Bababarát kórházak - itthon és Európában

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Ma már a környező országokban szinte mindenütt sikeresen folyik a program, a szülészeti részlegek többsége megfelel az UNICEF által megszabott szempontoknak. Itthon a szülészetek tíz százaléka sem került be a "címvédők" sorába. Három éve nem adtak át új oklevelet a hazai felmérőbiztosok. Az UNICEF Magyarországi Bizottságának igazgatóját, Kecskeméti Editet kérdeztük a jelen helyzet okairól.

- Az évszázad baklövése volt elkülöníteni az újszülötteket édesanyjuktól, nyilatkozta néhány éve az Egészségügyi Világszervezet szülészeti szekciójának vezetője. Vajon miért olyan nehéz őket visszaadni? Miért folyik ilyen döcögősen hazánkban a program?
- Alapvető bajnak azt tartom, hogy a jelentkező kórházi osztályok dolgozói maguk sem tudják, milyen nagy fába vágták a fejszéjüket. Nem elég a babaágyat az anyáé mellé állítani. Ahhoz, hogy optimális feltételeket teremtsenek egy szülészeti osztályon a szoptatáshoz, elsősorban nem a berendezést, hanem az összes dolgozó szemléletét kell megváltoztatni. Ez nem megy egyik napról a másikra. Hat olyan kórház is van, amelyik az utóbbi években pályázott a címre, de sajnos többüknél teljesen megalapozatlan volt a jelentkezés. A személyzet elméleti és gyakorlati kiképzése és némi időráfordítás meghozta volna a gyümölcsét, de elillant a kezdeti lelkesedés.

- Több szülészeti osztály vezetőjétől hallottam, hogy azért nem erőltetik például az éjjel-nappali együttes elhelyezés bevezetését, mert maguk az anyák zárkóznak el előle.
- Ilyen visszajelzéseket mi is kapunk, de amint utánanézünk a dolognak, kiderül, hogy inkább az intézmény munkatársai azok, akik nem igazán elkötelezettek a bababarát gondozási forma mellett, így a kismamákat sem látják el megfelelő információkkal. Az anyák a tájékoztatás hiánya miatt nem szeretnének együtt lenni a babájukkal. Érdekes módon Győrben, Esztergomban vagy Ózdon fel sem merül ez a probléma. Győrben a védőnőket a kórház rendszeresen meghívja továbbképzésre, esetmegbeszélésekre. Ebben a körzetben egészen biztos, hogy már a terhesgondozás során azonosulnak a kismamák a bababarát elvekkel, talán fel sem merül bennük, hogy jobb lenne, ha a várva várt kisbabától néhány szobányi távolságban töltenék el a szülés utáni első napokat.

- Külföldön miért folyik gördülékenyebben a program?
- Lengyelországban, Csehországban az állam teljes egészében fölvállalta az irányítást. Állandó koordinátort alkalmaznak, s egy felelős szervezet főállású munkatársai foglalkoznak a programmal. Itthon főleg civil szervezetek dolgoznak az ügyért. Ezek vagy kapnak pénzt, vagy nem, épp az aktuális egészségügyi vezetés által megállapított prioritások szerint. Nagyon fontos a szemléletmód kérdése is. A külföldi szakemberek általában egyetértenek abban, hogy ez egy jó és nagyon fontos dolog. Nálunk van olyan egészségügyi vezető, aki még ott tart, hogy a program elnevezésével sem ért egyet. Odáig el sem jut, hogy mi van a név mögött. A szakemberek itthon két pártra szakadtak. Megnehezíti a dolgunkat, hogy az orvosképzésben sem jelentek még meg a korszerű szoptatási ismeretek. A frissen végzett védőnők ebben előbbre tartanak, mint a gyermekorvosok.

