Kína tovább szigorítja az internetes cenzúrát

Vágólapra másolva!
Az online hírportálok egységes ellenőrzését teszi lehetővé a pekingi kormány által szombaton bevezetett intézkedés, amelynek értelmében minden ilyen oldalt regisztrálni kell a hatóságoknál.
Vágólapra másolva!

A kínai hatóságoknál már eddig is regisztrálni kellett a nonprofit weboldalakat - például blogokat, személyes oldalakat -, de ezen túl a hivatalos híroldalakat is szigorúan számon tartják majd. Minden új hírportál indulásakor engedélyt kell kérni az információs kormányhivataloktól, és a már meglévő oldalakat is újra kell regisztrálni - írja a Reuters.

A kínai kormány azonnali hatállyal léptette életbe a szombaton kihirdetett szabályokat. Csak "egészséges és civilizált hírek és információk" lesznek megengedhetők a weboldalakon, "amelyek jótékonyan hatnak a nemzet minőségi és gazdasági fejlődésére, s előmozdítják a társadalmi haladást" - írta hatóságok hivatalos közleménye, figyelmeztetve, hogy "az oldalak nem terjeszthetnek az állambiztonságot és a közérdeket sértő híreket és információkat".

Korlátozott fórumozás

Kínában az internetezők száma már meghaladja a százmilliót, s ezzel a világon a második helyen áll az Egyesült Államok 135 millió nethasználója mögött. A kommunista vezetés ösztönzi a világháló oktatási és üzleti alkalmazását, ugyanakkor rendkívül szigorúan ellenőrzi az online tartalmakat: bármilyen kényes információt átlagosan fél óra alatt eltüntetnek az internetről, illetve rendszeresen korlátozzák a külföldi híroldalak elérhetőségét.

A kormány márciusban tiltotta meg, hogy az egyetemi hallgatókon kívül bárki más használhassa az intézmények által működtetett vitafórumokat, amelyek addig a véleménycsere többé-kevésbé szabad terepeként működtek.

MTI/[origo]