Kevin Constantine együttesének ez volt a 11., egyben utolsó összecsapása a finn-lett közös rendezésű világbajnokság előtti hónapban. Az ezelőtti mérkőzéseken egy Japán elleni győzelmen kívül Ukrajna ellen sikerült hosszabbításra menteni az egyik találkozót, a többit (így a Lengyelország, Nagy-Britannia és Szlovénia elleni kettőt-kettőt) egyaránt rendes játékidőben vesztette el a válogatott.
Az MVM Dome-ban a múlt heti, szlovénok elleni két összecsapás után harmadik alkalommal rendeztek jégkorongmeccset,
ám míg az első zárt kapus volt, a másodikon pedig kevesebb mint 9 ezer néző volt a lelátókon, addig Kanada ellen megdőlt a magyarországi nézőcsúcs, hiszen végül
majdnem 15 ezren voltak kíváncsiak a két válogatottra.
A drukkerek a meccs előtt (és a harmadok között) csak akkor nem találtak maguknak programot, ha nem akartak, a szervezők ugyanis elképesztő felhozatallal készültek a jégkorong szerelmeseinek. Többek között a magyar válogatott játékosainak életnagyságú kartonfigurái, utcai hokipálya, kapuralövési lehetőség, reflexfal, buborékhokipálya és a magyar hokikabalák (élükön Csúszkával) is szórakoztatták a közönséget.
A magyar együttes az utolsó felkészülési mérkőzésére már Mihály Ákos és Németh Kristóf, valamint a megsérült Sárpátki Tamás és Henrik Nilsson nélkül készült, illetve a meccsnapon kiderült, hogy a hétfői edzésen lábsérülést szenvedett Rajna Miklós helyett Arany Gergely került be a bő keretbe. A Kanada elleni, 23 fősre szűkítettbe azonban már nem, amelyből Arany mellett a hátvéd Falus Ádám és Szirányi Bence, valamint a csatár Vértes Nátán maradt ki.
A két válogatott kerete az egymás elleni felkészülési mérkőzésen
Magyarország
Kapusok: Bálizs Bence (JKH GKS Jastrzabie, lengyel), Horváth Dominik (Hydro Fehérvár AV19)
Hátvédek: Fejes Nándor (Gyergyói HK), Garát Zsombor (BJA), Hadobás Zétény (Västeras, svéd), Horváth Milán (Hydro Fehérvár AV19), Kiss Roland (DVTK Jegesmedvék), Pozsgai Tamás (BJA), Stipsicz Bence (Hydro Fehérvár AV19), Szabó Bence (BJA)
Csatárok: Bartalis István (Hydro Fehérvár AV19), Csányi Karol (Zvolen, szlovák), Erdély Csanád (Hydro Fehérvár AV19), Galló Vilmos (Linköping, svéd), Hári János (Hydro Fehérvár AV19), Kóger Dániel (Corona Brasov, romániai), Nagy Gergő (FTC-Telekom), Nagy Krisztián (BJA), Papp Kristóf (Northern Michigan University, amerikai), Sebők Balázs (Ilves, finn), Sofron István (Csíkszereda), Terbócs István (Hydro Fehérvár AV19), Vincze Péter (Gyergyói HK)
Kanada
Kapusok: Devon Levi (Buffalo Sabres), Samuel Montembeault (Montreal Canadiens)
Hátvédek: Justin Barron (Montreal Canadiens), Ethan Bear (Vancouver Canucks), Pierre-Olivier Joseph (Pittsburgh Penguins), Jake Middleton (Minnesota Wild), Tyler Myers (Vancouver Canucks), MacKenzie Weegar (Calgary Flames)
Csatárok: Sammy Blais (St. Louis Blues), Michael Carcone (Arizona Coyotes), Lawson Crouse (Arizona Coyotes), Adam Fantilli (University of Michigan), Cody Glass (Nashville Predators), Peyton Krebs (Buffalo Sabres), Scott Laughton (Philadelphia Flyers), Milan Lucic (Calgary Flames), Jack McBain (Arizona Coyotes), Jake Neighbours (St. Louis Blues), Jack Quinn (Buffalo Sabres), Tyler Toffoli (Calgary Flames), Joe Veleno (Detroit Red Wings)
A tavaly vb-döntőt játszó, összesen 9 olimpiai- és 27 világbajnoki címmel rendelkező kanadai csapatnak szintén ez volt az utolsó felkészülési mérkőzése, de egyben az első is, hiszen André Tourigny legénységének nagy része még az elmúlt hetekben is jégre lépett a klubjával különböző bajnokságokban. Végül
az (egyelőre) 21 fős keretbe 20 NHL-játékos mellett a jövő szupersztájának tartott Adam Fantilli került be, akik között 3 Stanley-kupa-győztes (Milan Lucic, Tyler Toffoli és Sam Blais) és 1 világbajnok (Toffoli) is van.
