Bemutatkoznak a feministák

Vágólapra másolva!
A feministáknak szőrös a lábuk, leszbikusok, és hatalomra vágynak. Ezekkel és hasonló tévhitekkel, ellenérzésekkel küzd a hazai feminista mozgalom. Most azonban vége a félreértéseknek és a mellébeszélésnek, megjelent a Feminista Almanach 2005!
Vágólapra másolva!

Tavaly decemberben volt 100 éves a Feministák Egyesülete, ennek alkalmából született meg ez a könyv. A feminizmus és feminista kifejezések pejoratívvá váltak, valamint a feminista szó kizárólag negatív szövegkörnyezetben fordul elő - hangsúlyozták a könyv bemutatóján. Abban, hogy szinte ciki feministának lenni, de mindenképpen nehézséget vállal magára az, aki feministának vallja magát, szerepet játszhatnak a fogalmat övező tévhitek is, vagy az, hogy sokan kiüresedett, tartalom nélküli jelzőként aggatják magukra vagy másokra. Egyszóval nem tudjuk, miről is van szó. Ennek vége, most kérdést kapunk minden válaszunkra, ígéri a könyv bemutatójára szóló meghívó. A Csapó Ida szerkesztésében napvilágot látó kiadvány igyekszik tisztázni a feminizmussal kapcsolatos kérdéseket, teszi mindezt úgy, hogy sorra cáfolja a mozgalmat övező tévhiteket. Először szerepel a tévhit, majd alatta a tények. Egyszerű a megoldás, de a probléma ennél összetettebb. Érdemes lett volna mindezzel egy tanulmány keretében foglalkozni, melyben választ kaphattunk volna arra, hogy miért alakultak ki ezek a tévhitek, és mégis kik azok, akik ennyivel elintézik a feministákat.

A fénykor

Tovább lapozva a könyvben azonban láthatjuk, ebben a kiadványban nincs helye a tanulmányoknak. Ez alól egyetlen kivétel egy írás a hazai feminizmus történetéről. Ezzel a könyv követi a már jó bevált sémát: ha valami bemutatásra kerül, nem hagyható el a történeti összefoglaló. Azonban itt még ennél is többről van szó, ugyanis a tanulmány a hazai feminizmus fénykoráról emlékezik meg. A dicső múltról való megemlékezéssel egy kötetben, mely a jelen sanyarúságát is hangsúlyozza, kész az idő- és értékszembesítés, indulhat a kesergés. Mint tanulmány ez az egyetlen hosszabb írás a könyvben, így az aránytalanságokat kiküszöbölendő és az almanachi kereteket figyelembe véve 11 részre bontották az írást, így a decembert kivéve mindegyik hónap neve alatt olvashatunk belőle egy kis részt, így már nem is lesz olyan megterhelő. Mindez még a sorozatfüggő nők igényeinek kielégítését is eszembe juttatja, de erre biztos nem gondoltak a szerkesztők, így ez csak felesleges és rosszindulatú okoskodás részemről.

A nők

A kötetben bemutatkozik a hazai feminizmus színe-java. Rövid írásokban számolnak be arról, miért lettek feministák, mit jelent számukra a feminizmus. Nincs is ezzel semmi baj, sőt ez a könyv legérdekesebb része, mely az egész iskolás jellegű kiadványt közelebb hozza az olvasóhoz, és a könyv írásai közül ezekből tudunk meg a legtöbbet a feminizmusról. Ebben a részben kapnak helyet az érzelmek, a vallomások, a nagy szavakkal feldúsított mondatok. Mint egy mozgalom kiadványa nem feledkezik meg a könyv a bálványokról sem. 1848 női hőseitől kezdve (Itt most végre nem Petőfiről van szó, hanem Szendrey Júliáról, de minek?) Simone de Beauvoirig emléket állít az elődöknek. Az Almanach helyet biztosít arra is, hogy több civil szervezet is bemutatkozhasson, igaz, néhánynak ezek közül csak távolról vagy egyáltalán nincs köze a feminizmushoz. Mindez, mivel elég sok oldalt elfoglal, unalmas katalógusjelleget kölcsönöz a kiadványnak. A könyvben csupán felsorolás szintjén helyet kaptak az EU nőkre, a nők társadalmi helyzetére vonatkozó irányelvei, rendelkezései.

A férfiak

Az Almanach feminista férfiak című rovatának egyik írásával válik az eddig csak unalmasnak tartott könyv kissé cikivé is. Ebben ugyanis a nagy gondolkodó Tom D, rapper és a Pluside (az meg mi?) frontembere ad érzelmes demagógiával átitatott összefoglalót a feminizmusról, valamint egy verset is olvashatunk tőle, amiből nem érdemes idézni, bár lehet, hogy rappelve jobban hangzana. Tom nagy büszkesége lehet a mozgalomnak, hisz verse a kötet interneten lévő ajánlójára is rákerült. Ezért tényleg kár volt. És ha már a férfiakról van szó, érdemes megemlíteni, hogy "viselkedtek" a Feminista Almanach bemutatóján. Egy úr vakmerőségből vagy csupán feledékenységből nem kapcsolta ki a telefonját, így sikerült megzavarnia az egyik előadót. Egy másik úra Népszabadságtól pedig úgy látszott, nem is hajlandó felfogni, hogy most a feminizmusról beszélünk, legalábbis ez derült ki a kérdéséből. Az egész problémakörből mindössze arra figyelt fel, mikor Pető Andrea megjegyezte, hogy a szovjet katonák által megerőszakolt nőkről szóló tanulmányát a polgári körök közzétették honlapukon. Jellemző.

A hiba oka

Tulajdonképpen a kötettel kapcsolatos összes probléma egyetlen apró hibából ered csupán. Eltévesztették a célját. A könyvet ugyanis a következő szavakkal ajánlják: "egy kötet, amely nem hiányozhat egyetlen nő könyvtárából sem, de férfiaknak kötelező", valamint: "Akinek eddig tévhitei vagy ellenérzései lettek volna a feministákkal kapcsolatban - olvassa." Azonban a kötet a külsősök érdeklődésére nem tarthat számot, nem több egy klub emlékkönyvénél. Nem is lehetett volna belekötni, ha borítóján ez szerepelne: Belső használatra.

Schleer Alexandra