Az etióp Siraj Gena nyerte a vasárnapi Róma-maratont, méghozzá úgy, hogy az utolsó 500 métert futócipőjét levéve tette meg. A halálesetet is hozó Szöul-maratont a kenyai Sylvester Teimet nyerte meg.

Rómában Gena cipőlevétellel kívánt tisztelegni a nagy honfitárs előd, Abebe Bikila emlékének, aki fél évszázada, az 1960-as római nyári játékokon a 42 195 métert mezítláb teljesítve szerezte meg az olimpiai bajnoki címet férfi maratonfutásban.

Gena az idén 16. alkalommal kiírt viadalon 2:08:39 órás idővel diadalmaskodott két kenyai atléta, Benson Barus (2:09:00) és Nixon Machichim (2:09:08) előtt.

A nőknél hármas etióp siker született. A viadalon életét vesztette egy belga futó: az 55 éves Tom Van Der Gucht a 39. kilométernél szívroham következtében összerogyott, s bár azonnal a Fatebenefratelli kórházba szállították, mire a mentő megérkezett vele, már elhunyt.

A szervezők szerint Van Der Gucht a verseny előtt bemutatta - a mindenki számára kötelezően előírt - egészségügyi papírjait, és igazolta, hogy korábban már több maratonit teljesített.

Kenyai siker Szöulban

A halálesetet is hozó ázsiai versenyt a kenyai Sylvester Teimet nyerte. Teimet egyéni legjobbját több mint három perccel megjavítva, új pályacsúccsal győzött.

A 26 éves kenyai hosszútávfutó 2:06:49 órás idővel végzett az élen két honfitársa, Gilbert Kipruto Kirwa és Paul Kiprop Kirui előtt. Első helyéért - a rekorddöntésért járó 45 ezerrel együtt - 125 ezer dollárt kapott.

A nőknél az etióp Amane Gobena volt a leggyorsabb 2:24:13 órás teljesítménnyel, a kínai Csun Hsziu-csou lett a második, a kenyai Caroline Cheptanui Kilel pedig a harmadik.

A viadalnak, amelyen több mint 23 ezren indultak, halálos áldozata is van: egy 62 esztendős dél-koreai férfi esett össze futás közben, s életét már nem tudták megmenteni.

Kálovics negyedik lett

Kálovics Anikó negyedik lett vasárnap a Milánóban rendezett félmaratoni futóversenyen. A magyar atléta 1:10:36 óra alatt teljesítette a távot. A hazai szövetség honlapja szerint a viadalt a kenyai Kiptoo Jane Jepkosgei nyerte 1:09:52 órával.