Új tévés vetélkedők érkezhetnek

Vágólapra másolva!
Tavaly már eltaláltuk, hogy milyen vetélkedővel rukkol elő a TV2, és most ismét kénytelenek vagyunk utat mutatni, hiszen az Egy a 100 ellen című produkció bukása helyettesért kiált, ráadásul az RTL Klubnak is ki kell találnia egy új szuperfegyvert a lihegő Legyen ön is milliomos! helyére, különben a vetélkedőkre szomjazók napi betevő nélkül maradnak.
Vágólapra másolva!

Alig került képernyőre a TV2 legújabb vetélkedője, az Egy a 100 ellen, máris lehet kutatni egy másik, honosítandó vetélkedő iránt. Mi is tudjuk, a tévék is tudják, hogy a hazai mintára erőltetett menetben, a napi sugárzásban nagyon hamar ki lehet égetni bármilyen nagy sikerre ítéltetett vetélkedőformátumot. Tavaly a napi adásban adott Áll az alku egy naptári évet sem bírt ki, míg a helyére hozott, kényszer-műsorvezetővel a mélyvízbe dobott falkás, Egy a 100 ellen gyakorlatilag a második adásával megbukott, és azóta is csak viszi le a TV2 főműsoridős nézettségét. Magától értetődőnek tűnik, hogy nemsokára újítania kell a TV2-nek, mint ahogy az RTL is pihentetni fogja az ismét fáradó Legyen ön is milliomos!-t. Bővebben a TV2-es kvízről itt írtunk: nyárig biztosan marad a képernyőn.

Tavaly decemberben már megpróbáltuk megjósolni, hogy melyik lesz a TV2 új vetélkedője és akkor sikerült telibe trafálnunk azzal a tippel, hogy a 1 vs 100 című Endemol-játékot fogják honosítani (még a falka szót is eltaláltuk). Bár az elég meglepő volt, hogy a TV2 sajtóközleményeiben mint hatalmas sikerű, a Legyen ön is milliomos!-t a trónjáról letaszító vetélkedőnek állította be az igen korrekten teljesítő, de a csúcsok döntögetésétől meglehetősen távol álló falkázást, de ezen nem múlt semmi.

Ha a logikát és a nemzetközi trendeket követjük, akkor egyértelműnek tűnik, hogy Amerikára kell vetni vetélkedőformátumokat kereső szemeinket, hiszen a FOX csatorna februárban meglehetősen nagyot robbantott az Are Your Smarter Than a Fifth Grader című játékkal, mely magyar fordításban annyit tesz, hogy "Okosabb vagy egy ötödik osztályosnál?". Cuki kutyuska, jópofa delfin vagy édes kisgyerek - odakint nem csak a filmekben tudják, hogy mi kell a sikerhez, hanem a vetélkedők világában is ismert a "titkos összetétel". A FOX játékában a gyerekfaktort kapták elő, és egy meglehetősen szeretniv aló körítéssel látták el. Az 500 ezer dolláros fődíj megnyeréséért a játékosnak mindössze tizenegy kérdésre kell válaszolnia. És bizony nem agyafúrt, történelmi operák főszereplőire vonatkozó kérdésekre, hanem mindössze az alsós általános iskolai tankönyvekben megtalálhatókra.

Aki mindre megfelel, gazdagon távozhat, aki viszont alulmarad, annak a kamerába kell mondania ország-világ előtt, hogy "Nem vagyok okosabb egy ötödikesnél". Dehonesztáló helyzet ez kétségkívül. Ilyesmire volt példa az itthon is ismert A leggyengébb láncszem-ben vagy a 100-ból egy-ben, csak ott a műsorvezető igyekezett megalázni verbálisan a hibázó játékost, nem pedig a próbálkozónak kellett elpiruló fülekkel magyarázkodnia.

A kérdéseket a játékos osztályok és tantárgyak szerint kapja - az első tíz kérdésből kettőt-kettőt kap elsőtől ötödikig minden osztály, és a témakörök történelemtől matematikán keresztül környezetismeretig terjedhetnek. Nagyjából olyan típusú kérdéseket tartalmaznak, hogy "melyik a Földhöz legközelebb lévő csillag" vagy, "hány oldala van egy trapéznak". Természetesen segítséget is kaphat a játékos, ugyanis vele együtt még öt kisiskolás is válaszol a kérdésekre, és közülük az egyiket megnevezheti társként. Ha esetlegesen bizonytalan az egyik kérdésre adandó válaszban, akkor puskázhat az iskolás papírjáról. A lehetőségek száma azonban korlátozott, így mindössze háromszor lehet igénybe venni a nebulók segítségét.


Az Are You Smarter Than a Fifth Grader jogait már több tucat országba eladták, és biztos befutó lehet, ha az amerikaihoz hasonló heti rendszerességgel kerül adásba - a hazai napi sugárzás azonban már elgondolkodtathatja az embert. Ugyancsak Amerikában találhatjuk az Identity című vetélkedőt, mely az Áll az alku és az Are You Smarter Than a Fifth Grader mellett a harmadik (és utolsó) vetélkedő, mely az amerikai tévék főműsoridejében vitézkedik, illetőleg csak próbál vitézkedni, hiszen az előd 1 vs 100 a kinti közepes nézettségét nem nagyon éri el. Pedig a vetélkedő koncepciója pofonegyszerű és még különösebb lexikális tudást sem igényel.


Az Identity játékosának 12 dobogóra, különböző pózokban és ruhákban "kiállított" embert mutatnak be, s a nyeremény fejében mindről ki kell találni, hogy milyen foglalkozást űz - természetesen a megadott 12 foglalkozásnév, illetve olykor egyéb jelző (olimpiai bajnok, féllábú, stb.) közül. A játékos mindössze családjától kaphat segítséget, s bár van hibázási lehetősége, vagyis egyszer büntetlenül rosszul tippelhet, mégis a játék abszolút az emberismereten alapul. Bár bizonyos, hogy egy szumóbirkózót könnyedén fel lehet ismerni már az első körben is, de egy könyvelőt már sokkal nehezebb, ha éppen arra kerül a sor.

Az előkészületi fázisban lévő vetélkedők szinopszisait böngészve is lelhetünk pár érdekességre, és közben elcsodálkozhatunk a trenden, hogy Amerika a sorozatok felől egy aprócskát az alacsonyabb nézettséggel kecsegtetőbb, mégis sokkal olcsóbb és ezért rentábilisabban adható vetélkedők felé fordul, míg nálunk, Európában még mindig a korábbi amerikai vetélkedők mennek.