Cikkünk folyamatosan frissül
A jubileumi, 50. Super Bowlon a Carolina Panthers és a Denver Broncos csapott össze a kaliforniai Santa Clarában, és hiába tűnt esélyesebbnek az alapszakaszgyőztes Carolina, a Denver 24-10-re győzött. A legjobb játékos a linebacker Von Miller lett, Peyton Manning pedig nem mondta ki, hogy ez volt az utolsó meccse.
00:56
2016. február 8.

A két legjobb került be

Az alapszakaszban a Nemzeti főcsoportot a Carolina Panthers, az Amerikai főcsoportot a Denver Broncos nyerte meg. Most ez a két a csapat vívja a nagydöntőt, vagyis a Super Bowlt, amely az 50. a sorban. A helyszín pedig a Santa Clara-i Levi's-stadion.

01:00

Kezd megtelni a stadion

Félórával a kezdés előtt így nézett ki a stadion.

01:03

Két első választott egymás ellen

Ez lesz az első Super Bowl, amelyen két olyan irányító lép pályára, akik az amatőr-választás (draft) első helyén keltek el: Peyton Manning 1998-ban, Cam Newton pedig 2011-ben került a ligába.

01:06

Newton aranycipője

Ebben játszik a Carolina irányítója a döntőben. Nem csak az idény legjobbja lett, de a legjobb támadójátékos díját is ő kapta.

01:09

Jön a magyar származású irányító

Joe Namath a harmadik Super Bowlt nyerte meg a New York Jetsszel. Egy másik magyar származású legenda, a szintén Super Bowl-győztes Larry Csonka is a pályán, felvezetés gyanánt ugyanis felvonul az összes korábbi Super Bowl legjobb játékosa.

01:17

Kinek drukkol Lindsey Vonn?

A kép alapján a Denvernek szurkol az olimpiai bajnok alpesisíző.

01:20

Az NBA-sztár a Carolinával van

Steph Curry (Golden State Warriors), az NBA legutóbbi szezonjának legjobb játékosa egy hatalmas dobot püfölte adta meg a jelet a Carolina csapatának a bevonulásra.

01:22

Törött kar? Nem akadály!

A Carolina védője, Thomas Davis eltörte a karját, de így sem hagyta ki a Super Bowlt. Érthető, ilyen lehetőség nem sokszor adódik, de azért le a kalappal, hogy egy fémlemezzel a karjában bevállalja a játékost.

01:27

Ez még nem Lady Gaga

A Fegyveres Erők Kórusa énekel, a dal címe, Amerika, a csodás. Aztán majd jön a himnusz, amelyet Lady Gaga ad elő.

01:30

Egész visszafogott

Lady Gaga egy vörös kosztümben énekli az amerikai himnuszt, ennél láttuk már őt sokkal kihívóbb ruhában is. Még a szemhéja is vörösre lett kifestve, a körmei viszont kéken virítanak.

01:36

A bíró első Super Bowlja

Clete Blakeman lesz a vezető bíró a meccsen.

01:37

A Denver kezdheti a meccset

Pedig a Carolina nyerte a pénzfeldobást, de azt választották, hogy védekeznek.

01:40

20 yardos futással kezdődött

A Denver onnan indulhat az első támadás során.

01:43

Eddig ülnek Manning passzai

Eddig főleg a passzokra épített a Denver, egyszer választottak futójátékot, és ott vannak a félpálya közelében.

01:45

Így néz ki a stadion

01:46

TD már nem lesz

De 34 yardról próbálkozhat a rúgójátékos, Brandon McManus.

01:46

3-0-ra vezet a Denver

McManus berúgta. 5 perc telt el az első negyedből. Most Newtonékon a sor.

01:49

Lássuk, mit tud a Panthers

Ugyanúgy a 20 yardról indulhatnak neki a támadásnak, mint a Denver az előbb.

01:52

Newton első passza magas

Corey Brown hiába repült, nem érte el az irányító labdáját. Jön a 3. kísérlet, és 8 yardot kell megtennia a Carolinának.

01:54

Megállította őket a Denver

Nagyjából egy yard hiányzott, hogy folytathassa a támadást a Carolina. Nem kockáztatnak negyedikre, elrúgják a labdát, amely így visszakerült a Denverhez,

01:56

Manning morcos

Valószínűleg azért, mert nem jött össze a touchdown. A 39 éves irányító az Indianapolisszal nyert már Super Bowlt, de volt két elvesztett döntője is.

02:00

Gyorsan leszedték a Denvert a pályáról

A Carolina védelme most nagyon szigorú volt, az első félidő közepén 3-0-ra vezet a Broncos, de ismét a Carolina támadhat.

