Menedékkérők mobiljának vizsgálatáról dönthet a német kormány

Vágólapra másolva!
Németországban a tárcaközi egyeztetés végeztével heteken belül a kormány elő kerülhet az a jogszabálytervezet, amely felhatalmazza a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatalt (BAMF), hogy a tulajdonos engedélye és külön indoklás nélkül elemezze a menedékkérők mobiltelefonján vagy más adathordozóin szereplő információkat - mondta hétfőn a szövetségi belügyminisztérium szóvivője.
Vágólapra másolva!

Johannes Dimroth a berlini kormányszóvivői tájékoztatón megerősítette a jogszabálytervezet előkészítéséről szóló sajtóhíreket, de aláhúzta, hogy nem lehet számolni az új szabályozás közeli életbe lépésével.

A tervezet a tárcaközi egyeztetések után ugyan "inkább heteken, mintsem hónapokon belül" a kormány elé kerül, utána viszont a törvényhozásban igen koncentrált munkára lesz szükség, hogy még a jelenlegi, szeptemberig tartó ciklusban hatályos jogszabály legyen a kormány elképzeléséből - mondta a szóvivő.

Azzal kapcsolatban, hogy sajtóhírek szerint a BAMF-nál napi 2400 mobiltelefon vagy más adathordozó elemzésére alkalmas informatikai infrastruktúrát építenek ki, Johannes Dimroth hangsúlyozta, hogy az alapvető emberi jogokat tekintve "nagyon érzékeny" területről van szó, ezért körültekintően kell eljárni, és nem várható, hogy tömegesen vesznek el és vizsgálnak meg majd telefonokat és más eszközöket menedékkérőktől.

Egyelőre a tartományi szintű idegenrendészeti hatóságok férhetnek hozzá a tulajdonos engedélye nélkül menedékkérők mobiltelefonján tárolt adatokhoz, de csak bűncselekmény gyanúja esetén és bírói engedéllyel.

A formálódó törvényjavaslat szerint a szövetségi szintű bevándorlási és menekültügyi hatóságot ennél szélesebb jogkörrel kell felruházni: a BAMF a menedékkérők regisztrációja során automatikusan, külön indoklás és engedély nélkül elvehetné és megvizsgálhatná a kérelmezők eszközeit.
A kormány szerint erre elsősorban a kérelmező személyazonosságának megállapításához van szükség, mert a menedékkérők nagy része érvényes iratok nélkül érkezik az országba.

A Süddeutsche Zeitung című lap és két regionális közszolgálati médiatársaság, a Norddeutscher Rundfunk (NDR) és a Westdeutscher Rundfunk (WDR) közös tényfeltáró munkacsoportjának hétfői jelentése szerint a minisztériumok közötti egyeztetésre küldött anyagban az áll, hogy

tavaly a menedékkérők 50-60 százalékának esetében, vagyis mintegy 150 ezer embernél felmerülhetett volna, hogy a BAMF munkatársai átvizsgálják az illető mobilját.