Ők pénteken érkeztek meg Budapestre, és szombaton már gyakoroltak is az MVM Dome-ban. Legutóbb 2016-ban járt Magyarországon a kanadai hokiválogatott, akkor azonban a Sofron István góljára válaszul öt gólt szerző csapat keretében nem szerepeltek NHL-játékosok – a legutóbbi ilyenhez egészen 2004-ig és egy 9-2-es vendégsikerrel záruló meccsig kell visszamenni.
A keddi találkozó előtt hivatalos ceremónia keretein belül is visszavonultatták a magyar válogatottól Kolbenheyer Zsuzsannát, valamint Sille Tamást és Vas Jánost.
Ezután a női szinkronkorcsolya-válogatott bemutatója következett, majd a csapatbemutatás után a szurkolók egy rendkívül látványos élőképpel fogadták a játékosokat.
A magyar csapat bátran, lendületesen kezdte a mérkőzést, és az első percekben elvétve jutott lövéshez a kanadai válogatott – ám azokat is sikerült blokkolni vagy Bálizs Bencének magabiztosan védeni.
A hatodik percben aztán az első magyar próbálkozásból gól született: Erdély Csanád tette hátra a korongot az alapvonal mögül, Sofron pedig kapásból ellőtte azt Samuel Montembault kapus mellett.
A találatot a jégen és a lelátón egyaránt követő hatalmas öröm után a következő két helyzet is a magyarok előtt adódott, aztán viszont a nyolcadik perc legelején Milan Lucic visszapasszából Samuel Blais közeli kapásgólja kissé lehűtötte a kedélyeket.
A harmad közepén a keretbe frissen behívott Michael Carcone kapott 2+2 perces büntetést magas bottal való játékért, amit Sofron rögtön egy lövéssel próbált kihasználni, de a kapus ekkor a helyén volt, ahogy Galló Vilmos bombaerős tüzelésénél is. A kapujuk elé szorított kanadaiak négy mezőnyjátékossal sem könnyítették meg a magyarok helyzetét, de
Vincze Péter lövésénél a kapuvas is megmentette őket a góltól.
Az emberhátrányt azonban végül sikerült kivédekezniük.
A játékrész hajrájában aztán megint a vendégeknek volt több lehetőségük a gólszerzésre, de Nagy Gergő átadása után Terbócs István előtt is megvolt az esély. Ám míg a mieinknek nem sikerült belőni a helyzetet, addig a sok blokkolt kanadai lövés után a 17. percben Cody Glass egy hibát kihasználva végigszlalomozott a védők között, majd bevarrta a bal felső sarokba a korongot Bálizs válla felett.
Az utolsó percben még egy Bartalis István-lövéssel volt esély az egyenlítésre, de végül 2-1-es kanadai vezetéssel zárult a nyitóharmad.
A játékrész legelső támadásának végén Sebők Balázs, majd nem sokkal később
Pozsgai Tamás és Stipsicz Bence ütőjében is benne volt a gól, de ott is maradt,
ahogy a túloldalon Bálizs is bravúros védésekkel tartotta szorosan az állást. Az ötödik percben Fejes Nándor és Erdély Csanád is bátran tüzelt kapura, de Montembault mindvégig a helyén volt – Erdély lövése után a meccs első kakaskodását is láthattuk.
Mikor már nagyon érett az egyenlítő gól, Kanada egy kontrából megindult kettő az egy ellen, Peyton Krebs passzát pedig Lawson Crouse kíméletlenül a kapuba lőtte a vetődő Bálizs mellett.
A kapott gól nem törte össze a magyar csapatot, és egy, a harmadik kanadai találathoz kísértetiesen hasonlító támadás végén Erdély lőtt a kapura, de a kapus bravúrral kiütötte a korongot, ahogy azt Szabó Bence próbálkozásánál is tette. A harmad közepén aztán a kanadaiak kapust cseréltek, Papp Kristóf pedig kapott kiállítást magas bottal való játék miatt.
A kanadaiak ezután Cody Glass és Tyler Toffoli révén is eltalálták a kapuvast, majd Crouse lövése sem jutott be a kapuba, így a magyaroknak sikerült kivédekezniük a kétperces emberhátrányt.