02:02

Fél perc 5 millió dollárért

Az amerikaifutball sajátja, hogy rengeteg a játékmegszakítás, ezeket általában reklámmal töltik ki. Egy félperces reklámspot 5 millió dollárba (1,435 milliárd forint) kerül.

02:04

Videóznak a bírók

Newton passzát Cotchery elkapta ugyan, de nem biztos, hogy végig birtokolta a labdát. Most a videózás dönt arról, hogy onnan folytathatja-e a támadást a Carolina, ahol a játékos földet ért a labdával.

02:06

Nem volt jó a passz

Ron Rivera, a Carolina főedzője hiába reklamál, a bírók úgy döntöttek, nem volt jó az elkapás. Pedig a felvételek alapján annak tűnt.

02:09

Itt az első touchdown!

Newtont földre vitték a saját célterülete közelében, Vonn Miller kiverte a labdát a kezéből, és a szabadon maradt labdára Malik Jackson vetődött rá. Ezzel 10-0-ra vezet a Denver!

02:14

Brutális eddig a Denver-védelem

Megint elkapták Newtont, aki így a harmadik kísérletnél még passzolni sem tudott. Aztán csinált egy butaságot az egyik denveri, spotszerűtlen viselkedés miatt 15 yardos büntetést kapott a Denver, így mégis folytathatta a Carolina.

02:16

Ketten vetődtek a szabad labdára

Az első touchdown pillanata.

02:16

Megint puntol a Carolina

Newton passza jónak tűnt, de a társ nem tudta megfogni a félpályánál, így el kellett rúgnia a labdát a Panthersnek, hogy minél messzebbről jöhessen a Denver.

02:21

Manning először a földön

Harmadik kísérletre készült a Denver, Kuechly azonban ráment Manningre, és a földre vitte. A Denver puntolt, visszakerült a labda Newtonékhoz.

02:23

Usher a legendával lazul

Az énekes Terry Bradshaw-val, a korábbi 4-szeres Super Bowl-győztes irányítóval követi a meccset.

02:23

10-0 az első negyed

Az első 15 perc le is pergett, egyelőre csak a Denver tudott pontokat feltenni a táblára.

02:26

Így került bajba Newton

Amikor TD-t szerezte a Denver.

Egyelőre a 2011-es 1/2-es jobb az 1/1-esnél.

Közzétette: Fűzővel kifelé! – 2016. február 7.
02:27

Newton első nagy futása

Nem volt kinek passzolnia, ezért megindult, aztán okosan lábbal előre csúszott, mikor már látta, hogy megvan a first down.

02:29

Aranylabdás a helyszínen

A korábban a Milanban és a Realban is megfordult, jelenleg Amerikban játszó Kaká is megnézi a nagydöntőt.

02:31

Egészen közel már a Panthers

Brownt a célterület közelében rántotta le a sisakrácsnál fogva Talib, repült a sárga zászló, jött is a büntetés.

02:32

10-7-re szépít a Carolina

A meccs elején megsérült Jonathan Stewart berepült a labdával a gólvonal fölött. Megvan a Carolina első TD-je, McManus belőtte az extrapontot, ismét szoros a meccs. 11 és fél perc van még a nagyszünetig.

Repült a piros zászló

A Carolina edzője, Ron Rivera kért challenge-et, mert úgy érezte, játékosa, Ealy hozzáért Manninghez a földön. Igaza lett, így hét yarddal hátrébb került a Denver.

02:44

Micsoda szerelés!

Kuechly a Denver harmadik kísérleténél hatalmas erővel kapta el a Denver támadóját, így visszakerült a labda az alapszakaszgyőzteshez.

02:48

Norwood majdnem bevitte

A Carolinának puntolnia kellett, a labdát fogadó Norwood pedig elképesztő visszahordást mutatott be, így a Denver a 20 yardos vonalon belül van már. 61 yardos visszahordás volt a punt után, ami Super Bowl-rekord!

02:53

Bravúros védekezés

A Denvernek kétszer is egy yardot kellett volna megtennie, hogy újra négy lehetősége legyen, de másodjára hiába sikerült, egy szabálytalanság miatt büntetést kapott a Broncos.

02:54

13-7-re vezet a Denver

Nem maradt más lehetőség a Denvernek, mint a mezőnygól: McManus meg is tette, amiért tartják, 33 yardról berúgta a labdát. 13-7 a Denvernek, 7 perc van az első félidőből.

02:59

Labdát vesztett a Carolina

Tolbert kapott egy nagyot, kiejtette a labdát, amit Trevathan révén a Denver szerzett meg, így a félpályától jöhetnek Manningék. Tolbert 2011 óta először ejtette ki a labdát.

03:01

Anderson mit úszott meg!

