Lehúzta az iraki kormányt az amerikai kongresszus

Vágólapra másolva!
Lesújtóan vélekedik az amerikai kongresszus az iraki kormány teljesítményéről. A törvényhozás kormányelszámoltatási hivatalának jelentése szerint egyetlenegyet sem teljesített maradéktalanul a Núri al-Maliki vezette kabinet a májusban kitűzött célok közül. A Fehér Ház azonban így is mentegeti az iraki kormányt.
Vágólapra másolva!

Az iraki kormány nem teljesítette azokat a katonai és politikai célkitűzéseket, amelyek elérése szükséges lenne az országban dúló felekezeti erőszak megfékezéséhez - áll az amerikai kongresszus kedden nyilvánosságra hozott jelentésében. A washingtoni törvényhozás kormányelszámoltatási hivatalának (GAO) értékelése szerint a bagdadi vezetés 11-et egyáltalán nem, további négyet pedig csak részben teljesített a kongresszus által májusban lefektetett 18 célkitűzés közül. Nem teljesült többek között az, hogy számolják fel a katonasággal és a rendőrséggel párhuzamosan működő, a felekezeti erőszak jó részéért felelős fegyveres félkatonai egységeket.

"Az iraki parlament nem fogadta el a legfontosabb törvényeket, az erőszak szintje továbbra is magas, csökkent az iraki biztonsági erők önálló műveleteket végrehajtani képes egységeinek száma, nem fegyverezték le a milíciákat" - sorolta a kongresszus ellenőrzési hivatala. A jelentés szerint annak ellenére, hogy idén februárban 30 ezer fővel megemelték az Irakban állomásozó amerikai csapatok létszámát, február és július között nem csökkent a civilek elleni merényletek száma. A Fehér Ház azzal igyekezett kisebbíteni a kongresszusi értékelés súlyát, hogy a GAO következtetései nem adnak teljes képet az iraki valóságról.

A jelentés - amelynek megállapításait már a múlt héten kiszivárogtatták Washingtonban - röviddel azelőtt készült el, hogy George Bush amerikai elnök az Irakban állomásozó haderő főparancsnokának helyzetjelentése alapján szeptember közepén a kongresszus előtt beszámol az arab országban elért haladásról. Az elnökre egyre nagyobb nyomás nehezedik a Demokrata Párt képviselői és egyes republikánus képviselők részéről, akik követelik, hogy kezdjék meg az amerikai csapatok kivonását Irakból.

David Petraeus tábornok, az Irakba vezényelt amerikai haderő parancsnoka és Ryan Crocker bagdadi amerikai nagykövet a jövő héten ad helyzetértékelést a kongresszusnak az iraki helyzetről.