Nem férnek el a csarnokokban a magyar atléták

Gyulai Miklós újságíró FOGLALKOZÁS SZEMÉLY arckép, portré KÉPKIVÁGÁS FOTÓ
Ismét Gyulai Miklóst választották a Magyar Atlétikai Szövetség elnökévé
Vágólapra másolva!
Gyulai Miklós, a Magyar Atlétikai Szövetség szombaton harmadik ciklusára megválasztott elnöke szerint 2009 óta sok mindent sikerült megvalósítani terveiből, a sportág vezetése jó úton halad, ám vannak még problémák, mint például a fedett pályás létesítményhelyzet, illetve a szakembergárda szűkössége.

Az egykori kiváló sprinter az M4Sport Sportreggeli című műsorában szerdán a pozitívumok között emelte ki, hogy a sportág bázisa jelentősen bővült 2009 óta, amikor 1900 versenyző volt a magyar atlétikában, míg jelenleg 5-6 ezer ez a szám. Az eredmények szintén sokat javultak, hosszú idő után sikerült egymás után két olimpián érmet nyerni, ráadásul Márton Anita révén női versenyző állhatott Rióban dobogóra, és mostanra

már nem csak a dobó szakág képes eredményeket felmutatni nemzetközi szinten

- emelte ki az elnök.

A létesítményhelyzet terén jelentős fejlesztések valósultak meg az utóbbi időben. Gyulai kiemelte, hogy az elmúlt négy évben három komplett atlétikapálya épült, felújítottak ugró- és dobócentrumokat, és Tatabányán fedett létesítményt is sikerült építeni, mely elsősorban az ugrók edzéslehetőségeit segíti.

Budapest, 2009. április 25. Gyulai Miklóst, a Sport Tv szerkesztő-riporterét választotta elnökké a Magyar Atlétikai Szövetség tisztújító közgyűlésén. Gyulai Istvánnak, a nemzetközi szövetség (IAAF) 2006-ban elhunyt főtitkárának a fia egyetlen jelölt volt a posztra. MTI Fotó: Földi Imre Forrás: MTI/Földi Imre

Ebben a témakörben ugyanakkor a sportvezető jelezte azt is, hogy a Puskás Ferenc Stadion és környéke korábban hosszú évtizedeken át volt a sportág magyarországi otthona, ez viszont már nincs így. Az új Puskásban nem lesz atlétikapálya, amit Gyulaiék tudomásul vettek, a MASZ-nak csak az a fontos, hogy valahol legyen új stadionja a sportágnak. A fedett pályák hiánya viszont mostanra nagyon nehéz helyzetet teremtett.

"Nagyon sok gyerek kezdett el atletizálni, és miután egyetlen fedettpályás csarnokunk van, ma már egyszerűen nem férünk el benne" - hangsúlyozta Gyulai Miklós, aki szerint, ha ezen nem sikerül változtatni, akkor el fogják veszíteni a gyerekeket. "A legfontosabb feladat, hogy erre a problémára megoldást találjunk, és elkezdjük az építkezést."

A magyar atlétika helyzetén Gyulai szerint sokat lendített a kölyökatlétikai program oktatási rendszerbe kerülése, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a sportág jellegéből adódóan minden más sport szolgálatába állhat három mozgásformája, a futás, az ugrás és a dobás alapjainak elsajátításával. A gyerekek képzéséhez nagy számban megfelelő szakemberekre van szükség, de szerinte ebben jelenleg nem állnak jól.

"Nagyon bízom abban, hogy a TF Mocsai Lajos vezetésével visszaszerzi a régi presztízsét, a régi rendszerét, mert a klasszikus testnevelőtanári képzés ma hiányzik a felsőoktatásból" - jegyezte meg a MASZ-elnök. "Nálunk az a baj, hogy vannak jó edzőink, csak kevesen vagyunk. Kell adni egy perspektívát, hogy Magyarországon edzőként legyen értelme dolgozni. Ezért jó a Kiemelt Edzői Program, és mi is csináltunk egy saját programot, melynek révén 20 szakembert tudunk támogatni, de ebben biztos, hogy előrébb kell lépni" - tette hozzá.