Hosszú Katinka 2:07.46 perces Európa-csúccsal bronzérmet szerzett hétfőn 200 m vegyesen a római vizes világbajnokságon. Ugyanebben a számban Verrasztó Evelyn hetedik lett.

Két magyar versenyző is vízbe csobbant a római úszó-világbajnokság hétfő esti döntőiben: Hosszú Katinka és Verrasztó Evelyn egyaránt a 200 méteres vegyes fináléjában volt érdekelt.

A rajt után pillangón az ausztrál Stephanie Rice és az amerikai Ariana Kukors húzta meg a mezőnyt, Hosszú a harmadik helyen fordult. Háton a két toronymagas esélyes világcsúcs-részidőn belül úszott, Hosszú mellen még rá is úszott az ausztrál versenyzőre. Az utolsó 50-re Hosszú a 3., Verrasztó a 6. helyen fordult, a világbajnok az óriási világcsúcsot (2:06.15) úszó Ariana Kukors lett, megelőzve az olimpiai bajnok Rice-t (2:07.03), Hosszú új Európa-csúccsal bronzérmes lett (2:07.46), Verrasztó 2:09.98-cal a 7. lett.

"Tegnap este félgőzzel úsztam, ma este viszont az volt a taktika, hogy adjak ki mindent, ami bennem van" - elevenítette fel a történteket Hosszú. "Azt nem tudtam, hogy hányadik helyen haladok, de éreztem, hogy jól megy az úszás, az utolsó ötvenen pedig már láttam az első két helyen úszó riválist is. A célba érkezve persze rögtön az eredményjelzőt néztem, és nagy boldogság töltött el, amikor a nevem mellett megláttam a hármast. Az időnek is nagyon örültem, bár az amerikai edzőm már a hazajövetelem előtt 2:07-et jósolt nekem. A célba érkezés után gratuláltunk egymásnak Evelynnel, aki azt mondta, hogy jövőre megver! Még hátra van a 400 vegyes, ott szeretnék országos csúcsot, 4:30-on belüli időt úszni".

Verrasztó, aki jórészt a hatodik-nyolcadik helyen tempózott a 7-es pályán, 2:09.98-cal végzett a hetedik helyen. "Kettő nulla kilencen belül szerettem volna úszni, de majd jövőre sikerül" - összegzett szűkszavúan.

Ami a többi számot illeti: Brenton Rickard 58.58 mp-es világcsúccsal nyerte a férfi 100 méteres mellúszást, az ausztrál versenyző Koszuke Kitadzsima 58.91-es idejét adta át a múltnak. A japán mellúszó-specialista a tavalyi pekingi olimpia, egészen pontosan augusztus 11-e óta rendelkezett ezzel az eredménnyel. A régi csúcson belül, 58.64-gyel csapott a célba a francia Hugues Duboscq is.

Ugyancsak világrekord kellett a győzelemhez női 100 m pillangón: a svéd Sarah Sjostrom saját vasárnapi 56.44 mp-es idejéből faragott jelentősen, 56.06-tal nyert. Az egy nappal korábbi legjobbon belüli eredménnyel, 56.23-mal végzett az ausztrál Jessicah Schipper is.

A magyar szülőkkel rendelkező amerikai Rebecca Soni 1:04.84 perces világcsúccsal jutott be a keddi döntőbe női 100 m mellen, a szám korábbi rekordját az ausztrál Leisel Jones tartotta azzal, hogy 2006. március 20-án 1:05.09-et úszott Melbourne-ben. Nagy József tanítványa, a kanadai színekben induló Annamay Pierse a negyedik idővel (1:06.34) jutott fináléba.

Nagy meglepetés született a férfi 100 m hát elődöntőjében: az olimpiai és világbajnok amerikai Aaron Peirsol csak a kilencedik időt úszta, így nem jutott be a fináléba.

Az orosz Anasztaszja Zujeva 58.48 mp-es világcsúccsal jutott döntőbe női 100 háton, a szám korábbi rekordja - a szintén finalista - Kirsty Coventry nevéhez fűződött, a zimbabwei versenyző tavaly a pekingi olimpián, augusztus 11-én 58.77-et úszott. Rómában a brit Gemma Spofforth is a régi csúcson belül, 58.74-gyel csapott a célba.

Keddi eredmények

férfiak, 100 m mell:
1. Brenton Rickard (Ausztrália) 58.58 mp - világcsúcs (régi: 58.91 mp, Koszuke Kitadzsima, japán, 2008. augusztus 11., Peking)

nők, 100 m pillangó:
1. Sarah Sjöström (Svédország) 56.06 mp - világcsúcs (régi: 56.44 mp, Sjöström, 2009. július 26., Róma)
2. Jessicah Schipper (Ausztrália) 56.23
3. Csiao Liu-jang (Jiao Liuyang, Kína) 56.86

200 m vegyes:
1. Ariana Kukors (Egyesült Államok) 2:06.15 p - világcsúcs (régi: 2:07.03, Kukors, 2009. július 26., Róma)
2. Stephanie Rice (Ausztrália) 2:07.03
3. HOSSZÚ KATINKA 2:07.46
...7. VERRASZTÓ EVELYN 2:09.98

Cseh: kedden kopasztás, szerdán rajt

Cseh László versenyzői pályafutásának visszatérő szertartása az a nap, amikor a nagy versenyek előestéjén előveszi a borotváló gépét és pillanatokon belül tar kopasszá változtatja magát. Úszóberkekben úgy tartják, hogy ez is szükséges a világraszóló eredmények eléréséhez, az úszósapka alá szorított tincsek ugyanis előnytelenül növelhetik a közegellenállás mutatóit és ez ezred- vagy akár századmásodpercek elvesztéséhez vezethet.

"Hosszú évek óta rendszeresen megkopasztom magamat, mert ez az aprónak tűnő átalakítás egy szoros beérkezésnél ide vagy oda tényleg döntő lehet" - újságolta Cseh László a T-Mobile Sporthír Szolgálatnak. "Eredetileg hétfő lett volna a fodrászat napja, de mivel a hírtelen jött betegségem miatt a 200 méteres pillangót kihagyni kényszerültem, áttettem az aktust keddre és szerdán az első római rajtomnál már a világversenyeken megszokott külsőmet fogom mutatni."

"Szerdán reggel a 200 méteres vegyes úszás előfutamában mutatkozok be és ugyanennek a napnak a délutánján a középdöntőben már fináléba jutás a tét. Ha ezt az akadályt is sikerrel veszem, akkor csütörtökön következhet a rövidebbik vegyes szám döntője, majd pénteken a 4x200 méteres gyorsváltó előfutama, és ha jól megyünk, akkor remélhetőleg a döntője is. Szombaton nincs feladatom, vasárnap viszont, a világbajnoki úszóversenyek zárónapján remélhetőleg kétszer is rajtolhatok, előbb a 400 méteres vegyes úszás előfutamában, majd ennek a számnak a döntőjében."