A Denver futója több ütközés után is lábon maradt, és még jobb helyzetbe hozta a félpályáról induló csapatát.

03:04

Manning eladta

A Denver nagyon jó helyzetből jöhetett, Manning passzolni akart, de Ealy lehalászta a levegőből. Most a Carolina jöhet a félpályától.

03:06

Nem tudta kihasználni a Panthers

Még egy first downt sem tudtak összehozni Newtonék. Ismét pályán a Denver támadósora, 3 perc 17 másodperc van a félidőből.

03:09

Ez gyors volt

A Carolinánál is jobban teljesít a védelem, nem hagyták kibontakozni a Denvert, Newtonnak van 2 perce, hogy végigvigyen egy támadást.

03:11

A Coldplay már készül

A szünetben ők csapnak majd a húrok közé, de Beyonce és Bruno Mars is fellép majd.

03:16

Még csak a folyosón rázzák

A félidei show táncosai is készülnek.

03:17

Newtonnak még javulnia kell

17 passzából eddig csak 7 volt sikeres. Félpályánál jár a Panthers.

03:20

Ware odaverte Newtont

A Denver védőjének sikerült lebirkóznia a Carolina irányítóját, ezzel ért véget az első félidő. 13-7-re vezet a Broncos.

03:30

Nincs SB Manning-hiba nélkül

Eddig mind a négy Super Bowlján eladta legalább egyszer a labdát. Ennél többször csak mostani főnöke, John Elway dobta rossz helyre a labdát, ő ötször adta el.

03:31

A Coldplay bekezdett

When I ruled the world, azaz Amikor uraltam a világot, ezzel indított a Coldplay, és elég jó lett a hangulat a stadionban. Forrás: AFP/2016 Getty Images/Maddie Meyer
03:33

Adnak a látványra

03:35

Megérkezett Bruno Mars is

Aki az Uptown Funk nevű slágerével robbantott.

03:36

A két irányító félidei statisztikája

Eddig egyikük sem produkált igazán emlékezeteset.

1st half stats for Cam Newton & Peyton Manning. #SB50

03:38

Egyesítik az erőiket

Bruno Mars bandája és Beyonce kisérői is feketébe öltöztek, most a két társaság együtt csapatja.

03:47

Vége a show-nak

Láthattunk egy montázst a korábbi nagydöntők félidei előadásaiból, felvillant Paul McCartney, Michael Jackson és Bruce Springsteen is, nemsokára pedig jönnek vissza a csapatok.

03:50

Egy kis Bruno Mars

Aki nem látta volna, egy rövid ízelítő.

03:52

Nem jó ómen

Az elmúlt 15 évben ötször is vesztett az a csapat, amelyet az alapszakasz legjobbjának választott irányító vezetett. Cam Newton lesz a hatodik?

03:54

45 yardos játék

Newton passzát Ginn szedte le, így már átlépte a félpályát a Carolina.

03:57

Megint Ginn

Ismét ő volt Newton célpontja, és meg is csinálta a first downt.

03:59

Megvolt a labda, de kiejtette

Cotchery lerázta Millert magáról, jött is Newton passza, de a célterület előtt pár yarddal elejtette, így semmit nem ért az átadás.

04:01

Kimaradt a rúgás

Gano 44 yardról rúghatta el a labdát, de az U alaku kapu egyik szárát találta el. Így maradt a 13-7 a Denvernek.

04:04

Két pazar passz Manningtól

Mindkétszer Sanders volt a célpont, így a 20 yardos vonalon belül került a Denver.

04:08

Növelte előnyét a Denver

Bár a TD sem tűnt elérhetetlennek, végül a mezőnygól - McManus 30 yardról nem hibázott - jött össze a Denvernek, amely így 16-7-re vezet. Nyolc perc van hátra a harmadik negyedből.

04:14

Mit vállalt be a Carolina!

Newton hosszú passzát Brown két védő szorításában szedte le elképesztő mozdulattal a levegőből. A meccs egyik legnagyobb jelenete volt.

04:19

Newton is eladta

Ginnt akarta megkínálni egy passzal, de ő csak beleütni tudott a labdába, ami egy denveri kézben landolt. Aztán úgy tűnt, sikerült visszaszereznie a Carolinánka Tolbert révén, de Trevathan végül megmentette a labdát. Így a Denver jöhet 5 perccel a negyed vége előtt.

04:21

Nem tudott haladni a Denver

De nekik még ez is belefér most, hiszen fogy az idő, és marad a 9 pontos vezetésük. Jöhet ismét a Carolina támadósora.

04:24

15 yardos büntetés a Panthersnek

Ennyivel hátrébbról indulhat a támadás. 3 perc van hátra a harmadik negyedből.