Amint kiegészült Kevin Constantine gárdája, visszavette a játék irányítását, de Devon Levi jól helyettesítette Montembault-t a kapuban.
Néhány perces magyar nyomás után megint a kanadaiak előtt adódott több esély, és
4:26-tal a harmad vége előtt Glass első lövését ugyan még védte Bálizs, a kipattanót már nem hagyta ki a Nashville Predators csatára.
A negyedik vendéggól után is nagyon harcolt a magyar válogatott, és még a második játékrészben a 100-adszor válogatott Hári János és Csányi Karol is közel állt a gólhoz, de Levi megakadályozta azt, ahogy az utolsó másodpercekben Bálizsnak is kellett még egyet védenie.
A záróharmad elején mindkét oldalon voltak veszélyes lövések Sofron és Bartalis, valamint a túloldalon Tyler Myers részéről, de a kapusok eszén egyikük sem tudott túljárni. A hatodik percben
Galló kigáncsolásáért kiállították Myerst, de az emberelőny során remekül védekeztek a kanadaiak,
minden magyar lövést sikerült blokkolniuk, így maradt a 4-1-es vendégvezetés.
Nem sokkal az emberhátrány lejárta után viszont talpra pattant a teljes közönség, majd ezután szinte egyből
megszületett a második magyar gól is: Galló Vilmos indult meg középen, és miután Sebők Balázs lövését nem tudta megfogni Levi, így a Svédországban légióskodó csatár a kipattanót bekotorta a kapuba.
Az egyébként is kiváló hangulatnak ez a gól még jobbat tett, és innentől szinte végig eksztázis kísérte a mérkőzést.
Stipsicz tovább faraghatta volna a hátrányt, de Levi a helyén volt, ahogy Bálizs is megfogta a korongot Joseph Veleno és Peyton Krebs közeli bombalövésénél egyaránt. A hajrában Glass a botjával akasztva rálökte Pappot az egyik játékvezetőre, amiért ismét emberelőnybe került a magyar válogatott, és a mihamarabbi gól érdekében Bálizs is elhagyta a jeget, de a kapuslehozatal ezúttal nem hozott szerencsét.
Glass alighogy visszatért a kiállításból, korongot kapott elől, és Hári nem ért vissza időben, így a kanadai csatár az üres kapuba lőve mesterhármast ért el, ezzel beállítva az 5-2-es végeredményt.
A közönség a vereség ellenére ünnepelve vett búcsút a magyar férfi jégkorong-válogatottól, amely az elitvilágbajnokságon – ahol 2016 után szerepelhet ismét – sorrendben Dánia (május 13.), az Egyesült Államok (május 14.), Franciaország (május 16.), Svédország (május 18.), Finnország (május 19.), Németország (május 21.) és Ausztria (május 22.) csapatával találkozik Tamperében. A nyolcfős csoport utolsó helyezettje kiesik a divízió I/A-ba – ahol jövőre a másik nyolcas sereghajtója mellett Olaszország, Dél-Korea, Románia és Japán lesz az ellenfele –, az első négy pedig negyeddöntőt játszhat a rigai csoport négy legjobbjával.
A találkozó után a Fradi támadója, Nagy Gergő az Origónak a szenzációs hangulat kiemelése után elmondta, hogy
a csapat szerdán repül Finnországba, majd csütörtökön és pénteken is edz egyet a helyszínen, mielőtt szombaton 15:20-tól jégre lép a dánok elleni nyitómeccsen.
A 33 éves játékos
Kóger Dániel mellett az egyetlen a jelenlegi keretből, aki tagja volt 2009-ben és 2016-ban is az elit-vb-résztvevő magyar válogatottnak,
de Nagy szerint nem lehet a svájci és az oroszországi vb-kerettel összehasonlítani a mostani csapatot.
Erősek és egységesek vagyunk, de nem lehet összehasonlítani a 7 és 14 évvel ezelőtti csapattal, mert azok akkor voltak, most pedig most van. A vb után majd le lehet vonni a tanulságokat, de pozitívan állok a dolgokhoz, szerintem elég jók vagyunk ahhoz, hogy meg tudjuk lepni az ellenfeleket és büszkévé tudjuk tenni egymást és az egész országot."
Vb-felkészülési mérkőzés:
Magyarország–Kanada 2-5 (1-2, 0-2, 1-1)
gólszerzők: Sofron (6.), Galló (49.) illetve Blais (8.), Glass (17., 36. és 59.), Crouse (27.)