Hétfőn este a glasgow-i úszó Európa-bajnokságon Kapás Boglárka aranyérmet nyert 200 méteres pillangóúszásban. A háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka a második legjobb idővel bejutott a 100 méteres hátúszás döntőjébe, csakúgy, mint Burián Katalin, aki a hetedik helyen kvalifikálta magát a fináléba. Az olimpiai ezüstérmes Cseh László összetettben csak a kilencedik helyet szerezte meg az 50 méteres pillangóúszás középfutamában, így nem jutott döntőbe.

Kapás Boglárka a harmadik, Szilágyi Liliána az ötödik idővel jutott be a döntőbe 200 méter pillangón. A vasárnapi elődöntőben Kapás - aki 2010-ben ifjúsági olimpiai bajnok volt ezen a távon, de a repertoárjába csak nemrég vette vissza a számot - rendkívül taktikus versenyzéssel, egyéni legjobbjától (2:07.54) mindössze 21 századdal elmaradva 2:07.75 perces idővel csapott célba. A két évvel ezelőtt ezüstérmes Szilágyi 2:08.70-es idővel zárt.

Kapás Boglárka szerezte a magyar küldöttség második aranyérmét az Európa-bajnokságon Forrás: MTI/AP/Darko Bandic

Szilágyi a 2-es, Kapás a 3-as pályáról rajtolt. Az első 50 méter után Szilágyi a 8. helyen fordult, míg Kapás a 7. helyen állt. Féltávnál annyit javult a helyzet, hogy Kapás feljött az 5. helyre, Szilágyi azonban maradt az utolsó. A második száz méteren Kapás Boglárka valami eszméletlen teljesítménnyel rukkolt elő. Előbb feljött az élmezőnyre, majd az utolsó 50 méteren óriási ritmusváltást produkált, és lehajrázta az orosz Svetlana Khimrovát, ezzel megszerezte Magyarország második aranyérmét az Európa-bajnokságon. Szilágyi Liliána a hatodik helyen ért célba.

Kapás Boglárka 2:07.13-as idővel végzett az első helyen, ami egyéni csúcs a pályafutásában.

„Nagyon örülök, csak annak nem, hogy nem sikerült 2:07 alatt úsznom. Biztos vagyok benne, hogy tudok. Kicsit csodálkoztam Lilun, hogy nem kezdett erősen, a német lányról tudtam, mit fog úszni.

- mondta az aranyérmes Kapás Boglárka, aki hozzátette, szívesen vállalná ezt a számot a tokiói olimpián is.

Kapás a magyar úszóválogatott negyedik érmét szerezte a skót nagyvárosban, Milák Kristóf 200 méter pillangón nyert Kenderesi Tamás előtt, Késely Ajna pedig 800 méter gyorson lett második.

A 100 méteres hátúszás előfutamában Hosszú Katinka egyéni számban először ugrott medencébe (a 4x200-as mixed gyorsváltóban már úszott a viadal első napján) a glasgow-i Európa-bajnokságon. A háromszoros olimpiai bajnok 1:00.15-ös időeredménnyel a hetedik idővel jutott a délutáni elődöntőbe, míg Burián Katalin nyolcadikként volt érdekelt.

Hosszú Katinka második legjobb idővel jutott a 100 méteres hátúszás döntőjébe Forrás: MTI/EPA/Patrick B. Kraemer

Mindkét magyar versenyző tökéletesen kapta el a rajtot, az első 50 méter után Burián vezetett, míg Hosszú a második helyen fordult. A hajrában Hosszú az élre került, míg Burián az ötödik helyen ért célba. Hosszú Katinka 59.67-es idővel a második helyen kvalifikálta magát a döntőbe, csak az orosz Anasztaszia Feszikova előzte meg. Burián Katalin 1:00.01-es idejével a hetedik helyen jutott a fináléba.

Hosszú Katinka úszásával és a verseny után, a kötélen való mosolygással is régi önmagát idézte.

„Nagyon örültem ennek az eredménynek, reggel még nem éreztem annyira magaménak.

A szintén finalista Burián Katalin boldogan értékelt a magyar újságíróknak a vegyes zónában.

Burián Katalin is döntőbe jutott 100 méter háton Fotó: Szabó Gábor - Origo

"Boldog vagyok, hogy bekerültem a fináléba, szeretnék is döntőt úszni, főleg, mert ebben még nagyon sok van.

A férfi 50 méteres pillangóúszás előfutamából Cseh László 23:53-as idővel, a hetedik helyen jutott a középfutamban. A rajtot szokás szerint rosszul kapta, de sikerült nagyot hajráznia, így végül 23.48-as idővel a negyedik helyen ért célba, azonban hét századdal lemaradt a döntőről, ugyanis összesítésben a kilencedik lett.

Cseh László egy hajszállal maradt le a döntőről Fotó: Mudra László - Origo

"Az a baj, hogy fél évvel elcsúsztam a begyakorlásnál. Ilyen időket januárban kellett volna úsznom. Most kezdek ráérezni, hogy mit hogyan kéne, de ez ide kevés.

– értékelt a 14-szeres Európa-bajnok Cseh László, aki hét századmásodperccel maradt le a döntőről.

4x100 m vegyes vegyesváltó, Európa-bajnok:
Nagy-Britannia (Georgia Davies, Adam Peaty, James Guy, Freya Anderson) 3:40.18 perc