04:29

A Denver védelme eddig tökéletes

Folyamatosan nyomás alatt tartják Newtont, így a harmadik negyed 16-7-es Denver-vezetéssel zárul majd.

04:37

Manninget levadászták

A Carolina védelme a félpályánál szerzett labdát, kiütötték Manning kezéből, és gyorsan rávetődtek ketten is. Ez most nagy sansz a Panthersnek.

04:39

Ez is rekord

Kony Ealy, a Carolina falembere háromszor sackelte Manninget, ez holtversenyben rekord a Super Bowlokon.

04:42

Ezen most sok múlhat

Harmadik és tíz - a Carolina 25 yardra van a célterülettől. Meg kell csinálniuk, mert kell a TD.

04:43

Ginn nem tudta elkapni

Pedig jónak tűnt a passz, persze nyomorgatták a levegőben.

04:44

Gano ezt most berúgta

Közelebb jött a Carolina, egy 39 yardos mezőnygóllal 16-10-re alakult az állás. 10 perc van vissza.

04:46

Beyonce majdnem elesett

Egy kis tánc, amíg áll a játék. A félidei show királynője elegánsan megoldotta, hogy kicsit elvesztette az egyensúlyát.

04:50

Nincs first down

A Denver támadóegysége nem sokat tesz hozzá a meccshez, megint gyorsan lezavarták őket a pályáról. 9 perc van hátra kereken, jönnek Newtonék ismét.

04:52

Ez nem fér bele

10 büntetésből összesen 85 yardot bukott a Carolina. Ez egy ilyen szoros meccsen nagyon nagy luxus.

04:54

Manning ismét a pályán

A Carolina sem tudott first downt csinálni, 7 perc és 7 másodperc van hátra, 16-10-re vezet a Denver, és ismét támadhat.

04:57

Az idővel is játszik a Broncos

Csak futójátékot választanak, ezzel pörgetik le az órát, abban bízva, hogy a védelem megállítja az ellenfelet. Eddig ez be is jött.

04:59

Manning családja izgul

Érthető, kétszeres SB-győztes lehet a családfő.

05:00

5 perce van a Párducoknak

Majdnem 80 yardot kellene haladniuk.

05:01

Megint sorsdöntő játék

Harmadik és kilenc - eddig háromszor sikerült a harmadik kísérlet.

05:03

Labdát szerzett a Denver

Newton kezéből kiütötték a labdát, amit hosszú másodpercek káosza után Ward szerzett meg. Ez meccset eldöntő jelenet lehet.

05:06

Itt a vége?

Egy szabálytalanság miatt ismét négy kísérlethez jutott a Denver, ráadásul szinte a gólvonal jöhettek, és CJ Anderson be is futott. Ezzel 22-10 a Denvernek.

05:10

Megcsinálták a kétpontost is

Extra gól helyett kétpontos játékra ment rá a Denver, és ez is bejött, Manning passzát az elsőéves Fowler kapta el. 24-10 a Denvernek, ez két TD-nyi különbség. Szinte lehetetlen küldetés, hiszen 3 perc van hátra.

05:15

Lynch visszavonult

A Seattle brutális erejű futója, Marshawn Lynch a Twitter-oldalára egy olyan képet tett ki, amelyen két stoplis cipő láható felakasztva. Elég egyértelmű az üzenet, hogy a Super Bowl-győztes klasszis nem folytatja.

05:16

A meccset eldöntő labdaszerzés

Von Miller MVP!

05:19

Már gratulálnak a denverieknek

Manninggel már lepacsiztak a Carolina játékosai.

05:23

24-10 a vége

Története során harmadszor nyert Super Bowlt a Denver.

05:25

A leggyorsabb ember is gratulált

Usain Bolt gratulált a Denvernek, és Manningnek.

05:30

A legfontosabb statisztikák

05:36

Nem Newton meccse volt

Folytatódott az MVP-k rossz sorozata, az elmúlt 15 évben hatodszor vesztett az a csapat, amelynek az irányítóját az alapszakasz legjobbjának választották.

Forrás: AFP/2016 Getty Images/Streeter Lecka
05:39

Ők már tudják, ki az MVP

Ha hinni lehet a USA Todaynek, akkor a denveri Von Miller lesz a döntő legjobbja.

05:41

Miller: Megcsináltuk

"Megvolt a nagy menetelés, megcsináltuk" - mondta az MVP-nek választott Miller, aki 2011-ben a draft második választottja volt. Az első Cam Newton volt, aki most a vesztes oldalon állt.

05:42

Manning nem mondta ki

Rákérdeztek nála, hogy ez volt-e az utolsó rodeó, de nem adott konkrét választ. Nem csodálkoznánk, ha most fejezné be, hogy 2007 után ismét bajnok lett.