Rács mögött a korrupcióval gyanúsított cseh politikusok

Vágólapra másolva!
A héten őrizetbe vett cseh politikusok közül hatot vizsgálati fogságba helyeztek a hatóságok, hogy ne befolyásolhassák a tanúkat. A köztársasági elnök szerint a kormánynak le kellene mondania.
Vágólapra másolva!

Vizsgálati fogságba került hat cseh politikus és magas rangú állami tisztviselő, akiket csütörtökön vett őrizetbe a rendőrség. A döntést az ostravai járási bíróság hozta meg szombaton, azzal indokolva, hogy ha szabadlábon maradnának, befolyásolhatnák a tanúkat.

A korrupcióellenes rendőrség (ÚOOZ) csütörtöki razziája során a kormányhivatalban, a védelmi minisztériumban, a prágai városi hivatalban és néhány vállalat, illetve vállalkozó székhelyén összesen nyolc személyt vettek őrizetbe. Kilencedikként szombatra virradóra őrizetbe vették Marek Snajdr volt parlamenti képviselőt is, aki az akció idején külföldön tartózkodott. Visszatérése után önként jelentkezett a rendőrségen.
http://www.origo.hu/nagyvilag/20130613-cseh-tisztviselok-es-politikusok-letartoztatasa.html

Hét személy ellen vádat emeltek korrupció, illetve hivatali hatalommal való visszaélés gyanújával. Köztük van Jana Nagyová, Petr Necas miniszterelnök kabinetfőnöke, Ondrej Páleník, a katonai hírszerzés volt vezetője, Jan Pohunek hírszerző, Petr Tluchor, a kormányzó Polgári Demokratikus Párt (ODS) volt képviselőházi frakcióvezetője, Ivan Fuksa volt mezőgazdasági miniszter és Roman Bocek volt mezőgazdasági miniszterhelyettes. A csütörtökön őrizetbe vett nyolc személy közül egyedül Lubomír Poul, a kormányhivatal vezetője ellen nem emeltek vádat.

A hét vádlott közül Milan Kovandát, a katonai hírszerzés főnökét nem helyezték vizsgálati fogságba. Ő szabadlábon védekezhet. Marek Snajdr ügyében később dönt a bíróság. A hatályos cseh törvények szerint az érintetteket három hónapig tarthatják vizsgálati fogságban.

Nagyová, Páleník és Pohunek - valamint a szabadlábra helyezett Kovanda - a miniszterelnök felesége, Radka Necasová megfigyelésében érintett. Az akciót állítólag Nagyová szervezte, akinek a kiszivárgott rendőrségi anyagok szerint viszonya van Necasszal, és azt szerette volna elérni, hogy minél gyorsabban váljanak el. Az államügyészség szerint hivatali funkcióval való visszaélés történt. A katonai hírszerzésnek Csehország területén nem szabad tevékenykednie.

A kabinetfőnök egy másik ügyben is érintett. Ez a cseh kormány tavaly novemberben elfogadott takarékossági és reformcsomagjával kapcsolatos. A jogszabályt hosszú ideig azért nem sikerült jóváhagyni a parlamentben, mert az ellenzéken kívül a kormányzó polgári demokraták néhány képviselője sem volt hajlandó azt támogatni.

Az intézkedéscsomagot végül is úgy fogadták el, hogy a Necas vezette ODS belső ellenzékének három képviselője lemondott parlamenti mandátumáról, a helyükre lépő újak pedig már igent mondtak a törvényre. Később kiderült, hogy a három volt képviselő - Marek Snajdr, Petr Tluchor és Ivan Fuksa - jól fizető állást kapott egy-egy állami cég vezetésében. A cseh rendőrség ezt korrupciónak minősítette.

Közben megszólalt Milos Zeman cseh köztársasági elnök, szerinte Petr Necas kormányának a botrány után nem kellene folytatnia a munkáját. Arra a kérdésre, hogy jónak tartaná-e, ha Petr Necas kormánya továbbra is hivatalában maradna, azt válaszolta: "A vádakat nagyon komolynak tartom. A rendőrfőkapitány és a legfőbb államügyész meghallgatása után arra a következtetésre jutottam, hogy a vádak megfelelő bizonyítékokon nyugszanak. Bár ez közvetett, de világos válasz a kérdésre".

A szociáldemokraták pénteken bizalmatlansági indítványt nyújtottak be a kormány ellen.
http://www.origo.hu/nagyvilag/20130614-bizalmatlansagi-inditvanyt-nyujtottak-be-a-cseh-kormany-ellen.html