Edzési tippek kánikulában

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

A kérdésre Mészáros Miklós, az OTP Futókör vezetője felelt. Miklós 7 éve fut rendszeresen, 11 maratonon vett részt, ahol legjobb eredménye 2 óra 58 perc volt.

Számtalan receptet és tanácsot találhatunk a különböző fitneszkönyvekben. Érdemes-e megfogadni? Miklós szerint gyomorfüggő, hogy ki mit fogyaszt. - Persze nem célszerű bablevest enni edzés előtt - fűzi hozzá, s bevallja, az ő gyomra futás előtt nem bírja a joghurtot. A szervezetnek futóedzés előtt sok kalóriára van szüksége. Pótolni kell a szénhidrátot, fehérjét és zsírt. - Mindenki saját magán tesztelje, hogy mennyivel a futás előtt kell étkeznie, én általában 2-4 órával előtte próbálok enni - hangzik a következő tanács.
Fontos a vitaminok pótlása, különösen a C-vitaminé. Erre a célra kitűnő például a ribizli, illetve a ribizlilé. A zöldség és a gyümölcs fogyasztása egyébként is fontos, szakkönyvekben pedig utánanézhetünk, melyik gyümölcs hány kalóriát tartalmaz. Csupán kedvcsinálónak: a mogyoró 560 kalóriát jelent, míg az uborka összesen 10-et. A sor elején szerepel a paradicsom (20), alma (30), tojás (70). - A gyümölcs elvileg minden mennyiségben fogyasztható, mert folyadékot is pótol, kevés kalóriát tartalmaz, és sok vitamin van benne - hangsúlyozza a futó. Nassolásként érdemes csoki helyett magvakat (mogyoró, dió) csipegetni.
Naponta legalább 2,5 liter vízre van szükségünk, s rekkenő hőségben a szervezet többet is igényel belőle, mint máskor. Akkor is igyunk, ha nem vagyunk szomjasak. Ez némileg csökkenti az éhségérzetet is. Edzésre vihetünk magunkkal vizet, vagy frissíthetjük magunkat a futópálya mellett található kutakból. A koffeintartalmú divatitalok nem ajánlottak, és nem is egészségesek. Az alkoholt pedig még inkább kerüljük. Ne feledjük, hogy a sóveszteséget is pótolni kell!