Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

Gazdátlanul hever a Jóbarátok-örökség

Vágólapra másolva!
A Jóbarátokat mindenki szerette, imádta, babusgatta, azonban a sorozat végeztével, mintha megszűntek volna az ekkora népszerűségnek örvendő komédiaszériák. Mi történt, van-e utód? Ha nincs, akkor miért nincs? Utánanéztünk annak is, mi lett azokkal, akik a Jóbarátok-on dolgoztak éveken át.
Vágólapra másolva!

Keresik az utódot Amerikában és Magyarországon egyaránt. Az Egyesült Államokban a tíz évadjában, már nem első számú sorozatként, de folyamatosan húszmilliós nézőszám körül produkáló Jóbarátok óta, mintha meghalt volna a szituációs komédia, a szitkom műfaja. Persze ez túlzás, a szitkom köszöni szépen, jól van, de a Friends-hez hasonló töményen kommersz próbálkozás nem nagyon tűnt fel, és a kritikai sikereket ezúttal sokkal igényesebb vígjátékok aratják le - azonban senki sem kíváncsi a szofisztikált humorra, viccesebb, ha valaki nekirohan az üvegajtónak.

Persze távol álljon tőlünk a Jóbarátok becsmérlése - az egyszerű humorhoz rengeteget hozzátett a színészek sármja, a remek karakterek és az érzelmes történet, így nem is csoda, hogy Jennifer Anistonék hetente fejenként 200 millió forintnak megfelelő összeget vághattak zsebre azért, hogy hétköznap begyakorolják az éppen aktuális részt, majd a műfajban megszokottak szerint hétvégén közönség előtt élőben előadják.

Első számú utódnak Amerikában természetesen a Szeretünk, Raymond! számított, mely szitkom főszereplője, Ray Romano heti 400 millió forintnak megfelelő bankót kapott kézhez, hogy voltaképp egymaga vigye sikerre a népszerű családsorozatot, azonban a Jóbarátok távozta után nem sokkal, 2005-ben (a csúcson, heti 16-18 millió nézővel) Raymond is búcsúzott. A régiek közül a Jóbarátok farvizén a csúcsra járatott Will és Grace-től vártak még sikereket az NBC-n, de az egykor 16 millió néző által figyelemmel kísért sorozat a neves vendégszereplők dacára a Jóbarátok nélkül mindössze 8-10 millió embert kötött le, ami jelzi, hogy sokan muszájból, jobb híján tartottak a sorozattal.

Első számú utódnak természetesen a Jóbarátok spinoffját, a Joey-t kiáltották ki. A koncepció nem újdonság, hiszen a Cheers maratoni sorozata után ott Frasier Crane (Kelsey Grammer), a pszichológus kapott önálló sorozatot, a Dumagép-et (Frasier), mely akárcsak az előd, 11 évadon át futott, így a doki alakja, a műfajban szinte egyedülálló módon 22 éven át volt a képernyőn (és a nézettségi listák élvonalában.)

Joey Tribbiani már nem volt ilyen szerencsés. A Jóbarátok hatosának egyik legszerethetőbb figurája (a hat közül az egyik legkevésbé elismert mozis pályát magáénak tudható Matt LeBlanc alakításában) Los Angelesben kezdett új életet a nővére és unokaöccse társaságában, melyre a nézők is kíváncsiak voltak, hiszen a sorozat premierjére csak alig kevesebben tekintették meg, mint egy átlagos, 10. évadbeli Jóbarátok-epizódot.

Viszont a premier közönségreakciói meglehetősen gyengék voltak, a nézők szinte azon nyomban elpártoltak a szériától, mely ugyan még túlélte az első évadát, de a második évad közepén már csak olyan hitvány nézettséget mondhatott magáénak, hogy az NBC szívességet tett magának (és a nézőknek) azzal, hogy eltüntette a jobb sorsra érdemes Joey karakterének vergődését a képernyőről.

Ez az a pont, ahol érdemes a magyar viszonyokra átnyergelni, hiszen a sorozatosított komédiák, mint ahogy tavaly is megírtuk, a programigazgatók szerint nem valóak a magyar gyomornak. Itthon az országos kereskedelmi tévéken sem a Jóbarátok, sem az Egy rém rendes család nem tudott igazán nagyot szóló sikert elérni, a csatornák inkább csak helykitöltőnek használták ezen sorozatokat, napi adásban ömlesztették a nézőkre a megszokott heti sugárzás helyett, hogy aztán a délutáni, hétvégi matiné sávban múljanak ki. Egyetlen előnye volt a fent említett két klasszikusnak, hogy a rajongók hűségesek voltak és szinte mindenhova követték a szitkomokat, így ha a tömegsávokban sikert nem is arattak, de a periférikus időpontokban mindig lehetett számítani rájuk. Ennek köszönhetően természetesen a DVD-kiadások is meglehetősen sok példányban keltek el: kevesen voltak tehát a rajongók, de rajongásuk hosszan tartott. Bundyék még mindig népszerűek a csekély nézettségű Cool tévén, de ne felejtsük, hogy este fél nyolckor, azaz ragyogó sávban kezdenek a századik ismétléssel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről