Vágólapra másolva!
Eszkalálódhat az erőszak a Közép-afrikai Köztársaságban, ezért az EU úgy döntött, több száz katonát küldenek az országba, hogy ne ismétlődjön meg egy ruandai mértékű népirtás.
Vágólapra másolva!

Közös katonai akciót indít az Európai Unió a Közép-afrikai Köztársaságban, mivel Michel Djotodia államfő lemondása miatt tartani lehet attól, hogy az országban lévő vallási különbségek vérengzésekhez vezetnek.

Az unió tagállamainak nagykövetei éjjel elvi beleegyezésüket adták ahhoz, hogy rövid időn belül több száz katonát vezényeljenek az országba a helyszínen lévő 1600 fős francia és 4000 fős afrikai békefenntartó erők támogatására.

Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének szerint a tervezett beavatkozásról a jövő héten folytatódnak az egyeztetések, és a végső döntés a külügyminiszterek január 20-i brüsszeli tanácskozásán születhet meg. Az Európából küldött katonák a tervek szerint rendfenntartó feladatokat teljesítenének a Közép-afrikai Köztársaság fővárosában, a menekültek és segélymunkások biztonságára vigyáznának, és esetleg a repülőtér őrizetét biztosítanák. A beavatkozást, amely korlátozott idejű lenne, az ENSZ jóváhagyásával hajtanák végre.

A keresztények és a muszlimok közötti felekezeti erőszak súlyosbodására "az EU tagállamai nem akarják (...) tétlenül szemlélni az eseményeket. Senki sem akar egy újabb Ruandát" - magyarázta egy uniós diplomata az AFP hírügynökségnek.

Becslések szerint az elmúlt hónapban több mint ezer ember halt meg a Közép-afrikai Köztársaságban dúló felekezeti erőszak miatt, és egymillió ember vált menekültté, köztük a főváros, Bangui lakosságának fele.

A francia hadsereg pénteken páncélozott harcjárműveket vezényelt az elnöki palota közelébe Banguiban, miután az átmeneti államfő lemondásának hírére ezrek ünnepeltek a főváros utcáin. A nemzetközi közösség azért szorgalmazta távozását, mert Djotodia nem tudott véget vetni az országban tomboló vallási erőszaknak.

A muszlim elnök tavaly márciusban került hatalomra, amikor a keresztény Francois Bozizé államfő hatalmát megdöntötte a Séléka muszlim lázadó szövetség. Az egykori francia gyarmaton december 5-én véres összetűzések törtek ki a Séléka fegyveresei és az ellenük fellázadt keresztény harcosok között.