Szalah két gól, két gólpassz: a Liverpool átszaladt a Román

Szalah
Liverpool's Egyptian midfielder Mohamed Salah celebrates scoring their first goal during the UEFA Champions League first leg semi-final football match between Liverpool and Roma at Anfield stadium in Liverpool, north west England on April 24, 2018. / AFP PHOTO / Oli SCARFF
A Bajnokok Ligája elődöntőjének első meccsén a Liverpool az egyiptomi Mohamed Szalah remeklésének köszönhetően 5-2-re győzött a Roma ellen.

Mondhatjuk, hogy mindkét csapat a bónuszkörét futja a BL-ben. A negyeddöntőben sem a Liverpool, sem a Roma nem számított favoritnak, mégis sikerült legyőznie az esélyesebbnek tartott riválisát (Manchester City és Barcelona).

A Roma 1-4-ről fordított a Barcelona ellen a negyeddöntőben Forrás: NurPhoto/Matteo Ciambelli/NurPhoto/Matteo Ciambelli

A két csapat eddig ötször találkozott egymással, két Liverpool-siker mellett két döntetlen és egy Roma-győzelem volt a mérleg.

Az olaszok szempontjából a legfájóbb emlék az 1984-es BEK-döntő, ahol tizenegyesekkel kaptak ki.

„Itt az esély, hogy kitöröljük ezt meccset a szurkolóink emlékezetéből" – bizakodott Monchi, a Roma sportigazgatója.

A párharcnak külön érdekességet adott Mohamed Szalah, aki tavaly nyáron a Romától igazolt a Liverpoolhoz. A Ronaldo és Messi-szinten futballozó egyiptomi támadó sorra döntögeti a rekordokat, nemrég pedig a Premier League legjobb játékosának is megválasztották.

Már a meccs előtt ilyen volt a hangulat:

Mindkét edző tartotta magát a győztes csapaton ne változtass elvhez. Klopp ugyanazt a kezdőt küldte pályára, amely 3–0-ra verte a Cityt, de Di Francesco is csak egyet cserélt a Barcelona elleni visszavágóhoz képest: Schick helyett a török Ünder került be (összeállítások a cikk végén).

Az első fél órában még úgy tűnt, hogy az olaszoknak lehet keresnivalójuk a meccsen (a párharcban?). Többször is sikerült eljutniuk a Liverpool tizenhatosáig, és ott lövőhelyzeteket kialakítani. Kolarov például a felsőlécet is eltalálta, igaz ehhez kellett Karius kapus szerencsétlenkedése.

Aztán elkezdett focizni a Liverpool.

A Roma számára az első figyelmeztető jel az volt, amikor a 28. percben Mané ziccerben fölévágta a labdát. Az olaszok nem tudtak kijönni a szorításból, a Liverpoolnak pedig szinte minden támadásából helyzet lett. A 36. percben is, amikor Szalah kilőtte a jobb felsőt.

A Roma fizikálisan elfogyott a félidő végére, és valószínűleg már a szünetet várta, amikor a 45. percben Szalah berúgta a másodikat.

Szalah duplájával 2-0-ra vezetett a Liverpool a szünetben Forrás: AFP/Oli Scarff

A második félidőben nem hogy visszább vett volna a Liverpool, de pont ellenkezőleg, még inkább fokozta a nyomást. Gyakorlatilag akkor és úgy szaladt át a Román, ahogy akart. Az 56. percben Mané, a 61.-ben Firmino lőtt gólt.

Mind a kettőnél Szalah adta a gólpasszt.

A Romának már sem védekezni, sem támadni nem maradt ereje, a Liverpool pedig csak jött és jött, és a 69. percben meg is szerezte az ötödiket. Firmino fejelt gólt szögletből. 5–0 és ekkor már az olasz szurkolók is tapsoltak.

A 81. percben egy pici remény felcsillanhatott a rómaiaknak: Nainggolan passza után Dzeko egyenlített.

Majd néhány perccel később jött az újabb vendég gól.

Milner kezezett a tizenhatoson belül, a bíró tizenegyest fújt, Perotti pedig berúgta.

Az 5–2-vel a Liverpool nagyon közel került a BL-döntőhöz, de a negyeddöntő óta tudjuk, hogy nincs megfordíthatatlan párharc. Még, ha most ez annak is tűnik.