Kronobiológia-kvíz

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Megoldások

1. Hamis: A szívinfartus legyakrabban reggel, ébredés után éri az embereket.

2. Igaz. A nőket a menstruációs ciklus sokkal érzékenyebbé teszi, így belső órájukat is jobban ismerik.

3. Igaz. Az álmosságot a legtöbb ajánlott trükk - hangos zene, szellőztetés - nem mulasztja el, meg kell állni aludni valahol.

4. Hamis. Ez a tulajdonságunk genetikailag meghatározott, nem változtatható.

5. Hamis. Az időzónákon való átkelés felborítja a szervezet belső rimusát, komoly fizikai nehézségeket és tüneteket okoz.

6. Igaz. De sokkal kevesebben alszanak ennyi ideig, pedig a kialvatlanság jelentősen csökkenti a szellemi és testi teljesítőképességet, kevésbé hatékony a a munkateljesítmény, és gyakoriak az ebből adódó közlekedési balesetek is.

7. Igaz. A teszt eredménye sokkal pontosabb, ha az ovuláció közeli időpontban végzik el.

8. Igaz. Tíz vak emberből nyolcnak vannak alvászavarai, elsősorban alvás-ébrenlét ciklus problémák. Ez is bizonyítja, hogy a nappali világosságnak milyen fontos szerepe van a belső óránk, napi ritmusunk szabályozásában.

9. Hamis. Minden embernél, legyen akármilyen korú, van egy mélypontja a napi aktivitásnak, általában kora délután, ekkor mindenkinek szüksége lenne egy kis szundikálásra.

10. Igaz. Az energiadús reggelivel alapozzuk meg egész napunkat, ekkor kell bevinni a legtöbb energiát, melyből szervezetünk egész nap gazdálkodhat.

11. Igaz. Vannak bizonyos gyógyszerek, melyeket csak meghatározott időpontban szabad (ajánlott) bevenni, ekkor sokkal hatásosabbak, a nap más szakában viszont gyakrabban okoznak mellékhatásokat.

Vissza a cikkhez