Lemondott Trump nemzetbiztonsági tanácsadója

Flynn resigns as Trump's national security advisor: White House  Horizontal
(FILES): This file photo taken on February 01, 2017 shows US National Security Advisor Mike Flynn speaking during the daily press briefing at the White House in Washington, DC, on February 1, 2017. The White House announced February 13, 2017 that Michael Flynn has resigned as President Donald Trump's national security advisor, amid escalating controversy over his contacts with Moscow. In his formal resignation letter, Flynn acknowledged that in the period leading up to Trump's inauguration: "I inadvertently briefed the vice president-elect and others with incomplete information regarding my phone calls with the Russian ambassador." / AFP PHOTO / NICHOLAS KAMM
Vágólapra másolva!
Benyújtotta lemondását hétfő este a napok óta támadások és viták kereszttüzében álló Michael Flynn, Donald Trump amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója. Kiderült, hogy félrevezette Mike Pence alelnököt és a Fehér Ház magas rangú tisztségviselőit a Washingtonban akkreditált orosz nagykövettel folytatott januári beszélgetésével kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

Megbízatását átmenetileg Keith Kellogg, a Nemzetbiztonsági Tanács kabinetfőnöke veszi át.

Michael Flynn még hivatalba lépése előtt találkozott a washingtoni orosz nagykövettel. Ennek a találkozónak a tartalma kavart botrányt. A személyét ért támadások hatására a nyilvánosság előtt Flynn először azt közölte, hogy még az elnöki beiktatás előtt valóban találkozott a Washingtonban akkreditált orosz nagykövettel, de ez rutinbeszélgetés volt, és nem esett szó az Oroszország elleni szankciók enyhítéséről.

Mike Flynn alig egy hónapig volt nemzetbiztonsági tanácsadó Forrás: AFP/Nicholas Kamm

Pár nappal ezelőtt már úgy fogalmazott: talán megvitatták a szankciók ügyét is, már nem emlékszik rá pontosan. A nemzetbiztonsági tanácsadó – amerikai sajtóhírek szerint – személyesen is elnézést kért Pence alelnöktől a pontatlanságért.

Az igazságügy már januárban szólt

Hétfő este több médium is arról számolt be, hogy az amerikai igazságügyi minisztérium már a múlt hónapban arra figyelmeztette Donald Trumpot, hogy Michael Flynn félrevezeti őt a washingtoni orosz nagykövettel folytatott beszélgetései tartalmát illetően, és

Flynn potenciálisan sebezhető, az orosz politika bármikor megzsarolhatja őt.

A The Washington Post hétfő este Sally Yatest, az igazságügyi minisztérium menesztett ügyvivő tárcavezetőjét idézte, aki azt állította: januárban ő maga tájékoztatta a Fehér Házat arról, hogy álláspontja szerint Michael Flynn félrevezette az elnököt az orosz nagykövettel folytatott beszélgetései tartalmával kapcsolatban. Yates azonban nem közölte, hogyan tett szert erre az információra. Sally Yates Jeff Sessions igazságügyi miniszter kinevezéséig átmeneti ideig irányította a tárcát, de Trump elnök azonnali hatállyal felmentette, amikor kiderült, hogy a beutazást szigorító elnöki rendelet ellen lépett fel, és erre biztatta a minisztérium munkatársait is.

Az FBI figyelte, a hadsereg vizsgálatot indított

Közben nyilvánosságra került az is, hogy a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) figyelemmel kísérte Flynn telefonbeszélgetéseit és munkáját a Nemzetbiztonsági Tanácsban, és az igazságügyi minisztérium birtokában lehetett ezeknek az információknak. Emellett a hadsereg is vizsgálatot indított, hogy vajon Flynn kapott-e pénzt az orosz kormánytól még korábban, egy 2015-ben Moszkvában tett látogatása alkalmával.

Trump nem szólalt meg az ügyben

Donald Trump nem szólalt meg a vitában, a Justin Trudeau kanadai kormányfővel tartott hétfői, közös sajtókonferenciáján újságírói kérdésre válaszolva sem kommentálta a történéseket, de nem is nyilvánította ki változatlan bizalmát Flynn iránt.

Sean Spicer, a Fehér Ház szóvivője délutáni közleményében még azt jelentette be: "az elnök felméri a helyzetet, tanácskozik Pence alelnökkel és másokkal is ebben a nemzetbiztonságunkat érintő nagyon fontos ügyben". Spicer közleményének megjelenése előtt egy órával azonban Kellyanne Conway, Trump elnök egyik tanácsadója az MSNBC televízióban azt nyilatkozta, hogy a nemzetbiztonsági tanácsadó változatlanul élvezi az elnök bizalmát.

A demokraták szenátusi csoportjának vezetője, Chuck Schumer azt mondta újságíróknak: független vizsgálatot akar az ügyben.

Kreml: Ez Amerika belügye

A Kreml nem kommentálja a viták kereszttüzében álló Michael Flynn, Donald Trump amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadójának lemondását, mert amerikai belügynek tartja - közölte kedden Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője. "Semmilyen módon nem akarnánk kommentálni. Ez az amerikaiak, Trump elnök kormányzatának a belügye, nem a mi dolgunk" - mondta Peszkov.

Megszavazták a pénzügyminisztert

Az amerikai szenátus hétfőn késő este megszavazta a Trump-adminisztráció pénzügyminiszter-jelöltjét, Steven Mnuchint, és egyhangúlag voksolt a veteránügyekért felelős leendő tárcavezető, David Shulkin személyére.

Steven Mnuchint a szenátus 53:47 arányban szavazta meg, a veteránügyi minisztérium új vezetőjének pedig minden egyes szenátor bizalmat szavazott.

Az 54 éves Mnuchin voksai párthovatartozás szerint alakultak, a demokrata párti politikusok közül egyedül a nyugat-virginiai szenátor, Joe Manchin támogatta őt.

Pénzügyminiszterként Steven Mnuchin – aki korábban a Wall Streeten volt bankár, egy kockázati tőkealap-kezelő vállalat elnök-vezérigazgatója, és hollywoodi producerként is ismert – a gazdaságpolitikát, ezen belül is az adópolitikát és a pénzügyi szabályozást alakítja majd.

Amerikai lapkommentárok kiemelik, hogy a Goldman Sachs bankháztól – Robert Rubin és Henry Paulson után – ő a harmadik bankár, aki az elmúlt évtizedekben az amerikai pénzügyminisztérium élére került. Első feladata a pénzügyi szabályozás reformjának az irányítása lesz.

A veteránügyekkel foglalkozó tárca vezetőjét a republikánus és a demokrata párti szenátorok egyhangúlag szavazták meg.

David Shulkin lényegében a helyén marad:

2015-ben ugyanis az akkori elnök, Barack Obama felkérésére a minisztérium irányítója lett, és Donald Trump most újra jelölte őt.