- Olvasóink nem egyszer írnak arról, hogy a bababarát kórházban olyan gyakorlatot tapasztalnak, ami nem igazán támogatja a szoptatást. Külföldön is előfordul ilyesmi, emiatt javasolja a "programgazda" a címmel rendelkező kórházak újrafelmérését.
- Sajnos jól tudom, hogy a kórházi személyzet lelkesedésének csökkenése, a dolgozók gyakori cserélődése, esetleg az osztály vezetőinek változása miatt romolhat az ellátás színvonala. Szükség lenne az újrafelmérésre, de ez nem jelentené azt - és külföldön sem jelenti -, hogy aki "megbukik a vizsgán", attól elvennénk a bababarát kórház címet. Ez ártana a program folytatásának, fölöslegesen gerjesztene indulatokat. Az a teendő volna, hogy az újrafelmérés során felszínre került hibákat a kórház dolgozóinak képzésével és más támogató módszerekkel orvosoljuk. Sajnos ez is pénz kérdése, hiszen nálunk a nemzetközileg elismert felmérőbiztosok és a képzéssel foglalkozó szakemberek szabadidejükben végzik ezt a munkát. A valódi megoldás az angliai példa volna, ahol főállású munkacsoport foglalkozik ezzel, és így folyamatosan tudják követni a kórházak munkáját, a jelentkezők előrehaladását, és meg tudják tervezni a szükséges lépéseket.

2001 januárjában tizenhatezer bababarát kórház címmel rendelkező szülészeti intézmény működött a világ százharminckét országában. Hazánkban a száz szülészet közül kilenc nyerte el a címet: a debreceni női klinika, a győri, a salgótarjáni és a miskolci megyei kórház, a budapesti MÁV kórház, a Szent István és a csepeli kórház, valamint az esztergomi és miskolci városi kórház. Hárman várományosai a címnek, és további négy érdeklődőt tartanak számon.
Összehasonlításként: Svédország minden szülészete elnyerte a bababarát címet.
Kanadában több kórház is teljesítette a cím eléréséhez szükséges tíz lépést, mégsem kaphatták meg a címet, mert ingyenes tápszermintákkal, illetve leszállított árú tápszerrel látták el az újszülötteket.


Tévhitek, azaz miért nem érdemes egy szobában lenni a kisbabával?

Az első napokban úgysincs mit szopnia, ezért jó helyen van az újszülött-osztályon, ahol majd megetetik.
Az újszülött valójában már születésétől kezdve képes a szopásra, és az anyamell pontosan azt tartalmazza, amire ilyenkor szüksége van: kis mennyiségű, de igen sok immunanyagot tartalmazó előtejet, azaz kolosztrumot. Az előtej védőanyagként vonja be a kisbaba teljes tápcsatornáját, és védi a fertőzésektől. Az élet első heteiben indokolatlanul adott pótlás szopási nehézségekhez vezethet, a tápszer pedig allergiás megbetegedést okozhat a kicsinél.

A szülés után pihennie kell az anyának, s ha vele lenne a pici, erre nem volna lehetősége.
Az újszülött jelenléte csak annyira akadályozhatja az anyát a pihenésben, amennyire később, otthon is fogja. A kórházban akkor is segítséget kap a kisbaba ellátásához, ha huszonnégy órás együttes elhelyezést kért. Az viszont igaz, hogy a kórházi személyzet segítőkészségén, képzettségén múlik, hogy valóban akkor és ott segítenek-e, amikor és ahol erre szükség volna.

Ha az édesanya maga mellé fekteti a kicsit, akár agyon is nyomhatja álmában.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy ilyesmire legfeljebb olyankor kerül sor, ha az anya drogok befolyása alatt áll vagy súlyosan ittas. Bizonyított tény, hogy az anya álmában is tudatában van annak, hogy gyermeke mellette fekszik, és álmában is óvja őt. A szoptatás szempontjából viszont kényelmes és hasznos lehet, ha anya és gyermeke egymáshoz közel helyezkedik el.


Sződy Judit

Ajánlat

Tíz lépés, amely a bababarát kórház cím elnyeréséhez szükséges

Bababarát kórházak


Korábban

Születéskalauz mamáknak