyar export baromfihúsból, ezt egyértelműen bizonyítja az a jelentés, melyet kedden küld Magyarország az Európai Bizottságnak, mondta Dékány András, a földművelésügyi tárca szóvivője vasárnap. Dékány szerint, aki a brit sajtóhírekre reagált, a jelentésből kiderül, hogy Magyarországról nem volt - a fertőzést terjeszteni képes - élő állat vagy tenyésztojás-kivitel Angliába.

48 kilométer

A lap szerint az illetékes állatorvosok annak ellenére nem állították le az importot, hogy a kecskeméti vágóhíd mindössze 48 kilométerre van a zárlat alá vett térségtől. Ennek oka az lehetett, hogy a szakminisztérium attól tartott, ha leállítja a magyar pulykahús importját, akkor más európai uniós országok a brit exportra rónak ki tilalmat - írja a Sunday Times.

A Bernard Matthews a minap közölte, hogy "önkéntesen felfüggesztette" a húsbehozatalt Magyarországról. A brit lapnak azonban egy forrás, aki "közel áll" a brit környezetvédelmi, élelmezési és vidékügyi minisztériumhoz (DEFRA), azt mondta: a brit cég csak azután állította le csütörtöktől az importot, hogy összes nagy-britanniai baromfitelepének kényszerbezárásával fenyegették meg. A Bernard Matthews szóvivője ezt az értesülést cáfolta.

A brit társaság kereskedelmi igazgatója a minap azt mondta, hogy a cég teherautói a fertőzéstől sújtott magyar baromfitelep "közelében sem jártak". A vállalat tulajdonában lévő SáGa Foods Rt. sárvári üzeme 250 kilométerre van attól a szentesi libateleptől, ahol januárban madárinfluenzát észleltek.

David Miliband brit környezetvédelmi, élelmezési és vidékügyi miniszter a hét elején, a témáról a londoni alsóházban rendezett vitában maga is kijelentette: a madárinfluenzától érintett magyarországi telep nem a Bernard Matthews tulajdona. Hozzátette: a kórtól érintett növendék pulykák mindegyike nagy-britanniai nevelésű, vagyis "ebben a vonatkozásban sincs magyar kapcsolat". A hét második felében azonban saját minisztériumának helyettes főállatorvosa azt mondta: az "egyik lehetséges" behurcolási mód a Magyarországról érkező baromfitermék-import.

Bognár Lajos országos főállatorvos-helyettes pénteken azt közölte, hogy a magyarországi állategészségügyi hatóság addog nem találta bizonyítottnak, hogy közvetlen kapcsolat lenne a magyarországi és a kelet-angliai madárinfluenza-esetek között.

A DEFRA csütörtökön hivatalos közleményben jelentette be: "számos egyéb feltételezés mellett" vizsgálja annak lehetőségét is, hogy nincs-e kapcsolat a januári magyarországi madárinfluenza-előfordulások, a Magyarországról érkező baromfihús és a Bernard Matthews Suffolk grófságbeli telepén múlt héten kimutatott madárinfluenzás esetek között.

Ennek alapja az az elsődleges tudományos vizsgálati eredmény, amely szerint a suffolki és a magyarországi megbetegedéseket okozó vírus "jó eséllyel ugyanaz". A brit Országos Gazdaszövetség (NFU) szombati hivatalos közleménye szerint az Európai Unión belül ugyan korlátozásoktól mentes a kereskedelem, ennek feltétele azonban szigorú ellenőrzési intézkedések életbe léptetése valamely járvány kitörése esetén. Az NFU szerint a legutóbbi hírek súlyos kérdéseket vetnek fel ezekkel az intézkedésekkel kapcsolatban, "különösen a korlátozásoktól érintett magyarországi térségben".