Vágólapra másolva!
Az Intel bejelentette új processzorcsaládjának érkezését, amely "Pentium 4" néven fogja továbbvinni a márkanevet és szakít a Pentium eddigi történetét végkísérő architektúrával. A korábban Willamette néven ismert chippel az Intel már túllépte a 1,5 GHz-es sebességhatárt is.
Vágólapra másolva!

A Pentium 4-es processzorok 32 bitesek maradnak, azonban belsejükben egy sor újítás áll a megnövelt teljesítmény szolgálatába. A rendszerbusz sebességét a gyártó 400 MHz-re emelte, így a lapka képessé válik egy másodperc alatt 3,2 GB-nyi adat továbbítására. Mindemellett a processzor átalakított utasításkezelője támogatja a párhuzamos adatfeldolgozást, amely jelentősen meggyorsíthatja a többszálon futó multimédia alkalmazások futását: elsősorban a video ki- és betömörítést, illetve a nagypontosságú adattitkosítást.

Az Intel 1993 márciusában mutatta be első, 60 és 66 MHz-es órajelen működő Pentium processzorát, amely 3,1 millió tranzisztorával új alapokra helyezte x86-os technológiát. A következő mérföldkő 1995-ben következett be, a Pentium Pro-nak keresztelt "monstrumokkal", amelyek a magas árnak köszönhetően a Pentium-evolúció elhalt ágává lettek. A Pro-ban bevezetett újítások azonban alapjaiban változtatta meg a Pentium-család belső architektúráját és megnyitották az utat a gyorsabb Pentium II-es és az olcsóbb Celeronok felé. A Pentium III lapkák 1999 augusztusában jelentek meg, és idén februárban ugyanezen processzorokkal az Intel másodikként átlépte az 1 GHz-es álomhatárt, amelyet a Willamette 1,5 GHz-es rekordja követett.

A Pentium 4-esek várhatóan 1,3, GHz-es változatban lesznek majd kaphatóak, a 1,5 GHz-es változatok a korábban nyilvánosságra hozott tervek szerint 2001 tavaszán kerülnek csak forgalomba.

Az új Pentium családdal valószínűleg véget is ér a hét éven át gyártott sorozat, ugyanis a fejlesztőmérnökök laborjaiban már készen van a 64 bites Itanium, amely feladata lesz leváltani a 32 bites technológiát.

A számítástechnika fejlődése egyre inkább halad a 64 bites rendszerek felé, amely hosszú évek után ismét nagyobb lépés jelent majd a komputerek teljesítménye terén. Nehéz azonban bevezetni a fogyasztók és az üzleti felhasználok terén, ugyanis a 64 bites hardver megköveteli mind a számítógép, mind pedig az operációs rendszer és szoftverháttér teljes cseréjét. Egyelőre egy korai fejlesztési fázisban lévő Linux-magot leszámítva nincsen olyan kész operációs rendszer, amely maradéktalanul kiszolgálhatna egy 64 bites architektúrájú PC-t.

Michaleczky Péter

Ajánló: