Borut Pahor szlovén államfő vasárnap délelőttre hívta össze a politikai pártok vezetőit, a kormány és az említett szakcsoport tagjait, hogy megvitassák, milyen intézkedéseket hozzanak az április 1-jétől 11-ig tartó periódusra.
A kabinetnek még a nap folyamán döntést kellett hoznia az ügyben.
Janez Poklukar egészségügyi miniszter a tanácskozást követően a sajtónak úgy nyilatkozott: fellendülőben van a járvány terjedése. A miniszter hozzátette:
amennyiben nem hoznak új, szigorúbb intézkedéseket, további 500 ember halhat meg a koronavírus szövődményeiben június végéig.
A szakcsoport javaslatával egyetértett Janez Jansa kormányfő is. Mint mondta, a vakcinák egy hónap késéssel érkeznek az országba az eredeti, megbeszélt ütemterv helyett, így nem tudják a nyár végéig beoltani a lakosság többségét. Janes hozzátette:
májusban érkezhet egy nagyobb oltóanyag-szállítmány, ekkor a korlátozások egy részét ismét feloldhatják.
A kormány tisztában van azzal, hogy a lezárások jelentős pénzügyi és szociális következményekkel járnak, valamint azzal is, hogy csak abban az esetben lesznek hatékonyak, ha mindenki betartja őket.
A javaslat szerint a 11 napra szóló teljes lezárás időszakában csak húsvét vasárnapján lennének enyhítések.
Aznap feloldanák a lakhelyelhagyási tilalmat, és engedélyeznék a családi összejöveteleket legfeljebb öt felnőtt főig, a hozzájuk tartozó gyerekekkel. A lakhelyelhagyási tilalom mellett az iskolák ismét online oktatásra állnának át.
Korlátoznák a tömegközlekedést is, és hétvégi, ünnepnapi menetrendet vezetnének be.
A legtöbb üzletnek be kellene zárnia, a vállalatoknak és az intézményeknek pedig távmunkára kell átállniuk.
A kormányfő délutáni sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy
az ajánlásokat elfogadva döntöttek az egész országra vonatkozó zárlatról.
A leállás szerinte rövid lesz, április 12-én ismét felülbírálják az intézkedéseket, és döntenek meghosszabbításukról, vagy enyhítésükről. A helyzetet úgy jellemezte, hogy versenyt futnak az idővel.
A kormányfő jelezte továbbá, hogy a közigazgatás távmunkára áll át, és felszólította a vállalkozókat, hogy tegyenek ugyanígy.
Jansa riasztónak nevezte a nyugat-balkáni járványhelyzetet, ami miatt újabb szigorításokat vezetnek be a határokon. Részleteket azonban nem közölt, mert mint mondta: ezekről még egyeztetnie kell a belügyminiszternek.
A lépést azzal indokolta, hogy a régióból sokan próbálják meg átlépni a szlovén határt hamis koronavírus-tesztekkel.
Ales Hojs belügyminiszter elmondta:
csak azokat a PCR-teszteket fogadják majd el, amelyeket valamelyik uniós vagy schengeni országban végeztek el.
Hozzátette továbbá, hogy - néhány kivétellel - tilos lesz a szlovén állampolgárok vörös besorolású országokba való utazása is.
Szlovéniában vasárnapra 640-nel, több mint 210 ezerre nőtt a regisztrált fertőzöttek száma.
Az elmúlt egy napban hét beteg halt meg, amivel a járvány halálos áldozatainak száma 4018-ra emelkedett. A koronavírusos betegek közül 499-en vannak kórházban, 106-an intenzív osztályon.
Horvátországban az elmúlt napon 1321 új fertőzöttet azonosítottak. A járvány kezdete óta számuk elérte a 267 222-t. Az elmúlt 24 órában 21-en haltak bele a fertőzés okozta Covid-19 szövődményeibe, a halottak száma ezzel 5893-ra emelkedett.
Kórházban 1201 beteget ápolnak, közülük 121-en vannak lélegeztetőgépen.
Az Európában engedélyezett három oltóanyagból eddig közel félmillió ampulla érkezett az országba, amiből 348 648-at használtak fel.
Horvátországban eddig 266 900-an kapták meg a védőoltás első dózisát, 81 748-an pedig már a másodikat is.