Informatikai kőkorszak az FBI-nál

Vágólapra másolva!
Egy igazi ügynöknek egy jegyzetfüzeten, egy tollon és a fegyverén kívül nincs szüksége egyéb eszközre - jelenti ki az egykori nyomozó. Az FBI-nál eközben alapvető informatikai fejlesztések csúsznak, vagy maradnak el.
Vágólapra másolva!

Bár az Egyesült Államokon a kilencvenes években végigsöpört a számítástechnika gyors fejlődése, a szövetségi nyomozóiroda (FBI) infrastruktúrája valahogyan kimaradt belőle. A Los Angeles Times szerint a hollywoodi filmek sugallta kép ellenére az FBI informatikai felkészültsége messze elmarad az intézménytől elvárhatótól, és ez nem csak az eszköz-ellátottságra, de az alkalmazottak tudására is vonatkozik. A munkafolyamatok dokumentációja sok esetben elavult számítógépeken folyik, nem ritka a kézzel írott jelentések benyújtása és archiválása sem. A hivatal 13 ezer asztali számítógépének döntő többsége 4-8 évesnél is idősebb, a belső hálózat pedig kapacitás- és sebességgondokkal küszködik. Szintén probléma az elmúlt évek, évtizedek alatt összegyűjtött adathalmaz kezelése: az Egyesült Államok különböző FBI központjaiból irodák közötti sikeres adatbázis-keresést indítani rendkívül nehézkes, vagy inkább lehetetlen.

A lehetséges okok


Forrás: ORIGO


Freeh, a volt ügynök





Az okok között szintén szerepel a szaktudás hiánya. A kilencvenes években a hivatal bérezése nem tudta felvenni a versenyt a nagy cégekével, így nem volt képes megtartani a megfelelő szakembereket.

Két tűz között

Az Egyesült Államokban tavaly szeptember 11. óta a nemzetközi terrorizmus elleni harc a legtöbb kül- és belpolitikai lépés, illetve a törvényhozás munkájának mozgatórugója. Ennek szellemében az FBI-nál is nagyarányú, dollár százmilliókat felemésztő fejlesztési tervet dolgoztak ki, melynek központjában az informatikai felkészültség javítása áll. A nyomozóiroda igazgatói székét egy héttel a World Trade Center előtti támadás előtt elfoglaló Robert Mueller beiktatása előtt egy évet kért a hivatal munkájának átszervezésére, ám később, a valós viszonyok ismeretében két-három évre taksálta a szükséges időt.

FBI: géppisztollyal hackerre/techbazis/20020131fbigeppisztollyal.htmlFBI: trójai ló a jelszavak megszerzésére20011123fbitrojai.htmlUSA: zöld út a Carnivore-nakhttp://www.origo.hu/techbazis/20010917egyesult.html

Azóta elkészült az átfogó technológiai fejlesztési terv. A korábban is létező, sok átalakításon átesett Trilógia csomag - mely jelenlegi formájában 730 millió dollárt irányoz elő informatikai beruházásokra - az első költségvetési évben csak az FBI adatbázisainak átszervezésére és fejlesztésére 76 millió dollárt irányoz elő. Ezen kívül szerepel például olyan, mesterséges intelligenciára épülő alkalmazás implementációja is, mely az előzetesen összegyűjtött adatok alapján "megjósol" bizonyos történéseket. Szintén megtalálható a tervek között az elektronikus megfigyelés jogi és technológiai lehetőségeinek további kiszélesítése.

Ugyanakkor a régiről újra való áttérés nem halad zökkenőmentesen. Az idei évben távozott az FBI-tól a fejlesztés irányításával megbízott két technológiai guru, a hivatal elektronikus bűnözés elleni divíziója pedig beolvad az újonnan létrehozott belbiztonsági minisztériumba. Utóbbi nagy érvágást jelenthet, lévén, hogy a nyomozóiroda nem csak költségvetési pénzeket, de szakértői tudást is veszít. Érdekes kérdés lehet még a civiljogi problémák megjelenése: különböző szervezetek korábban is számos esetben tettek észrevételeket az FBI módszerei - többek közt a Carnivore mailfigyelő rendszer - ellen. Így a hivatal, mint ahogy más védelmi szervezetek is, kénytelen nem csak a fokozott biztonsági elvárásoknak, de a magánszféra jogvédelmének is megfelelni.